Samen werken aan viltkunst Ook in de muziek is stilstaan niet aan de orde Racoon-clip van Erik de Bruyn 28 1 Dinsdag 20 mei 2008 PZC Zussen Andrea en Dini Clarisse exposeren in kerk Waterlandkerkje. door Anita Tournois WATERLANDKERKJE - Met Steen- zacht van de zussen Andrea en Di ni Clarisse is afgelopen weekeinde het zesde expositieseizoen in 't Kerkje van Waterlandkerkje inge luid. Er volgen nog zes tentoonstel lingen van telkens een week, met werk van voornamelijk kunste naars uit de streek. 'Kunst uit 't Kerkje' wordt georganiseerd door de werkgroep Waterlandkerkje, on der auspiciën van de Stichting de Oude Zeeuwse Kerken. Steenzacht toont keramiek van de draaischijf en viltwerk van Dua Na tural de naam die staat voor een unieke vorm van samenwerking. 'Onze inbreng in het geheel levert een ander resultaat op dan wanneer je alleen werkt' De natuur, die een sterke invloed uitoefent op beider werk, schiep een extra band. De zussen delen namelijk de ervaring van het zicht op uitgestrekte akkers - weids pol derlandschap naast de intense bele ving van de cyclus van seizoenen - omdat ze allebei in de polder wo nen: Andrea op Walcheren en Di ni in West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit ziet men terug in hun viltob- jëcten. De stugge harde vacht van Andrea (I) en Dini Clarisse in de kerk van Waterlandkerkje, foto Peter Nicolai eigen schapen of schapen uit de buurt wordt verkozen boven de veel vaker toegepaste soepeler Me- rinoswol. „We hebben eigen scha pen lopen van het Scottish Black- face-ras en maken gebruik van wol van schapen van buren of vrien den", zegt Andrea Clarisse. „De on geverfde natuurlijke getinte wol wordt aangevuld met zelfgekleur- de wol. Ook hiervoor gebruiken we natuurlijke verfstoffen. Deze tint bruin komt bijvoorbeeld van de walnoot." Doordat ze niet werken naar een ontwerptekening, ontstaan patro nen spontaan. Na het verviltings- proces - lagen wol worden door en over elkaar verwerkt - wordt de ge varieerdheid in tinten van de vilt- stof pas zichtbaar. Door nabewer king met naaldvilttechniek, zoals het invoegen van zijdeband of paardenhaar, wordt de structuur van het eindproduct nog boeien der. Dat bewijzen de in 't Kerkje geëtaleerde wandkleden, stola's en schoudertassen. „Onze specifieke eigen inbreng in het geheel levert toch vaker een an der resultaat op dan wanneer je al leen werkt", zegt Dini Clarisse. „In eerste instantie werkten we weke lijks samen. Het omzetten van wol in vilt kost namelijk veel arbeid. Omdat Andrea nu een baan heeft, werken we steeds vaker apart, maar altijd in overleg. Naast het vil ten ben ik persoonlijk gefascineerd door klei en verwerk dit materiaal voornamelijk op de draaischijf" De fraaie natuurlijke tinten van schalen, vazen, kommen en pot ten met deksels in sobere vormge ving verkrijgt de keramiste met technieken als rookstook en raku. De eveneens sobere decoratie past ze toe op verschillende manieren: met oxides, engobes en/of glazuur, of door met de hand patronen in te kerven. De negen handgevorm- de maskers met diverse gemoeds uitdrukkingen en emoties, getiteld Overgave, stammen uit een perio de waarin een ernstige ziekte Dini het draaien onmogelijk maakte. B Tentoonstelling t/m 27 mei in het 't Kerkje in Waterland kerkje. Dagelijks geopend van 13.30-16.30 uur. Expositieagenda Kunst uit 't Kerkje 31 mei-7 juni: Willem Behr, schilderijen. 14-21 juni: Anthoinette Quaars-Versluys, schilderijen. 28 juni-5 juli: Jeanine Lonneville/Anita Martens, keramiek/schilderijen. 12-19 juli: Simone van Belkom-Poppeflaars, schilderijen. 26 juli-2 augustus: Anne Guerrand/jennie den Dekker, foto's/beelden. 9-16 augustus: Marina..Houtzager/Catharina van toenhout, beelden en schilderijen. VLISSINGEN - Stichting Albina Goes Abroad brengt morgen in het Arse naaltheater in Vlissingen het thea terstuk Aitkanti en de schaduw op het strand. Aan de voorstelling, die om 19.30 uur begint, werken leer lingen van de Cypressenhof uit Middelburg en djembégroep Bliss uit Goes mee. Het stuk, geschreven door Leen- dert Beije, gaat over twee indianen- kinderen die dromen dat er een zeeschildpad wordt gestolen. Daar-L bij raken ze verzeild in een span nend avontuur. De opbrengst van de voorstelling komt ten goede aan het onderwijs in het Surinaamse district Marowij- ne. Stichting Albina Goes Abroad zet zich sinds enkele jaren in voor het onderwijs in Albina, in Oost-Suriname. GOES - De uit Zeeland afkomstige regisseur Erik de Bruyn (Wilde mossels, Nadineheeft de videoclip gemaakt bij Clean again, de nieu we single van Racoon. Het filmpje, waarvoor