Ook school Breskens in actie Alles moet weg iim Op jacht naar draaiorgelboekenrecord Zwemmen in De Honte voor Unicef-project Zangfeest met liedjes Ambras Oud en jong samen naar de film in Hulst Vergadering van Ons Belang uitgesteld Toerclub Axel houdt jaarlijkse Oiekentocht Cenealogische middag Hazadata-werkgroep Huisman promoveert aan Leidse Universiteit DC LU X O CO 1 Wij zijn aan het verbouwen! LU Q Daarom: zaterdag 24 mei grote uitverkoop üp^ z PZC Dinsdag 20 mei 2008 25 Ouders: brede school biedt bijna hele dorp voorzieningen. door René Hoonhorst BRESKENS - Ook ouders van leerlin gen van de Openbare Basisschool Breskens ontketenen vlak vóór de commissievergadering over de ka dernota nog een publiciteitsoffen sief Ze hebben de gemeenteraad van Sluis schriftelijk bijna vier we ken geleden laten weten dat het af blazen van de bouw van een bre de school in Breskens de dood steek is voor een aantal voorzienin gen. Maar na handtekeningen- en ande re acties van de Oostburgse Sint Bavo en Zuidzandse Europaschool hebben de oudervereniging en de medezeggenschapsraad van de Openbare Basisschool Breskens de behoefte om iedereen hun stand punt te laten horen. De twee be stuursorganen van de Openbare Basisschool herinneren de raadsle den er aan dat zij al meer dan vijf jaar aan het oprichten van een bre de school werken. En hoewel de christelijke basisschool De Golf breker vorig jaar afhaakte als deel nemer aan het brede school-pro ject, is de noodzaak voor een nieuw onderkomen voor alle ande re participanten alleen groter ge worden. De OBS zit in een bijna zestig jaar geleden gebouwd pand dat in de loop der jaren al is uitgebreid met een aantal uitbouwtjes en een noodlokaal. De voorzieningen vol doen, zowel onderwijskundig als arbeidstechnisch, niet aan de eisen van de huidge tijd. Daarnaast heb ben de ruim driehonderd leerlin gen veel te weinig ruimte. De grootste school van de ge meente Sluis, de Openbare Basi- sisschool Breskens, zal morgen aandacht vragen voor de bouw van een nieuwe brede school. Andere participanten als de biblio theek, verenigingsgebouw De Uit komst, de peuterspeelzaal, de bui tenschoolse opvang en de GGD zit ten ook te springen om ruimte in een nieuwe brede school in het vis sersdorp. De gemeenteraad schaarde zich vo rig jaar al unaniem achter een mo tie die stelde dat de brede school in Breskens er ook moet komen als De Golfbreker niet mee wil doen, benadrukt secretaris Toine Ligtenberg van de medezeggen schapsraad. Vertegenwoordigers van de Oost burgse school Sint Bavo, de Euro paschool en koepel Escalda van de Sluise openbare scholen kondig den al aan in te spreken tijdens de commissievergadering over de ka dernota morgenavond. Ook de Breskense ouders laten zich mor gen horen. Burgemeester en wethouders heb ben overigens al laten weten dat noodzakelijke bezuinigingsingre- pen wat hen betreft niet ten koste mogen gaan van de bouw van bre de scholen in Oostburg en Bres kens. Maar het lijkt de ouders van Openbare Basisschool Breskens be ter hun argumenten ook nog maar eens persoonlijk aan de raad te la ten horen, meldde Ligtenberg gis teren. Liefhebber Frans Schout organiseert in Sluis themadag draaiorgel. door Frank Gijsel SLUIS - Op zaterdag 14 juni staat Sluis in het teken van het aloude draaiorgel. Op deze draaiorgeldag wordt een poging gedaan om een zo lang mogelijke keten te maken van muziekboeken voor orgels uit te leggen langs het kanaal van Brugge naar Sluis en langs de Kaai tot op de Groote Markt. In het centrum zullen daarnaast op diverse pleintjes verschillende orgels hun klanken laten horen. De draaiorgeldag is een initiatief van Frans Schout uit Aardenburg. De kans op een ontmoeting met een draaiorgel is al lang niet meer 'Ik bezit een grote collectie muziekboeken. Die wil ik nu aan een publiek tonen' zo groot als vroeger. Vooral vóór de Tweede Wereldoorlog musiceer de er een veelvoud van het huidi ge aantal orgels. Zo speelden halverwege de jaren dertig alleen al in Amsterdam dage- jijks meer dan dertig orgels op straat. Schout is al jaren helemaal ver knocht aan de orgelmuziek. „In Draaibrug stond in de jaren