i Binnenland Rechtszaken Vakantieganger gaat herzien moet makkelijker massaal de grens over Minister Donner botst met PvdA over uitkering jonggehandicapten Opleiding opticiens verplichten Training voor nieuwe school Dorpelingen gezonder in middeleeuwen Sabotage koninklijke chat blijft onbestraft Mengen van mest op boerderij eist 2 levens Onderzoek naar effect Awacs op gezondheid 4 Dinsdag 20 mei 2008 pzc Raad voor Rechtspraak bepleit een permanente veiligheidklep. door Hanneke Keultjes DEN HAAG - Het moet makkelijker worden afgesloten rechtszaken te herzien als nieuwe onderzoeks technieken hier een ander licht op werpen. Daarvoor pleit de Raad voor de Rechtspraak, een belang rijk adviesorgaan van de overheid. Nu kan alleen bij de Hoge Raad een herzieningsverzoek worden in gediend als er nieuwe feiten zijn. Toch zijn er zaken denkbaar waar bij beschikbaar DNA-materiaal met de huidige techniek niet tot een bruikbaar profiel leidt. Nieu we technieken kunnen daar veran dering in brengen, maar enkel de mening van een deskundige is nu niet voldoende voor een herzie ningsverzoek. Zaken waarin wellicht sprake was van gerechtelijke dwalingen wer den de afgelopen twee jaar onder zocht door de Commissie Evalua tie Afgesloten Strafzaken (CEAS). Deze stopt binnenkort met haar werkzaamheden. Bovendien wa ren de criteria voor herziening Enrsntige rechtszaken moeten makkelijker kunnen worden her zien, als nieuwe onderzoekstech nieken een ander licht op de zaak werpen. PETER zwaar. In slechts drie van de 36 be keken strafzaken vond de commis sie aanleiding voor nader onder zoek. De procureur-generaal bij de Hoge Raad moet nog besluiten of de zaken worden herzien. Voorzitter Erik van den Emster van de Raad voor de Rechtspraak vindt dat een 'herziening van de herziening' nodig is. „Er moet een permanente veiligheidsklep ko men." Die verruimde herzienings procedure moet volgens de voorzit ter niet voor alle gevallen gelden. „Alleen voor ernstige zaken, want het recht moet wel een eind heb ben." Ook een 'negatieve herzie ning', waarbij de juistheid van een vrijspraak in twijfel wordt getrok ken, zou tot de mogelijkheden moeten behoren. Hoe de verrui ming van de herzieningsprocedure eruit moet zien, laat de Raad voor de Rechtspraak in het midden. „Dat is aan de wetgever", aldus Van den Emster. Wel denkt hij aan een adviescommissie die ge leid wordt door de procureur-gene raal bij de Hoge Raad. Die moet dan ook de mogelijkheid krijgen om zelf onderzoek te doen. Harm Brouwer, voorzitter van het College van procureurs-generaal, is ook voor een verruiming van de herzieningscriteria. Hij ziet echter niets in een comité van deskundi gen dat de zaken moet beoorde len. Een aantal rechtspsychologen pleit daar wel voor. ■f'SSA, DEN HAAG - Nederlanders kiezen het zekere voor het onzekere en boeken massaal vakanties naar het buitenland. Ze laten het eigen land komende zomer links liggen als vakantiebestemming. „Dat komt met name door de slechte zomer van 2007", meldde de ANWB gisteren. De ANWB baseert zich op eigen onderzoek en op cijfers van de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisondernemingen (ANVR) en van het ContinuVakantieOn- derzoek van het Nederlands Bu reau voor Toerisme Congressen (NBTC) en TNS Nipo. Van de ongeveer 11,5 miljoen Ne derlanders die in de zomermaan- PvdA noemt voorstel voor lagere uitkering onbespreekbaar. DEN HAAG - Minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) botst op nieuw met coalitiegenoot PvdA over een ingreep in de sociale ze kerheid. Na hun verzet tegen de versoepeling van het ontslagrecht, keren de ministers en fractie van de PvdA zich nu tegen Donners voorstel de uitkering voor werken de jonggehandicapten te verlagen. Donner wil de regeling voor jong gehandicapten aanpassen om meer van hen aan het werk te hel pen. Jonggehandicapten die niet volledig worden afgekeurd (naar schatting twee derde van het to taal) moeten verplicht een baan ac cepteren. Volgens Donners voorstel krijgen den één week of langer op vakan tie gaan, kiezen er 8,6 miljoen voor een verblijf over de grens. Dat is een toename van 5 procent ten opzichte van vorig jaar. Vol gens de ANWB houden circa 950.000 landgenoten rekening met het EK (7 tot en met 29 juni) bij het boeken van een reis. Het aantal Nederlanders dat in ei gen land vakantie viert, daalt vol gens de ANWB met een nog onbe kend percentage. Frankrijk blijft met 1,5 miljoen be zoekers uit ons land de favoriete bestemming voor een zomervakan tie. Het binnenland is nog altijd goed voor een miljoen kampeerreizen. zij dan nog 70 in plaats van 75 pro cent van het minimumloon als Wajong-uitkering. De PvdA vindt dat onacceptabel en indruisen tegen afspraken in het regeerakkoord, waarin volgens de partij is vastgelegd dat de uitke ringen niet worden