Meningen Schatkamer TU Delft onbereikbaar PZC Vrijdag 23 mei 2008 I 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Sluis De zin 'inwoners van Sluis moe ten de broekriem aantrekken', vind ik verkeerd geformuleerd. Want de bestuurders van deze ge meente liggen niet wakker van de tekorten die door hun geklungel zijn ontstaan. Was er dan nie mand die hen de rekening eens voor kan rekenen. Want de mees te mensen met gewoon maar lage re school voelden het al aankomen dat de luchtkastelen die het college achter zijn bureau uitbroedt heel veel geld zouden gaan kosten. Sluis aan zee, Euregiotuinen, Wa- terdunen, de verbouwing van ge meentehuizen, plannen hier en daar met een kofïietafeltjes tussen door Oranjeplein Breskens enzo voort. Als ze al die centjes nu eens in hun tas hadden, was er niets aan de hand. Dan konden de oude ren en gehandicapten ook nog eens op familiebezoek en wat so ciale contacten onderhouden. Maar die vergoeding was het eer ste dat werd afgeschaft. Mensen met een minimuminkomen zijn weer de pineut. Dat bestuur is het niet waard om een gemeente te be sturen. Lucie de Smit Rembrandt van Rijnstraat 1, Schoondijke HKPD3 Ik dacht dat wij in een democra tisch land leefden, maar dat valt be hoorlijk tegen. De initiatiefnemers durven de bewoners van de dr. Sta- vermanssttraat en omstreken 100 drugsverslaafden in de strot te du wen, na het eerst op drie plaatsen elders al geprobeerd te hebben. Ze werden door grote bedrijven als AH en Ciooo teruggefloten. Het is gemakkelijk om nu maar het HKPD bij een kleine gemeenschap door te douwen. De Vlissingse raadsleden vinden dat de bewo ners beter hadden moeten worden voorgelicht. Maar tussen de regels door zouden zij het toch wel goed vinden. Mevrouw Wille van Emer- gis vindt dat wij deze mensen goed moeten kunnen opvangen. Zij verdient daaraan, maar de be woners van de dr. Stavermans- straat e.o betalen ervoor en de waarde van hun huizen vermin dert met 10 tot 20 procent. E. Brasser Stationsstraat 1, Koudekerke Verkeershinder Ernstige verkeershinder Brouwers- dam (PZC 8 mei). De autoweg op de Brouwersdam (voltooid 1973) bestond uit twee rijstroken en een vluchtstrook (helft van geplande autosnelweg). Deze autoweg, in be heer bij Rijkswaterstaat, wordt vanzelfsprekend ook door vracht verkeer gebruikt. Later werd beslo ten de dammenroute tot Euro poort een recreatief karakter te ge ven en beroepsverkeer te ontmoe digen. De vluchtstrook werd over de gehele lengte (6 km) verwij derd. Gevolgen: kapot gereden ber men. Toentertijd vroeg men zich al af waarom geen aanpassing van de belijning waardoor twee rijstro ken met aan weerszijden een ver harde strook zou kunnen ont staan. Na uitgebreide studie is Rijkswaterstaat kortgeleden tot de ontdekking gekomen dat de af stand van Europoort naar de Wes- terscheldetunnel via de dammen route toch korter is dan via de oos telijke auto(snel-)wegen!! Dit gege ven is bij een ieder bekend. Die zelfde Rijkswaterstaat gaat nu, uit verkeersveiligheidsoogpunt, de weg over de Brouwersdam verbre den met een verharde strook en aanpassing van de belijning!! Over besteding van gemeenschapsgel den, inzicht en visie gesproken!! L. Borsje Elkerzeeseweg 20, Scharendijke ZMF De PZC kopte op 21 mei: 'ZMF buigt voor actie mosselsector'. Moet dat woord buigt toch niet bang zijn?? 't is moeilijk te begrij pen van mijn zijde, want als je voor een eerlijke en opbouwende zaak strijdt hoefje toch niet te vre zen dat je naar de kelder gaat in de Oosterschelde? Alle actievoeren den van de Mosselsector en van Red onze Polders voor behoud van werk en voedsel hebben hun billen nog nooit dicht hoeven te knijpen, want die strijden met een eerlijk en open vizier. CJ de Broekert Burg Vogelaarstraat 7, Baarland Europaschool In 1980 heerste er landelijk grote onrust over het voortbestaan van goede onderwijsvoorzieningen op het platteland. De onrust was voor al groot in gebieden met kleine scholen. De oudercommissie van de openbare school in Oostburg maakte destijds voor alle Zeeuwse scholen haar bezorgdheid kenbaar aan de minister van onderwijs. Het voltallig gemeentebestuur van Oostburg en het provincie bestuur van Zeeland waren het met deze brief volledig eens. Net als in de ja ren tachtig geldt nu nog dat in ie der dorp