Rokende Turken krijgen het moeilijk J I? 1 IIP li III )it is geen advertentie! 1 ■1! KW?K +J 2008 O O Cebuco^Jjl - 8 Dinsdag 20 mei 2008 PZC Sigaret opsteken is sinds gisteren verboden op veel openbare plaatsen. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Op het bovendek van de veerboot in Istanbul staat het in grote letters: 'Roken is verbo den'. Gisteren ging het verbod in. Een sigaretje op de boot tussen het Aziatische en het Europese deel van de stad kan opeens een boete van 50 Turkse lira, ofwel 26 euro, opleveren. Een paar meter verderop steekt de 66-jarige Berra Usgöcmen er dood gemoedereerd eentje op. Weet ze niet van het rookverbod? Ze knip oogt. „Natuurlijk wel. Maar ik rook al vijftig jaar, ik ben te oud voor verboden." Ook de 29-jarige Enis Varol zit on verstoord te roken. „Ik ben wel de gelijk voorstander van het rookver bod", zegt hij, „Zeker in openbare gebouwen. Maar we zitten nu toch buiten? Bovendien, de asbakken staan er nog gewoon." Hij heeft gelijk. Op het bovendek prijken net als vorige week de me talen asbakken. Maar de pret van de rokers is van korte duur. De veerboot is nog maar net op weg naar de overkant of het personeel maant de passagiers al de sigaret ten uit te maken. Met zichtbare te genzin worden de peuken uitge drukt. Tien minuten later, de medewer Het rookverbod gaat ver, behalve in het openbaar vervoer en open bare gebouwen mag ook in de voetbalstadions en op festivalterrei nen geen sigaret meer worden aan gestoken. Bedrijven die het niet zo nauw nemen met de regels, riske ren een boete tussen de 260 en 2600 euro. Ook tabaksreclame is verboden. 'Maar we zitten nu toch buiten? Bovendien, de asbakken staan er nog' Nationale en regionale televisiezen ders zijn bovendien verplicht om maandelijks negentig minuten zendtijd te besteden aan 'antirook voorlichting'. Geen overbodige luxe in een land waar nog altijd één op drie mensen rookt. Volgende zomer wordt het verbod nog verder uitgebreid met restau rants, cafés en de theehuizen. „Dan komt er niemand meer", voorspelt de 65-jarige Arif Cok- buyuk die op een krukje voor de moskee zijn sigaretje zit te roken. In het winkelcentrum Nautilus, waar grote borden de bezoekers op de nieuwe wetgeving wijzen, is al geen roker meer te vinden. Beveiligingsbeambte Kanil Bayar (51) vindt het rookverbod goed, 'zeker voor de jongere generatie'. „Gelukkig is Turkije aan het veran deren. Steeds meer mensen stop pen, net als ik, met roken." kers zijn verdwenen en vijf passa giers hebben al weer een nieuwe si garet aangestoken. Niemand die er iets van zegt. Ook veerbootkapi tein Hasan Yazici haalt zijn schou ders op. Zo gaat dat hier. Volgens hem moeten zijn passagiers nog wennen aan het nieuwe verbod. De Turkse regering neemt de strijd tegen de roker in ieder geval serieus. Premier Erdogan staat be kend als een felle antiroker. In na volging van veel Europese landen wordt het roken in Turkije ook ri goureus aangepakt. Arif Cokbuyuk rookt een sigaretje op een bankje voor een moskee in Istanbul. Veel Turken roken, maar op steeds minder plekken is dat toegestaan. foto Jessica Maas/CPD -b' •jf 8 10 1) 12 13 14 17 10 20 'i Mede door tests als deze is het niveau van drukwerk de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Zo geven we onze lezers de beste kwaliteit, met de mooiste foto's en bieden we adverteerders een krant waarin hun advertenties haarscherp kunnen worden gedrukt. Het project KWiK (KWaliteit in de Krant), een initiatief van de gezamenlijke dagbladen, is continu bezig met het testen en verbeteren van de drukkwaliteit. Zo is o.a. de ISO-norm voor kleurenreproductie ingevoerd, die de kleurkwaliteit van alle dagbladen waarborgt. De controle hiervan gebeurt in de praktijk: de krant zoals u deze in de bus krijgt. Daarom plaatsen we één keer per jaar een testafbeelding. *-<Sn 7s U denkt misschien:"Rare advertenties plaatsen ze tegenwoordig in de krant." In dat geval scheppen we graag even duidelijkheid Deze afbeelding staat deze week in alle Nederlandse dagbladen en is bedoeld om de kleur en drukkwaliteit van kranten te testen. Nederlands nederlandse dagbladpers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8