Iceland Historische route Kapelse kastelen Golfbanencomplex Hard werken is het geheim van eeuwelinge Bejaarde beroofd in eigen huis Tempur®-deaier Avond ouders van kind met kanker in Goes Speciale Mariaviering in kerk van Ovezande Man gewond na val van dak in Scherpenisse Duo Da Capo op harp en fluit in Kapelle Cabaret Witkammetjes dorpshuis Kruiningen Twee dagen Coudorpse fair in Driewegen Klusdag vrijwilligers standerdmolen Waarde 22 I Dinsdag 20 mei 2008 PZC - - foto Willem Mieras Marie Meeuwse, sinds gisteren honderd jaar. Marie Meeuwse: honderd jaar en altijd in dracht. door Michiel Bouwman 's-heer arendskerke - Haar hele leven lang heeft ze klederdracht ge dragen en ook gisteren, tijdens haar verjaardag, was dat het geval. Marie Meeuwse vierde haar hon derdste geboortedag met vrienden en familie in Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. Een eeuw geleden werd ze gebo ren in Oud-Sabbinge, aan de Oude- landseweg. „In een arbeidershuis je", zegt neef Adrie Meeuwse. „Tot 1998 heeft ze daar gewoond, toen lieten lichamelijke gebreken het niet meer toe om zelfstandig te wo nen. Al die jaren heeft ze de zorg voor haar drie broers en twee zus sen op zich genomen. Ze is nooit getrouwd omdat ze zo druk was met verzorgen. Ze is onder meer huishoudelijke hulp geweest bij di verse families op het dorp. Als ik haar leven in één woord moet om schrijven, dan was het 'dienst baar'. Maar dat was ook haar over tuiging, hoor." Een honderdjarig leven levert vanzelfsprekend veel herinneringen op. „Ze heeft het nog wel eens over vroeger. 'Ik zou het huis nog wel eens willen zien, maar ja, dat gaat niet meer hè', zegt ze dan. Enige berusting is er dus wel." Communiceren gaat moeizaam voor Marie Meeuwse. Ook kan ze vanwege haar beper kingen niet veel meer onderne men. „Zitten. En dagelijks gaat ze naar de gezinskamer. Met andere bewoners praten of soms nog een spelletje doen", zegt Adrie. Niet alleen vrienden en familie vierden het feestje, ook loco-burge meester Rinus Dieleman kwam de jarige feliciteren. En daar stopte het niet, want commissaris van de koningin Karla Peijs stuurde een fe- licititatiebrief. „Met persoonlijke noot", weet Adrie. Rest nog de hamvraag: wat is het geheim van honderd jaar worden? „Hard werken, denk ik. Al is de vrouwelijke tak van de Meeuwses vrij taai hoor", zegt Adrie lachend. „Maar er zitten hier meer mensen van over de honderd. Goed verzor gingstehuis, dus!" vlissincen - Een bejaarde vrouw is zondagochtend tussen 11.00 en 12.00 uur beroofd in haar eigen huis aan de Molenstraat in Vlissin- gen. Een jongeman kwam met een smoes de woning binnen. Daarna nam hij in een onbewaakt mo ment de portemonnee van de vrouw weg. Daarin zaten waardepapieren en kijk ook op www.megabed-nl DRUKVERLAGENDE MATRASSEN EN KUSSENS Paspoortstraat 32-34 4388BH O-Souburg Tel: 0118-469670 'Ma: 13:00-17.30 Di-Vr: 09:00 - 17:30 Za: 09:00 - 16:00 Kloosterpoort S 4421 SN Kapelle Tel 0113-330888 Ma: Gesloten Di-Vr: 10:00-17:00 :Za: 10:00 - 16:00 Gemeente wil de contouren weer zichtbaar maken. door Lilian Oominicus kapelle - Kapelle laat de contou ren van vijf oude buitenplaatsen rond het dorp zichtbaar maken. Zo moet een historische route ont staan tussen de kastelen Bruëlis, Gistellis, Pronkenburg, Maalstede en Poucques. In het huidige land schap is niet zoveel meer te zien van deze buitenplaatsen. Als eerste is het voormalige kasteel Maalstede op het eiland aan de noordkant van het dorp aan de beurt. De plek dankt zijn naam aan de heren Van Maalstede, die in de dertiende en veertiende eeuw de belangrijkste ambachtshe ren van Zuid-Beveland waren. Ze lieten er een kasteel en een kapel bouwen. De kapel is later verplaatst naar het dorp Kapelle, op de punt waar de wegen naar Biezelinge, Dijkwel en Maalstede samenkomen. Het kasteel bleef tot rond 1800 be staan. De herinrichting van het kasteel- terrein Maalstede kost Kapelle 104.000 euro. Daarvoor laat de ge meente steenkorven met staal draad op de restanten van de oude muren plaatsen. Ook komt er een informatiebord en een wandelpad van circa twee kilometer, dat de wijk Eliwerve via Maalstede met de Lange Gracht verbindt. De historische route wordt overi gens wel een plan van lange adem, meldt wethouder Giel-Jan Burger (CDA, archeologie). „De herinrich ting kost veel geld. Dat kun je al zien aan wat we uitgeven voor Maalstede." W* Rondom Kapelle waren vroeger vele buitenplaatsen: Bruëlis, Gis tellis, Pronkenburg, Maalstede en Poucques. In het landschap is daar bijna niets meer van te zien. Kapelle is verder van plan meer aandacht te besteden aan de histo rische achtergrond van de Franse begraafplaats in Kapelle. „Velen we ten niet wat er zich in de oorlogs dagen van mei 1940 in en rond Ka pelle heeft afgespeeld en hoe de be graafplaats is ontstaan. Ook over de achtergrond van met name de Noord-Afrikaanse soldaten die er begraven liggen is weinig bekend, terwijl er wel