een basisschool moet worden gehandhaafd. En nu be denkt de wethouder van onder wijs in de gemeente Sluis, dat het beter is, om de kinderen van de Europaschool in Zuidzande naar Oostburg te sturen, wanneer daar een brede school gebouwd wordt. De Europaschool opheffen, nota- bene een school waar het leerlin gental ver boven de opheffings norm is! Ik vind dat een wethou der van onderwijs de belangen moet behartigen van alle scholen, daar horen dus ook de kleine bij in de dorpen. De wethouder wil brede scholen in Oostburg en Bres kens, terecht, maar dat dit ten kos te moet gaan van kleine scholen is een zeer slechte zaak. Nu wordt er gesproken over Zuidzande, straks over Waterlandkerkje, Nieuwvliet, Cadzand of Groede. Deze wethou der kan beter gedane beloftes over verbouwing van de Europaschool nakomen, of werkt dat zo niet in de gemeentepolitiek? David Malipaard Vestingstraat 10, Oostburg Bij brand gespaarde boeken zullen mogelijk alsnog verloren gaan. door Annemieke Kooper delft - Trots bladert Paul Suijker, voormalig universitair beheerder van oude boeken, voorzichtig door een van de geredde werken uit de bouwkundebibliotheek van de TU Delft. Een belangrijk werk uit de historische collectie, waar van de inhoud, ironisch genoeg, van toepassing is op de brand die ruim een week geleden een groot deel van de faculteit verwoestte. „Een handleiding om branden te blussen", leest Suijker voor. „Had den ze dit maar eerder gevonden. Dan hadden we er misschien nog wat aan gehad." Het boek, dat met driehonderd andere werken werd gered, brengt op pijnlijke wijze de brand weer in herinnering. Even pijnlijk is de gedachte aan het lot van de overige veertigduizend ge schriften die de universiteit bezat. Driehonderd werken zijn veilig op geborgen in de kelder van de cen trale universiteitsbibliotheek. Naar schatting vierduizend boeken en kaarten zijn waarschijnlijk verlo ren gegaan - verdronken in de cata comben van de faculteit die dagen lang vol bluswater stond - en zes endertigduizend andere exempla ren wachten in de bibliotheek al dagenlang op redding. Een schatka mer die vermoedelijk nog vrijwel intact is, maar door instortingsge vaar onbereikbaar. Sommige ban den zijn honderden jaren oud en gelden als de oerversies in boek drukkunst van de Nederlandse ar chitectuur. In een kluis liggen tien tot twintig atlassen uit de zestien de eeuw. Suijker moet er niet aan denken wat er alsnog met de verzameling kan gebeuren. De bibliotheek staat naast het afgebrande faculteitsge- 'Als dat stuk pilaar naar beneden komt is echt alles verloren' bouw dat wordt gesloopt. Het is verworden tot een karkas, met los se stukken vloer en zwart geblaker de muren. „Daar", wijst Suijker naar een gevaarlijk loshangend stuk betonnen pilaar. „Als dat naar beneden komt en op de bieb valt, dan kunnen we het wel vergeten. Dan is alles, echt alles verloren." Gerrie Hobbelman, universitair hoofddocent krachtwerking in ge bouwen, hoopt dat de slopers zo snel mogelijk beginnen met het redden van de overige historische werken. Volgens hem weet nie mand hoe onstabiel het gebouw nu is en hoe gevaarlijk het daar door is om de bieb te betreden. Hobbelman: „Als we alles willen redden, moeten we nu actie onder nemen. Maar dan moet het wel echt kunnen. Wat binnen ligt is van grote waarde, maar een men senleven is toch belangrijker." Volgens Dinro Hobbel, directeur van Oranje Sloopwerken, wordt dagelijks dag opnieuw bekeken hoe groot het instortingsgevaar is. „Het gebouw is inderdaad sterker dan verwacht, maar dat betekent nog niet dat het veilig is. Voordat de veiligheid kan worden gegaran deerd, gaat niemand de biblio theek binnen. Dat is dan jammer van de werken die er liggen", al dus Hobbel. Begrijpelijk, vindt Anke Versteeg, die de belangen behartigt van de bibliotheek. Toch begint ze onge duldig te worden. De centrale bibli otheek heeft in haar kasten al ruimte vrijgemaakt om meer ge redde boeken te kunnen herber gen. Het zal waarschijnlijk nog en kele dagen duren voordat duidelijk wordt of die planken ooit worden gevuld. „Het liefste ren ik naar de verzameling toe en breng ik de boeken eigenhandig in veiligheid", zucht Versteeg. „Maar dat kan niet. We staan machteloos."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11