mi MMêêëêèk: Allemaal op zoek naar de uitdaging Jf™ll ,fe; 1 O Dinsdag 20 mei 2008 PZC A irten Terwijl overheden mensen aansporen veilig te leven, is er een opvallend groepje avonturiers dat zich daar niets van aantrekt. Spelen met het leven om de ultieme kick te ervaren. door Chris Halkes Het was gewoon een mis lukte zelfmoordpoging. Zo verklaarde de toen 40-jarige Amerikaan Kirk Jones zijn levensgevaarlijke ac tie. Hij werd tijdelijk opgesloten in een psychiatrische inrichting en de Canadese rechter legde de waag hals een boete op van 3000 dollar. Jones was in 2003 de eerste mens die zonder bescherming of hulp middel van de Niagarawaterval af- dook. En overleefde. Jones past in het plaatje dat dr. Susanne Piët heeft van extreme sensatiezoekers. „Het is flirten met de dood. Ie wilt wel dood, maar je wilt ook meema ken dat je het gedaan hebt. Autocoureurs hebben het soms. Todessehnsucht noemde Nikki Lauda dat ooit in een interview. Ze zijn echter niet suïcidaal, al zal dat voor iemand die braaf achter de geraniums zit wel zo overkomen." De Kick is de titel van het boek dat psychologe Piët schreef over de motivatie van mensen die extreem gevaarlijke dingen doen. Eerder promoveerde zij op Het loon van de angst, een onderzoek naar de motivatie voor het verleg gen van grenzen en de rol van angst daarbij. „De kick geeft ie mand het gevoel dat hij of zij nog leeft. 'Ik voel dat ik er ben', vertel len geïnterviewden. Mensen heb ben die vitaliteitsprikkel nodig. Dus zoeken ze in onze haast risico loze maatschappij de angst zelf op." Dat kan variëren van een rondje in een achtbaan, het deelnemen aan illegale straatraces of, zoals vo rige maand: uit een helikopter springen met een middeleeuwse parachute. Waaghalzen zijn van oudsher in drie groepen te verdelen. Ze zijn gek, ze zijn moedig of ze nemen een berekend risico. „De eerste groep kent letterlijk geen angst", vertelt Piët. „De tweede categorie zoekt juist die angstprikkel, en houdt ervan gevaar te lopen." De Zwitser die met een Leonardo da Vinci-valscherm een sprong maakte, valt in de derde categorie. Die parachute was niet echt van Da Vinei en alles was tevoren uit gerekend. „Deze groep wil wel de prikkel, maar geen risico lopen. Dit zijn bijvoorbeeld degenen die een bungee-jump maken. Hoe sterk en kort het elastiek moet zijn om niet te verongelukken, is pre cies bekend." Momenteel werkt Piët aan een be werking van De Kick waarin zij een aantal nieuwe ontwikkelingen opneemt. Zo is er een 'narcisti sche', nieuwe soort sensatiezoeker bijgekomen: „Die wil bewonderd Suzanne Piët schreef De Kick. worden. Jezelf tentoonstellen, is nu een trend." De kick zit vaak al in het weten dat de hele wereld via tv of internet jou kan zien. Dat varieert van je laten afzeiken in Idols tot het vertonen van ta boe-doorbrekend gedrag in Spui ten en Slikken. Maar happy slapping valt ook hieronder. „Jongeren doen iets wat niet hoort - iemand slaan of mishandelen - en krijgen een kick door het filmpje daarvan op internet te vertonen." Het miljoenenpubliek vergaapt zich graag aan het extreme exhibi tionisme. Zo verschijnt vol gend jaar alweer de derde Jackass-film, naar het MTV-programma waarin 'stuntmannen' vooral be zig zijn zichzelf op absur de wijze pijn te doen. De ontwikkelingen laten zich mogelijk verklaren door de spagaat waarin de moderne mens volgens Piët verkeert. De samenle ving biedt te weinig gevaar prikkels. Tegelijk zijn er ongrijpba re gevaren: milieuproblemen, we reldwijde migratie, epidemiën. De mens is geneigd zelf risico te lopen om gevaren af te weren, maar dat kan bij deze bedreigingen niet. „Dat levert een gevoel van onbeha gen op. De behoefte aan spanning, aan een kick uit zich nu in wijdver breide sensatiezucht. Alles wordt opgeklopt om te voorzien in een behoefte aan prikkels. Een kat op de Veluwe wordt een puma." Het zijn bijna altijd mannen, en soms zijn ze erg rijk. Sommigen beginnen onvoorbereid aan een waagstuk, anderen pakken het professioneel aan. Maar allemaal zoeken ze de uitdaging op. In het dagelijks leven be stuurt hij een Airbus, in zijn vrije tijd een gemotoriseer de eenpersoons vleugel. Zwitser Yves Rossy (48) maakte er vorige week voor het eerst een serieus tripje mee. Hij bond de zelfontwikkelde vleugel op zijn rug, sprong uit een vlieg tuigje en cirkelde zes minuten boven het Alpenlandschap bij het Zwitserse Bex. Een landgenoot van Rossy, de 36-jarige Oliver Vietti-Teppa maakte op 26 april een sprong van 650 meter hoogte met een parachute naar een ontwerp uit 1485 van Leonardo Da Vinei. De stunt oogstte veel kritiek vanwe ge het gebrek aan authenticiteit. De parachute was niet van hout en linnen, maar van moderne parachutestof en bevatte verbe teringen op basis van huidige kennis. Da Vinci had zijn eigen ontwerp nooit uitgeprobeerd. De Braziliaanse priester Adelir Antonio de Carli liet zich op 12 april de lucht intrekken door duizend met helium gevulde Yves Rossy vloog vorige week over de Zwitserse Alpen met zijn zelfgemaak te jet-vleugel. foto Jean-Christophe Bott/EPA 'feestballonnen'. De bedoeling was dat hij een vliegreis van 750 kilometer zou maken en een nieuw record van 19 uur zou ves tigen. Hij steeg tot een hoogte van 6000 meter, maar woei de Atlantische Oceaan op. Vijftig ki lometer uit de kust verloor hij telefooncontact. De Braziliaanse marine vond twee dagen later wel de ballonnen terug, maar niet de ballonvaarder. De steenrijke avonturier Steve Fosset verdween op 3 septem ber 2007 boven de Nevadawoes- tijn toen hij met een vliegtuigje een verkenningstocht maakte voor een nieuw experiment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10