steeds meer belang stelling voor ontstaat", aldus burge meester Siebe Kramer van Kapelle. Welke vorm de voorlichting krijgt of wanneer die komt, is nog niet bekend. Kamer: „We denken in de richting van het jaar 2010. Maar het hangt ook samen met de her opening van museum Infatuate in Nieuwdorp. Met dit oorlogsmu seum willen we misschien samen werken. We denken aan een infor matiebord, foto- en beeldmate riaal, een permanente of tijdelijke expositie. We zitten echt nog in de brainstormfase." enkele tientallen euro's. Volgens de politie Zeeland is de verdachte een man van ongeveer achttien a negentien jaar oud. De jongeman heeft donker haar en droeg een witte wollen trui en een spijker broek. Verder sprak de man beschaafd Ne derlands. De politie heeft een onderzoek in gesteld naar de beroving. goes - Voor ouders van wie een kind kanker heeft of heeft gehad, wordt morgen een ontmoetings avond gehouden in Goes. De orga nisatie is in handen van de Vereni ging Ouders Kinderen en Kanker (VOKK). De bijeenkomst is in het gebouw van de GGD aan de West- wal 37 in Goes en begint om 20.00 uur. informatie: regiocoördinator Freddy de Burger, freddeburger@ hotmail.com of 0114-310435. ovezande - De rooms-katholieke kerk in Ovezande besteedt deze maand extra aandacht aan haar pa trones Maria. Dat gebeurt morgen vanaf 19.00 uur met een speciale Mariaviering ter herdenking van het bezoek van Maria aan haar nicht Elisabeth. Maria was inder tijd zwanger van Jezus, Elisabeth van Johannes de Doper. Alle mis dienaars doen aan de dienst mee. scherpenisse - Een 2i-jarige man is gisterochtend rond tien uur aan de Stoofdijk in Scherpenisse ge wond geraakt na een val van een dak. De man, afkomstig uit België, was in Scherpenisse voor een bedrijf aan het werk aan een dak. Tijdens het opzetten van de werk zaamheden viel de man door on bekende oorzaak van de dakgoot en kwam op een stalen construc tie terecht. De Belg is met (vermoedelijk) let sel aan zijn ribben, per ambulance overgebracht naar ziekenhuis de Lievensberg in Bergen op Zoom. Door de arbeidsinspectie wordt een onderzoek ingesteld. kapelle - Duo Da Capo - Renske Breeman (harp) en Ciska Zuur- veld (fluit) - geeft morgen vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis in Kapelle een concert. Het duo wis selt klassieke muziek af met blues-, tango- en Ierse muziek en speelt nummers van Sting tot Bach. Kaarten a vijf euro, inclusief consumptie, zijn te koop in de bi bliotheken van Kapelle en Wemel- dinge en het gemeentehuis. kruiningen - De Witkammetjes treden zaterdag op in het dorps huis van Kruiningen voor de plaat selijke afdeling van ouderenbond Anbo. De Witkammetjes brengen Zeeuws cabaret en Zeeuwse lied jes. De zaal is open om 14.00 uur, het programma begint om 14.30 uur. De toegang is gratis. Om de kosten te drukken wordt een verlo ting gehouden. driewegen - De Coudorpse fair wordt zaterdag 24 en zondag 25 mei voor de derde keer gehouden in Driewegen (Borsele). Zaterdag is er onder meer een roofvogel show, rondleiding door een boom gaard en een kleindierenshow. Op zondag gaat de fair door met cir cus Hogerop, kramen met brocan- te en streekproducten en demon straties van sledehonden. Beide da gen open van 10.00 tot 17.30 uur. waarde - Wie standerdmolen De Hoed in Waarde een goed hart toe draagt, kan dat zaterdag 31 mei la ten zien. De stichting die de mo len beheert, houdt dan een klus dag. Op de rol staan onder meer het vernieuwen van twee palen van het toegangshek en het sme ren van de zeilen. De klusdag is van 9.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen C. M. Goud, 0113-501500. Schuldeisers Piratdise weten 'schijnverkoop' ongedaan te maken. door Henk Postma zoutelande - Het golfbanencom- plex Piratdise in Zoutelande, dat vorig jaar eindelijk kon worden ge opend, ligt er weer verlaten bij. In vesteerders lieten er beslag op leg gen omdat de eigenaar, Golfpro Be heer BV, niet voldoet aan finan ciële verplichtingen. De schuldeisers hopen dat een ko per opduikt die minstens 1,2 mil joen neertelt voor de golfbaan. Als dat niet gebeurt, dan wordt het complex bij opbod verkocht. Het is de vraag of de schuldeisers dan nog iets van hun geld terug zien, want de ABN Amro maakt als hy potheekverstrekker aanspraak op de eerste 800.000 euro. De belangrijkste schuldeisers zijn de drie erven Frie (woonachtig in de Randstad) en accountant Mar co Simonse uit Heinkenszand. De erven Frie willen ruim 527.000 te rugzien van hun investering in Pi ratdise. Simonse eist ruim 280.000 euro op aan honorarium en 'voor schotten'. Het had niet veel gescheeld of ze waren dat geld al kwijt geweest. Want 'de man achter Golfpro', Peter Mulder, probeerde de schuld eisers van zich af te schudden met een 'schijnconstructie'. Hij 'ver kocht' de golfbaan voor het lage be drag van 800.000 euro aan zijn ad viseur: het bedrijf Center Manage-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46