ook animaties zijn ge bruikt, wijkt wat stijl betreft sterk af van voorgaande videoclips van de Zeeuwse band. De clip is onder meer te bekijken via de Racoon- channel op YouTube. Clean again kwam vorige week uit en is tweede single van het Ra- coon-album Before you leave. James van de Water maakt tweede album met Not James Dean. door René de Dreu DRIEWEGEN - Muziek kleurt het le ven. Voor James van de Water (56) uit Driewegen geldt dat de elemen taire kleuren al heel vroeg aanwe zig waren. „Door de vele ontmoe tingen door de jaren heen, gebeur tenissen die achteraf belangrijk blij ken en door de tijd waarin je leeft, komen die kleuren naar boven, krijgen ze betekenis." Langzaam, maar wel steeds duidelijker en in alle schakeringen, komen ze in zijn muziek tot uiting. Wie wil weten hoe dat uitpakt, moet vooral bij de concerten van zijn bandprojecten zijn. Als Not Ja mes Dean toert hij in binnen- en buitenland. Onlangs dook hij sa men met bassist Hugo Dirkson, te norsaxofonist Emiel van der Heide en percussionist Roland Stolk een huiskamerstudio in voor akoesti sche opnamen. Het resultaat, Mooie Meid, is - na tien jaar! - de tweede van de band. Herkenbaar en in de lijn van het vorige album zijn in ieder geval de Latijns-Amerikaanse ritmes. War me, exotische en temperamentvol le klanken. Vrolijk en dansbaar, soms met een zucht weemoed. Vijf van de elf nummers zijn voor zien van een Nederlandse tekst. „De kiem van de passie voor latin- muziek moet gelegd zijn in mijn kinderjaren. We woonden in Den Haag bij mijn oma. Die had een dansschool voor Latijns-Ameri kaanse dansen. De muziek kwam niet van platen, maar van echte muzikanten. Daar was ik altijd bij.Ik was twaalf toen ze overleed. Puberend ging ik de jaren zestig door en deed mee met de gekte van Stones en Beatles, vergat die andere muziek. Terugdenkend aan die tijd staat echter niet het tumul tueuze concert van The Stones in het Kurhaus op mijn netvlies ge brand, maar een concert van Jac ques Brei in het Parijse Olympia. Frans is een Latijnse taal en Brei had iets met Latijnse ritmes." „In 1973 kwam ik in Yerseke. Lan ge tijd werkte ik als timmerman, 's Avonds thuis de gitaar pakken om m'n vingers weer wat los te spe len. Neil Young was een idool. In middels had ik mensen ontmoet die ook met muziek bezig waren. Andere muziek: Oost-Europees, Portugees, jazz, klassiek. Uiteinde lijk kwam ik, begin jaren negentig, als muzikant in Portugal, een land met veel Brazilianen en dus ook Latijns-Amerikaanse muziek. Veel bossa's en die hebben allemaal jazzschema's," 'Muziek mag nooit een concept zijn of iets dat platgeproduceerd klinkt' Daarmee was de basis voor Not Ja mes Dean gelegd. Een band met muzikanten met wie Van de Wa ter zijn eigen muziek vorm kan ge ven. Een eerste cd in 1998 is het re sultaat. „Maar met muziek moet je steeds doorgaan. Het is een ont wikkeling, er zijn nieuwe uitdagin gen en net als in het leven is stil staan niet aan de orde. Met nieu- Emiel van der Heide we muzikanten heeft Not James Dean weer nieuwe mogelijkhe den. Bovendien zijn Roland, Emiel en Hugo muzikanten die zelf dingen kunnen in- en aanvul len. Zo krijg je de energie, dyna miek en emotie die in muziek thuishoren. Het mag nooit een concept zijn of iets dat platgepro duceerd klinkt." De titel komt van een oer-Holland- se tekst van Roland Stolk, die ook de muziek schreef Van de Water zorgde voor de andere Nederland se teksten en de arrangementen. Zo zijn er volop contrasten in tekst en muziek en leunt het poëti sche Laat de nacht tegen het frivole Marina Morena. Naast bewerkin gen van nummers van de Mali- nees Habib Koite en de Braziliaan Jorge Ben, siert There's a world van Neil Young de tracklist. „Alleen de Roland Stolk foto's Eddy Westveer tekst, omdat die zo samenvalt met mijn idee dat er altijd nieuwe din gen gebeuren en kansen zijn die je kunt grijpen. Ik heb er zelf andere muziek bij gemaakt: jazzy door vooral de saxpartij van Emiel, maar ook met een bossaritme." Zo is Mooie Meid een cd waarop elementaire kleuren zich als een brede waaier uitkristalliseren. „Zo maar even stilstaan, want er zijn al tijd nieuwe ideeën en ik weet nooit welke kant die opgaan." 'Mooie Meid' is in eigen beheer uit- gegeven. Te bestellen via www.notja- mesdean.nl en te koop bij onder an dere Den Dekker Muziek in Kapelle. Van de Water speelt vrijdag in de kerk van 's-Heer Abtskerke met on der anderen Jan Net (saxofoon), Eve line Satinck (zang) en Clara Brouwer (viool). Aanvang: 19.30 uur. James van de Water Hugo Dirkson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30