de Zeeuwse cactuskas Koos de Meij (I) en Tonnie de Rijke horen bij de fanatieke helft van de Zeeuwse cactus- en vetplantenvereniging. PZC Dinsdag 20 mei 2008 1 7 i EN Klanje In de wirwar van poldertjes en kronkelwegen rond Ove- zande in de Zak van Zuid Be veland duikt opeens 'de Klan je' op. Naam van een boerde rij aan het einde van een lan ge oprit aan de Groene Dijk en ook de benaming van het lange, slurfachtig poldertje, dat een dijk te weinig heeft. Na lang zoeken bleek ons dat er ergens in de jaren dertig ie mand zand nodig had, en die dijk heeft laten afgraven. Klanje is een verbastering, een samentrekking eigenlijk, van Calagne. De betekenis van dat woord tref je aan in een woordenboek over mid deleeuws Nederlands. Het be tekent ruzie, twist, onenig heid, rechtszitting, onrecht matige eis. David van Baarsdorp, pastoor in Ovezande, was in 1515 fu rieus. Het schor van de kerk (of van hemzelf) bracht jaar lijks op door beweiding van schapen. Nu die schorren wa ren ingepolderd, eiste hij al zijn geld op van de ambachts heer. Want die hadden dat eertijds beloofd als jaargeld. Ze voelden daar achteraf wei nig voor, en boden een nieuw stukje schor - wat ver derop - aan. De geestelijke en de edellieden maakten er lang 'calagne' over, en deden elkaar processen aan. Uitein delijk won de pastoor en kreeg een jaarlijkse donatie. Evenveel als hij vóór de bedij king kreeg. Die calagne, die ruzie, eindigend in een pro ces en een rechtszitting, heeft het poldertje een blijvende naam gegeven. Calagne, Klan je, het is een welluidend woord voor een lelijke ruzie... Gerard Smallegange „Al is die natuurlijk wel snel vol." Zodra het zonnetje even door breekt, stijgt de temperatuur in de kas van De Meij al snel tot bijna dertig graden. „Vorige week, toen het zo warm was, werd het hier zelfs boven de vijftig graden!" Het is de kunst om de cactussen met zulk warm weer op het juiste moment water te geven. De Meij: „Als je weet dat de zon gaat schij nen, moet je ze water geven. Niet een klein scheutje, maar een grote plens. Je moet een tropische regen bui nabootsen. Als je het op 't ver keerde moment doet, dan heb je pech. Op een donkere dag als van daag is 't riskant, want dan droogt het water niet op. Dan gaat de cac tus rotten." In de winter moeten de cactussen op rantsoen. Dat betekent géén wa ter. He-le-maal niks. De Rijke: „Anders krijgen ze geen bloemen. En niet schrikken als de cactussen kleiner worden." Nog een tip voor thuis: „Laat de cactussen 's win ters in een onverwarmde ruimte staan. Dus niet boven de centrale verwarming." Maar vriezen mag het ook niet. „Het moet minimaal vijf graden zijn." Poeh, best lastig. De Rijke relati veert. „Hoe je de natuur ook pro beert na te bootsen, het is toch an ders in zo'n kas. Bij ons zien de cactussen er mooier uit dan in Mexico of Zuid-Amerika. In de na tuur valt er soms een paar jaar geen regen. Nou, dan zien ze er echt niet zo mooi meer uit hoor." En hij kan 't weten. „Elk jaar ga ik met vijf cactusfanaten voor een maand naar Mexico. Van zonsop gang tot zonsondergang lopen we in de woestijn, op zoek naar cac tussen. Op 28 september vertrek ik weer", glundert hij. Als je de twee mannen over hun hobby hoort praten, word je zelf ook enthousiast. En dat is precies hun bedoeling. Volgend weekend (31 mei en 1 juni) openen vijf le den van Zeeculenta hun kas. De Rijke: „We willen onze hobby uit dragen en laten zien wat we doen." Het ledenaantal van de ver eniging is de afgelopen jaren ge daald, moeten de mannen erken nen. „Er zou best wat verjonging mogen zijn. We zijn toch een beet je een seniorenclub. De jeugd heeft gewoon veel te veel andere dingen te doen. We merken ook dat er veel onbekendheid is over cactussen. Wij willen de mensen graag laten zien hoe prachtig ze kunnen bloeien." Licht en warm. Dat is de beste omgeving voor een cactus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17