J Het Britse parlement stemde deze week in met stamcelonderzoek op basis van embryo's met zowel dierlijk als menselijk DNA. Het onderzoek zou een doorbraak kunnen betekenen voor ziektes als Parkinson en diabetes. Wetenschappers zijn opgetogen, (veelal religieuze) tegenstanders roepen gruwelbeelden op van Frankenstein-baby's. Embryo's met menselijk en dierlijk DNA 1 2 I Vrijdag 23 mei 2008 PZC Spelen mei door Monique Prins Het Britse Lagerhuis heeft deze week ingestemd met het legalise ren van stamcelonderzoek met 'hybride embryo's' met zowel menselijk als dierlijk DNA. Groot-Brittannië is hiermee het eerste land dat het creëren van hybride embryo's wettelijk moge lijk maakt. De methode, waarbij een mense lijk cel wordt ingebracht in een lege dierlijke cel, is in landen als Duitsland en Frankrijk verboden. In andere landen, zoals Neder land en de Verenigde Staten, is de praktijk niet wettelijk vastge legd. Uit de embryo's kunnen stamcel len worden gewonnen. Dit zijn zeer primitieve oercellen die kun nen uitgroeien tot iedere soort cel die in ons lichaam voorkomt. Vrijwel overal is het verboden om menselijke embryo's te kweken speciaal voor me disch onderzoek. Van daar dat onderzoekers naar alternatieven zoe ken: van volwassen stamcellen (in o.a. beenmerg) tot half-dierlijke stamcel len. De controversiële Brit se methode houdt in dat een menselijke cel wordt geplaatst in een lege eicel van bijvoorbeeld een koe of konijn. Met een elektrische schok wordt de celdeling op gang gebracht, wat uitmondt in de groei van een embryo. Het onderzoek zou nuttig kunnen zijn voor ziektes als Parkinson en diabetes. S tamcelonderzoek gaat vaak gepaard met heftige emoties. Van ongekend en thousiast tot uiterst negatief Onderzoe kers, vooral in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, zijn geneigd stamcel therapie te presenteren als een medi sche heilige Graal die ziektes als Parkinson die we reld uit zal helpen. Religieuze organisaties voeren campagne met beelden van vol groeide baby's met handjes en voet jes die worden gekweekt voor de wetenschap. Deze zogenoemde Frankenstein-baby's zouden na gebruik worden weggegooid. Beide partijen slaan de plank vreselijk mis, zegt de Britse pro fessor Christine Mummery, voor aanstaand stamcelspecialist werk zaam in Leiden. „Het is onzin dat wij zomaar zitten te knutselen met menselijk leven. Of dat wij voor God willen spelen. Het gaat om stamcellen van vijf dagen oud. Dat is een frotje cellen die je met het blote oog niet eens kunt zien. Mensen die stamcelonderzoek maar eng vinden, hebben zich vaak niet goed in de feiten verdiept." Maar ook de hype is niet terecht, zegt Mummery. „Het is absoluut uit de lucht gegrepen dat je hier mee binnen afzienbare tijd patiënten met Parkin son kunt helpen. De verwachtingen zijn te hoog gespannen. Het onderzoek is nog pril en resulta ten worden te snel doorgetrokken naar ziektes waarvoor het geen oplossing kan be tekenen." Onderzoek met speciaal daar voor gemaakte hybride em bryo's lijkt moeilijk denk baar in Nederland. Vol gens de embryowet uit 2002 mogen er geen em bryo's speciaal gekweekt worden voor onderzoek. Nederlandse onderzoekers zijn aangewezen op 'restem bryo's' uit ivf-klinieken voor reageerbuisbevruchting. Deze embryo's worden bewaard voor het geval een eerste poging niet succes vol is. Maar schijn bedriegt, zegt Guido de Wert, hoogle raar medische ethiek. „Hybride embryo's zijn niet levensvatbaar en vallen daarmee vreemd genoeg buiten de reikwijdte van onze wet. Wat in Groot-Brittannië na veel ophef mogelijk is, kan hier al