Zeeland PZC 21 Blauw-witte 'bakens' geveld Ssi?" Overname Goese sloper BEVELANDEN-THOLEN 35 Koffie Kader Abdolah te gast in Terneuzen bij Stichting Prometheus Andries Minderhoud geniet van succes in skeelercircuit. Dinsdag 20 mei 2008 Tip? redgoes@pzc.nl Sloop heftorens op voormalig veerplein in Kruiningen. door Luc Oggel kruiningen - Zichtbaar vanaf on der meer de snelweg waren het ba kens in het Zuid-Bevelandse land schap: de twee blauw-witte hefto rens op het voormalig veerplein in Kruiningen. Al veertig jaar. Maar dat beeld behoort binnenkort voor goed tot het verleden. Eén van de twee zuilen is gisteren ten prooi ge vallen aan de slopershamer, de an dere wordt 9 juni zeer waarschijn lijk neergehaald met explosieven. De torens moeten wijken voor een koppeldijk, waarachter straks de nieuwe woonwijk Kruseveer verrijst. Het gebied heeft sinds enkele we ken meer weg van een warzone dan van een veerplein. Graafma chines, bulldozers en ander zwaar materieel hebben het terrein omge vormd tot een enorme zandvlakte. Gehuld in stofwolken en volgela den met puin rijden ze af en aan. De wachtruimte en andere gebou wen zijn al gesloopt en ook de veerinrichting zelf is voor het grootste deel ontmanteld. De brok ken beton en asfalt vormen meters hoge bergen. Restanten van wat ooit de oprijbrug was, zijn geredu ceerd tot een hoop verwrongen staal. Ook delen van de zwaar be- pokte fuikwand, waar de veerboot tot vijf jaar geleden in aanmeerde, liggen her en der verspreid. Alleen de karakteristieke heftorens stonden nog gebroederlijk over eind. Weliswaar zwaar verminkt, want om de contragewichten eruit te halen, zijn gaten in de wand ge- 'Het is nostalgie, zeker, maar we werken niet met pijn in het hart' maakt. Gisteren moest één van de twee torens er dan toch aan gelo ven. Een machine met daaraan een enorme, krabschaarachtige grijper, gaat de kolos als een roof dier te lijf. Het decimeters dikke, gewapende beton geeft zich met een gewonnen. Met veel kabaal storten de brokstukken naar bene den. De grond trilt, de machine brult. Waar 'grote jongen' Boskalis zijn hand volgens projectleider Robert Pol niet omdraait voor de klus, is die voor de Kruiningse onderaan nemer P. Sinke vof zeker niet alle daags. „De diversiteit aan grond en sloopwerk is wel bijzonder", zegt uitvoerder Jacco Faasse. Sinke is verantwoordelijk voor het 'kaal plukken' van het terrein. „We ont doen het van de oude infrastruc tuur en slopen de veerinrichtng en de opstallen." Met de sloop gaat een stukje Zeeuwse geschiede nis verloren, erkent Faasse. „Het is nostalgie, zeker, maar we werken niet met pijn in het hart. Het lag te verpauperen, dat doet ook zeer." De heftorens, de fuik, de brug en de gebouwen blijven op locatie, al thans, het puin. Het gruis wordt, als ondergrond voor de infrastruc tuur en de koppeldijk, hergebruikt in het 15 a 30 miljoen euro kosten de woningbouwproject. De driehonderd meter lange kop peldijk zelf - nodig om het geheel binnendijks te krijgen - wordt eveneens van gerecycled materiaal gemaakt, namelijk 400.000 kuub zand uit het veerplein. Dat moet zeven meter worden afgegraven om de toekomstige wijk op gelijke hoogte te brengen met het dorp Kruiningen. De aanleg van de dijk is het pakkie-an van Rijkswater staat, het waterschap en het Bu reau Zeeweringen. Kruseveer wordt ontwikkeld door Arcus, in samenwerking met de ge meente Reimerswaal. De ontwer pen voor de 250 woningen (170 huizen, 80 appartementen) zijn in middels zo goed als klaar. De bouw begint ongeveer over een jaar, als de koppeldijk er ligt en het terrein bouwrijp is gemaakt. Naar verwachting is de wijk in 2012 gereed. ■Pj Zie filmpje op www.pzc.nl/regio/bevelandentholen zierikzee - Rijkswaterstaat ver vangt momenteel alle dertig info panelen die langs de weg waar schuwen voor storm. De borden met de rolluiken staan op de rou tes naar Zeelandbrug en Ooster- scheldekering en zijn 23 tot 25 jaar oud. Ze worden vervangen door matrixborden, waarop behalve in formatie over windkracht en om leidingsroute ook andere verkeers informatie kan worden gegeven. Aan de Weg naar de Val bij Zierik- zee is gisteren het eerste geplaatst. ">v Tip? redactie@pzc.nl Een verslaggeefster die geboren en getogen is in bourgondisch Brabant, woont en werkt al ja ren met veel plezier op Walche ren. Inmiddels durft ze zichzelf - afhankelijk van haar gezelschap - al een beetje 'Zeeuws' te noe men. Toch stuitte ze laatst op een ei genaardig cultuurverschil. De journaliste belde naar een in woonster van een Walchers dorp om een afspraak te maken voor een persoonlijk interview. „Hoe laat kan ik het beste komen?", vroeg ze. Echt welkom voelde ze zich niet toen aan de andere kant van de lijn geantwoord werd„Maakt niet uit. Kom maar ergens na de koffie." Het decimeters dikke gewapende beton van de heftorens is niet bestand tegen de kracht van de knijper. goes - Sloopbedrijf Sturm en Dek ker, gevestigd in Goes en Middel burg, is met de overname van Bik sloopwerken het enige sloopbe drijf in Goes. Personeel van Bik komt in dienst bij het van oor sprong Walcherse bedrijf. Dat heeft nu ook in Goes een puin- recycling- en houthandel. In Mid delburg beschikt het bedrijf al veer tig jaar over een puinrecydingster- rein. Het verwacht aan de Albert Plesmanweg in Goes de komende tijd de activiteiten uit te breiden. Wat blijft is de handel in gebruikte balken, planken, radiatoren, deu ren, stenen en dakpannen. Daar was Bik altijd sterk in. Sturm en Dekker nemen Bik over om dichter bij Bevelandse klanten te zitten. De laatste jaren kreeg het bedrijf steeds meer opdrachten van Bevelandse aannemers en wo ningcorporaties. Ook de gemeente Goes is één van de klanten. Wet houder Sophie van 't Westeinde opent vandaag de 'nieuwe' Goese foto Willem Mieras vestiging van Sturm en Dekker. Sturm en Dekker lijven Bik in en zetten zo voet op Bevelandse bodem. Hoe het ooit was. Over enkele jaren staan hier huizen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45