Zeeuwse horeca verlangt uitstel rookverbod Iswl. Opsteker Naischa Marie is weer terecht PZC Dinsdag 20 mei 2008 3 UiSJSi' I tfWÈ»sfï*a& Minster Ronald Plasterk arriveert bij de Timmerfabriek, één van de elf monumenten die hij een miljoenensubsidie toekende. Renate Pekaar, consulent in standhouding bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurland schap en Monumenten (RACM): „Het bijzondere aan de Timmerfa briek is dat het geheel uit beton is opgebouwd. Dus niet alleen de constructie op de grond, maar ook de verdiepingen. Voor die tijd (1914) was dat uitzonderlijk. Meest al waren de gevels van baksteen. In Nederland staan niet zoveel van dit soort panden. Ook apart is dat alle gevels voorzien zijn van stalen vensters en centraal een vide is ge bouwd, waardoor het een heel ruimtelijk gebouw is." Gedeputeerde Harry van Wave- ren (Cultuur, CDA): „Een bijzonder pand dat hard aan restauratie toe is. Vooral die licht val maakt het uniek. Welke func ties er straks ook in komen, dat ele ment zou wat mij betreft toch ze ker behouden moeten blijven. Het uitzicht over de haven en de stad is fantastisch. De gemeente zou graag een restaurant zien op de be gane grond. Persoonlijk lijkt de derde verdieping me veel slimmer. Moet je zien hoe prachtig! Het to rentje terug op het dak? Ik weet niet of dat er in zit, maar dat maakt het dan wel helemaal af." Burgemeester Wim Dijkstra van Vlissingen: „Ik vind oude fabrieksgebouwen prachtig! Toen ik destijds in Til burg wethouder was, hadden we De Pont. Ik herinner me nog heel goed de staat waarin dat gebouw zich bevond. De eerste keer dat we daar binnenstapten, dachten we: tjeetje, wat moet je hier mee? En als je ziet welk een juweeltje van een museum dat nu is geworden. Dat gevoel heb ik bij de Timmerfa briek ook. Het leent zich bij uit stek voor multifunctioneel ge bruik. Maar de huidige inhoud moet wel intact blijven." Karei Loeff, directeur van de erf goedvereniging Heemschut: „Als architectuurhistoricus kijk ik door de schade van gebouwen heen. Waar het vooral om gaat is de kwaliteit van het complex op zich in de context van zijn omge ving. Nu en in potentie. De Tim merfabriek ziet er verschrikkelijk uit, maar het is wel een exponent van de scheepsbouwgeschiedenis in Vlissingen. Als je dan kijkt wat je hier mee kunt, dan wordt dat ge woon de trekker van de nieuwe wijk. Nu is het nog een last, maar je moet het zien als een lust voor de totale omgeving straks." Invoering per 1 juli kan niet door tijdgebrek en onduidelijkheden. door Ben Jansen terneuzen - De Zeeuwse horeca wil uitstel van het rookverbod dat op 1 juli moet ingaan. Reden: te weinig duidelijkheid over de regels en gebrek aan tijd om maatregelen te treffen. Zes weken voor de invoering van het rookverbod in horecagelegen heden weten ondernemers nog steeds niet waar ze aan toe zijn. Ja, er mag niet meer worden gerookt in cafés, restaurants en dergelijke, maar waar een uitbater van zo'n zaak zich precies aan heeft te hou den, is niet helder. Daarbij komt nog dat vergunningsprocedures voor aanpassingen tot voorbij 1 juli reiken. Uitstellen dus, was de boodschap op de Zeeuwse horecadag, gisteren in Terneuzen. Het rookverbod voor de horeca dat minister Ab Klink van Volksgezondheid heeft aangekondigd, zit de horecaonder nemers zo hoog dat ze het tijdens de forumdiscussie nergens anders over wilden hebben. Ze vonden dat de politiek bij Klink dat uitstel moet bepleiten. Van die politiek zaten twee vertegenwoordigers in het forum: de Kamerleden Brigitte van der Burg (WD) en Ad Koppe- jan (CDA). De eerste betoogde dat fW Minister Klink van Volksgezond- heid moet zijn rookverbod voor de horeca voorlopig opschorten. Die eis lieten Zeeuwse horecaon dernemers gisteren horen. haar partij altijd tegen een versnel de invoering van het rookverbod voor de horeca is geweest en ver wees hoffelijk naar Koppejan. Diens partij zit in de coalitie en moet dus maar met initiatieven ko men. Koppejan erkende dat de re gels duidelijk moeten zijn, maar vond dat geen paniek moet wor den gezaaid. Intussen blijft de vraag wie na 1 juli in een rookruimte glazen op haalt en asbakken leegt. Het perso neel mag er niet in. O ja, alleen tij dens een rookpauze. Vlissingen krijgt een prettig duwtje in de rug bij de ontwikkeling van het Scheldekwartier. Het Rijk is bereid 3,4 miljoen euro te steken in de restauratie van de voormalige timmerfabriek van scheepswerf De Schelde. Dit eenzame, vervallen stukje architectuur op het nu nog uiterst desolate Scheldeterrein is het symbool van de Vlissingse ambitie om rond historisch erfgoed mooi nieuw te bouwen. Dit streven leverde tot nu toe grote moeilijkheden op. Nog likt de gemeente haar wonden van een diepe politieke crisis rond het bouwterrein. Het oppeppertje uit Den Haag kan de genezing versnellen. Een aansprekend gebouw als de Timmerfabriek is precies de goede katalysator voor de ontwikkeling van het Scheldekwartier. Daarvoor moet Vlissingen wel aan de bak. Want als dit project niet goed van de grond komt, blijft het geld in de schatkist. Het steken van belastinggeld in oude gebouwen levert altijd discussie op. Waarom juist dat gebouw? Is er in Zeeland geen béter doel? Die vragen hebben weinig gewicht. Hoewel niemand hoeft te twijfelen aan de waarde van de Timmerfabriek als bijzonder gebouw en als symbool van de sociaal-economische geschiedenis van Vlissingen, telt nu vooral dat deze altijd wat grijze en schrale stad werkt aan een vernieuwingsproject van een in Zeeland ongekende omvang. Zo gezien is er hier geen betere besteding van dit geld mogelijk. goes - De sinds afgelopen vrijdag vermiste 19-jarige Naischa Marie is weer terecht. Ze meldde zich zondagavond laat bij het opvanghuis in Nieuwdorp waar ze woont. Tijdens haar ver missing zou ze in Vlissingen zijn geweest bij een kennis. De jonge vrouw werd vrijdagoch tend om half tien in de Fagotstraat in Middelburg afgezet door een taxichauffeur. Maar even snel was ze weer weg. Ze ging naar buiten en stapte in een lichtgroene perso nenauto, die vermoedelijk werd bestuurd door een vrouw. Zondag avond keerde ze terug in het op vanghuis van Arduin in Nieuw dorp. Naischa heeft de verstandelij ke vermogens van een io-/u-jari- ge. Vorig jaar juli verdween ze ook, na een bezoek aan het graf van haar moeder. Drie weken later dook ze op in het Middelburgse asielzoekerscentrum. |Op zoek naar I stoere skelter?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3