Naar is voorzichtig geworden 'Er is een nieuw soort sensatiezoeker bijgekomen: die wil bewonderd worden. Jezelf tentoonstellen is nu een trend' PsychoHoge Suzanne Piët PZC Dinsdag 20 mei 2008 1 1 Ronald Naar foto CPD De Nederlandse alpinist en poolreiziger Ronald Naar (53) nam op zijn 22ste risico's die hij nu absoluut niet meer zou nemen. „Noem het jeugdige overmoed. En ik was ongebonden, nu heb ik twee kinderen. Dat maakt me wel voorzichtiger." Naar beklom als jong broekie al de gevreesde noord wand van de Eiger, later stond hij op de K2 en Mount Everest. De laatste jaren specialiseert Naar zich in expedities naar afgelegen poolge bieden en bergen die om politieke redenen moeilijk toegankelijk zijn: hij beklom ondermeer de hoogste toppen van Irak en Iran. Passie is zijn drijfveer. „Als je rug gengraat hebt en gelooft in eigen kunnen, dan is veel mogelijk. Te veel mensen zijn vooral bezig zich niet te bezeren. Voor Uruzgan kan het leger niet genoeg mensen vin den - dat is opvallend. Ik spreek veel managers en die zeggen: als ik jong was, deed het net als jij. Dan vraag ik hoe oud ze zijn en blijken ze tien jonger dan ik. Het is niet de leeftijd, ze durven niet." Ronald Naar test een matrasvlieger voor een tocht op Antartica. foto Raymond Rutting/ANP Drie maanden later verklaarde een rechtbank hem dood. Fosset heeft tal van spektaculaire re cords op zijn naam staan, zoals de eerste solo-ballonvlucht rond de aarde en de eerste nonstop solovlucht met een vliegtuig rond de aarde. Richard Hammond, een van de presentatoren van het BBC auto programma Top Gear crashte op 20 september 2006 met 502 km/uur bij een poging een snel heidsrecord te rijden met een ra ketauto. Hammond liep ernstig hersenletsel op en raakte in co ma. Eenmaal weer onder de le venden was het eerste dat hij op tv toonde de opname van de crash. Het populaire Top Gear verheerlijkt haast structureel het 'tot het randje gaan'. Zo maakten de programmamakers een tocht met drie auto's volge- kalkt met leuzen voor drugsge bruik, voor homoseksualiteit en tegen religie door het oerconser vatieve en vuurwapengevaarlij ke Alabama. De bekendste Nederlandse extre me avonturiers zijn bergbeklim mer Ronald Naar (zie rechtsbo ven) en zeezeiler Henk de Vel de. Naar beklom als eerste Ne derlanders de Seven Summits, de hoogste bergen van de zeven continenten. Henk de Velde ver beterde in 1989 het record solo- zeilen om de wereld. Bij een nieuwe recordpoging verloor hij het contact met de buitenwe reld, raakte betrokken bij een botsing en werd hij tenslotte ge wond opgepikt door een Rus sisch schip. Vorig jaar begon hij aan een reis waarbij het de be doeling is dat zijn schip nooit meer in Nederland terugkeert. Al ruim 170 jaar oefenen de Nia gara watervallen op de grens van de VS en Canada een grote aantrekkingskracht uit op waag halzen. Dit geldt met name voor de ruim 70 meter hoge Horse- shoe-waterval aan de Canadese kant. Koorddansend en zwem mend is de rivier bij de water vallen overgestoken. Velen stier ven bij pogingen de waterval len, meestal in een ton, af te da Steve Fosset Wrüm foto EPA Richard Hammond len. Op 24 oktober 1901 overleef de Annie Taylor als eerste een val van de Horseshoe in een vat. Op 20 oktober 2003 werd Kirk Jones de eerste mens die met al leen zijn kleren van de Horse shoe afging en het overleefde. Binnenkort wil de Franse ex-mi litair Michel Fournier een nieu we poging wagen een vnje- val-parachutesprong vanuit de stratosfeer te maken. In bescher mende kleding wil hij met een heliumballon opstijgen naar 40 kilometer hoogte, in de ijzige kou naar beneden springen en met supersonische snelheid te rug naar de aarde suizen. Alive and kicking - De 'kick', de emotie van span ning die grenst aan angst, is het lekkerste gevoel dat er is. Dat concludeert emotie-des- kundige dr. Susanne Piët na in terviews met sensatiezoekers. De kunst is wel angst te be heersen. Als angst overmant, geeft het geen lekker gevoel, maar is die echt griezelig. De kick wordt veroorzaakt door chemische stoffen die het lichaam aanmaakt, zoals adre naline en endorfine. Dit is een overlevingsmechanisme: zo blijft de menselijke soort de be hoefte houden grenzen te ver leggen. - Het krijgen van een kick kan op drie manieren: het blootstellen aan gesimu leerd gevaar (bungeejumpen, in kermisattractie stappen): verbeeld gevaar (naar een enge film kijken); reëel gevaar (openlijk ta boe-doorbrekend gedrag, deel name aan extreme sporten).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11