vijftig in het café Tramzicht van 'Mauw' de Wispelaere een mortierorgel. In 1970 kreeg ik de kans de zaak uit te baten. Ik kocht bij de familie De Vilder in Clinge een verbouwd 84-toets Mortier orchestrion uit de jaren twintig. Menden kwamen er op af en genoten van de gezelli ge muziek en de dans." Naast het café handelde Schout in de instrumenten en verhuurde ze voor feesten en partijen. Na elf jaar Tramzicht verkocht hij in 1981 de zaak, maar bleef zich met zijn grote liefde bezighouden. Al lang speelde hij met de gedachte een re cord neer te zetten. „Ik bezit een grote collectie mu ziekboeken. Die wil ik nu graag uit leggen en aan een groot publiek to nen. Bij de gemeente kreeg ik ver gunning en ook de middenstands vereniging van Sluis is enthou siast." Schout verbindt graag een goed doel aan zijn recordpoging. „Ik wild geld inzamelen voor Senna Catsman uit Oostburg, die een zeldzame vorm van kanker heeft aan de ogen. Dure behandelingen en operaties in Amerika zijn nog nodig. Ik hoop een aantal spon sors te vinden die voor elke meter een bedrag kunnen geven." Het uitleggen van de boeken start om 10.00 uur en rond van 14.00 uur hoopt Schout dat de poging ge lukt is. KLOOSTERZANDE - De opbrengst van de zwemvierdaagse in het openluchtbad De Honte in Kloos- terzande is dit jaar bestemd voor Unicef De zwemvierdaagse is van 2 tot en met 6 juni. De deelnemers laten zich sponsoren door familie, vrienden en bekenden. Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Na ties, gebruikt het geld om onder het motto 'Nooit meer bang' kin deren in conflictgebieden te hel pen. Dit jaar gaat de aandacht voor al uit naar Colombia en Bosnië-Herzegovina. Meer informatie over de zwemvier daagse is te krijgen bij zwembad De Honte via 0114-681307. LAMSWAARDE - De fondsenwer vers voor de restauratie van de kerk in Lamswaarde houden vrij dag het zangfeest 'Meezingen met Ambras' in gemeenschapshuis De Luifel in het dorp. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kaarten kos ten vier euro in de voorverkoop en zijn onder meer verkrijgbaar bij A. Hendriks (0114-690475) en F. van Driessche (06-51612153). Aan de zaal kost een kaart vijf eu ro. De opbrengst van het concert komt volledig ten goede aan de res tauratie van de kerk. HULST - Zo'n 25 bewoners van zorg- stichting voor ouderen Curamus uit Hulst zijn gisteren in Den Dul- laert samen met leerlingen van het Reynaertcollege naar de film ge weest. Ze bekeken samen Dorp lan de Rivier (1958) van Fons Ra demakers. Het filmbezoek was onderdeel van het project Meet Greet van het Nederlandse Rode Kruis. Doel daarvan is jongeren in contact te mengen met ouderen in hun jvoonplaats. project koppelt een jonge vrij- illiger aan een oudere. Dit kop- brengt dan gezamenlijk de mid- door en houdt elkaar gezel- P- BRESKENS - De vergadering van vis- serijvereniging Ons Belang uit Breskens is in verband met vakan ties van veel leden verzet van 23 mei naar 6 juni. Op de agenda staan de gevolgen van de hoge olie prijs voor de sector, de nieuwe quota en het voortbestaan van de Breskense vismijn. AXEL - Toerclub Axel houdt zater dag de jaarlijkse Diekentocht. Deel nemers kunnen kiezen tussen de afstanden veertig, zeventig of 125 kilometer. Inschrijven kan bij café Cambrinus op de Markt in Axel, vanaf 7.30 uur tot tegen de mid- SLUISKIL - De Hazadata-werkgroep Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zater dag 31 mei een genealogische mid dag. Deze zal plaatsvinden in de Ark naast de protestantse kerk in Sluis kil. De bijeenkomst duurt van 13.30 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. HOEK - De in Hoek opgegroeide Tim Huisman (44) promoveerde op 8 mei aan de Leidse Universi teit op het proefschrift The Finger of God, Anatomical Practice in 17th Century Leiden. Na de basis- school in Hoek doorliep hij het Zeldenrustcollege in Terneuzen. Excuses voor het ongemak. Dinsdag tot en met vrijdag gesloten en met heel veel koopjes DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl Frans Schout wil een zo lang mogelijke keten maken van boeken draaiorgelmuziek. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59