verlaagd. Fractievoorzitter Mariëtte Hamer noemt het voorstel 'onbespreek baar'. De PvdA wil wel maatrege len nemen om het aantal Wajon- gers te verminderen, maar de uit keringshoogte moet buiten schot blijven. Voor het CDA is het plan van Don ner wel bespreekbaar, zegt Kamer lid Eddy van Hijum. Hij vindt de Wl Minister Donner is weer met de PvdA in aanvaring gekomen, nu over de uitkering voor jongge handicapten. De PvdA wil niet tornen aan de hoogte daarvan. amsterdam - De overstap van de basisschool naar de middelbare school is voor kinderen vaak groot. Daarom heeft Dream Sup port een driedaagse training in het leven geroepen voor leerlingen tus sen de elf en dertien jaar. Kinderen leren er meer zelfver trouwen op te bouwen, zodat ze zich met een gerust hart kunnen storten in het avontuur van een nieuwe school, aldus de organisa tie isteren. Dream Support zet zich in voor een positieve toekomst voor kinde ren en jongeren door middel van trainingen, projecten en advies. Volgens de initiatiefnemer voelen veel kinderen zich onzeker als ze naar de middelbare school moe ten. verzekeringsgedachte van de Wa- jong 'buitengewoon belangrijk', maar volgens Van Hijum mogen jongeren 'die met wat hulp nog in staat zijn zich staande te houden in de samenleving niet in een uit kering geparkeerd worden'. Donner beloofde de Kamer eerder om in mei met voorstellen voor de Wajong te komen. Van Hijum 'baalt' ervan dat dat niet lukt. Hij wil partijgenoot Donner vandaag in het wekelijkse vragenuurtje van de Kamer om opheldering vragen. Wajongers komen nu nog bijna au tomatisch bij een levenslange uit kering terecht, terwijl een groot deel van hen kan en wil werken. Momenteel krijgen 166.000 jonge ren een Wajong-uitkering. Vol gens schattingen kan het aantal Wajongers op termijn oplopen tot een half miljoen of meer als er niet wordt ingegrepen. vf-5.sell)k z.'n mve-Oers. V£RTé.U>E ME PAT- Hl) mL-S t-e'A/P A-l— 2-U LASTIG W/iS DEN HAAG - Opticiens voeren oog metingen lang niet altijd goed uit. Zeker in grote ketens gaat wel eens iets mis, stelt het Nederlands Oog heelkundig Gezelschap (NOG), dat pleit voor een verplichte mbo-opleiding voor opticiens. Nu kan iedereen nog opticien wor den. „Soms staan er mensen achter de toonbank die wel weten hoe ze een bril moeten verkopen, maar niet hoe ze de ogen moeten me ten", zegt voorzitter Tjeerd de Fa- ber van NOG. Uit onderzoek van de opticienketen Specsavers onder 1090 bril- en Ienzendragers blijkt dat ongeveer een derde van hen twijfelt aan de oogmetingen. Voor al grote bedrijven nemen volgens De Faber wel eens ongekwalifi ceerd personeel aan om te bezuini gen op de kosten. In alle Europese landen, behalve Nederland en Por tugal, mogen alleen gediplomeer de opticiens oogmetingen uitvoe ren. Een verkeerd aangemeten bril kan volgens De Faber in het ver keer gevaarlijk opleveren. elst - Mensen die in de middeleeu wen buiten de stad leefden, waren gezonder dan hun tijdgenoten in de steden. Dat is een van de con clusies van een onderzoek door de Vrije Universiteit Amsterdam en de Rijksdienst voor Archeologie in het Gelderse Eist. Archeologen on derzochten de afgelopen jaren rond de Grote Kerk in Eist 250 gra ven uit de periode 700 tot 1850. Dorpelingen groeiden destijds be ter, werden ouder en hadden min der last van ziektes dan stedelin gen. rotterdam - De twee overgeble ven verdachten die begin 2002 een publieke chatsessie van prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima zouden hebben gesaboteerd, zul len niet worden berecht. Justitie erkent zelf haar ontvanke lijkheid te hebben verspeeld om dat het onderzoek meer dan zes jaar heeft geduurd, aldus een woordvoerder van het landelijk parket gisteren. De rechtszaak die komende week staat gepland is nog slechts een for maliteit. sint nicolaasga - Bij het mengen van mest op een boerderij in het Friese plaatsje Sint Nicolaasga zijn gisterochtend de boer (61) en zijn schoonzoon (33) om het leven ge komen. Tijdens het mengen van de mest met een aan een statio nair draaiende tractor verbonden mixer kwamen grote hoeveelhe den ammoniak en koolmonoxide vrij. Beide stoffen zitten in mest. Het spul werd klaargemaakt om te worden uitgereden op de weilan den. Een leverancier vond de boer en zijn schoonzoon in de stal. schinveld - De GGD in Zuid-Lim burg zal onderzoeken of de over last van Awacstoestellen ook ge zondheidsschade oplevert. Dat maakte een adviescommissie die daarop had aangedrongen gisteren bekend. De commissie adviseert minister Jacqueline Cramer van Milieu en doet een belevingsonder zoek naar de gevolgen van de Awacs-basis in Limburg. Uit een eerder uitgelekt conceptrapport bleek al dat ruim 40.000 inwoners van Zuid-Limburg „ernstige hin der" van Awacs ondervinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4