langer worden gedaan. Er is een ernstige la cune in de wet. En dat is riskant. Er zouden em bryo's voor onderzoek gemaakt kunnen worden zonder enig maatschappelijk toezicht. De wet moet dus worden gewijzigd." De huidige coalitie, met het CDA en de Christen- Unie, bemoeilijkt de vooruitgang in embryo- onderzoek; en dat terwijl minister Plasterk van On derwijs en Wetenschap zelf afkomstig is uit de hoek van het stamcelonderzoek. Zo besloot het ka binet vorig jaar het verbod op het gebruik van em bryo's voor onderzoek te verlengen, terwijl des tijds nadrukkelijk was afgesproken dat dit verbod tijdelijk zou zijn. De Wert betreurt het dat de ethische discussie ge domineerd wordt door gelovige critici die ageren tegen elke vorm van onderzoek met embryo's. Voor hen is elke embryo een menselijk wezen dat volledige bescherming verdient. „Zij verkondigen 'Mensen die dit eng vinden, hebben zich vaak niet goed in de feiten verdiept' 'De beschermwaardigheid van deze embryo's is relatief gering' absoluut niet het dominante standpunt. Als je niet wilt dat bevruchte eicellen verloren gaan, moet je ook tegen ivf en zijn restembryo's zijn. En zelfs te gen een spiraaltje: ook hierbij sterven embryo's die de kans niet krijgen om te nestelen." Voor De Wert is duidelijk dat er meer ruimte moet zijn voor belangrijk wetenschappelijk onderzoek. „In de wet is geregeld dat de be schermwaardigheid van deze embryo's re latief gering is." Stamcelonderzoek staat in Mt Nederland nog in de kinderschoenen. Ver- v* spreid over de aca- demische zieken huizen en univer- siteiten zijn er circa 150 weten schappers actief bij betrokken. Het onderzoek met volwassen stamcellen is veel verder gevorderd en op korte termijn misschien ook wel veelbelovender, zegt de Gro ningse hoogleraar celbiologie Ge rald de Haan. „Er zitten haken en ogen aan embryonale stamcellen. Ten eerste is het moeilijk om aan eicellen te komen. Verder gaat het om lichaamsvreemde cellen, dus be staat de kans op afstoting. En er is het risico dat de cellen zich blijven de len en gaan woekeren in het lichaam. Dit zou een tumor kunnen opleveren." Het bekendste voorbeeld van een toepas sing van volwassen stamcellen is de been mergtransplantatie met bloedstamcellen. „Dit doen we intussen veertig tot vijftig jaar. In Nederland staat deze ingreep op een kwalita tief hoog niveau." Het is heel lastig om in de toekomst te kijken, er kent De Haan. „Tien jaar geleden hadden we de kennis nog niet om embryonale stamcellen in te zetten. Het is moeilijk voorstelbaar dat embryona le stamcellen over tien jaar niet in mensen zullen zijn toegepast. Dertig jaar geleden was er een groep mensen die als eerste ivf durfde toe te pas sen. De reacties waren enorm heftig. Is dit wel ethisch? Spelen zij voor God? Louise Brown, de eerste ivf-baby, is intussen meer dan dertig jaar oud. Als zij was gestorven, was de discussie heel anders gelopen. Maar zij is gezond en heeft intus sen zelf een kind. Hiermee is de ethische discussie rond ivf verstomd. Als embryonale stamcelthera pie mensen geneest van Parkinson, zal ook deze ethische discussie verstommen." Michael J. Fox De acteur Michael J. Fox zette zich enkele jaren geleden in voor stamcelonderzoek in een reclamespotje voor de Democra tische Partij. Bij Fox (Back to the Future, Family Ties) werd in 1991 de ziekte van Parkinson vastgesteld. Hij hoopt dat stam celonderzoek kan helpen bij het genezen van zijn ziekte. Een hevig trillende Fox liet in het spotje zien hoe ernstig de gevolgen van Parkinson zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12