Buitenland China rouwt drie dagen Etnisch geweld teistert Zuid-Afrika Voedselcrisis biedt Europese Unie kansen voor landbouwhervorming Barricades van niet opgehaald vuil in Napels Duizend verdachten Al Qaida gepakt in Irak Leraren Frankrijk weer de straat op Paus roept op tot verbod clustermunitie Oppositie Zimbabwe wil Mugabe 'begraven' Islamisten winnen verkiezingen Koeweit Doden bij aanslag trainingskamp Pakistan pzc Maandag 19 mei 2008 i 9 Dodental aardbeving is nu 33.000, kan oplopen tot 50.000. door onze correspondent Remko Tanis yuyuan - In China zijn vandaag drie dagen van nationale rouw in gegaan om de tot dusver bijna 33.000 doden van de aardbeving te gedenken. De autoriteiten houden rekening met meer dan 50.000 do den. Het gevaar in de provincie Sichuan is nog niet geweken. Bij zware naschokken kwamen gister avond drie mensen om en raakten duizenden gewond. Tegelijk drei gen dammen in rivieren op 21 plek ken te bezwijken. Ook wordt ge- Zeker twaalf doden bij aanvallen op buitenlanders. johannesburg - In de Zuid-Afti- kaanse hoofdstad Johannesburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeker twaalf mensen ge dood en vijftig gewond geraakt bij aanvallen op buitenlanders. Met name Zimbabwanen zijn doel wit van met machetes en geweren bewapende bendes. De Zuid-Afri kanen in de armste wijken be schuldigen hen ervan banen te ste len. „De sfeer is heel gespannen", liet een woordvoerster van de poli tie gisteren weten. „De politie werkt de klok rond. In heel Johan nesburg vinden ongeregeldheden plaats." De bendes laten een spoor van ver nieling achter. Ze plunderden win kels van buitenlanders en staken hun auto's in brand. De meeste immigranten in Zuid-Afrika komen de laatste ja ren uit het naburige Zimbabwe. Drie miljoen Zimbabwanen ont vluchtten tot dusver de economi sche en politieke crisis in hun ei gen land. napels - Bewoners van het Itali aanse Napels zijn de al maanden durende stankoverlast door niet in gezameld huisvuil beu. Ze begin nen uit protest vuilnisbarricades op te werpen in de straten. Andere bewoners steken vuilnis in brand. Brandweerwagens kunnen veelal alleen onder escorte van de politie uitrukken. Agenten bescher men de brandweer tegen stenen gooiende burgers. Artsen waarschuwen dat de hygië nische situatie 'dramatisch' dreigt te worden. Er is gevaar voor de volksgezondheid door muizen, rat ten, kakkerlakken en andere insec ten. Bij het verbranden van het af val kan dioxine vrijkomen. Meer dan 5000 ton huisvuil ont siert de straten van Napels maar het probleem is niet alleen daar merkbaar. Langs wegen in de Zuid-Italiaanse regio Campania ligt 45.000 ton afval. vochten tegen de uitbraak van epi demieën. Dat de autoriteiten er alles aan doen om de uitbraak van een epi demie als cholera te voorkomen, werd gistermiddag op lugubere wijze duidelijk bij de middelbare school in Yuyan. Hier raakten vori ge week negenhonderd leerlingen bedolven onder het puin. Na ze ven dagen liggen er nog altijd vijf honderd lichamen onder. Rond het puin lopen alleen militai ren rond met afsluitende overalls aan en gasmaskers die hun gezicht volledig bedekken. Ze strooien droog kalk over de sportvelden. De puinhopen zelf worden onder gespoten met chloor, geen steen wordt gemist. Het chloor en de Landbouwcommissaris Fischer-Boel wil boeren minder steun geven. door onze correspondent Hans de Bruijn brussel - Terwijl honderden mil joenen mensen door de hoge voed selprijzen hun maag steeds moeilij ker kunnen vullen, gaat het dege nen die voor dat voedsel zorgen - zeker in Europa - voor de wind. De voedselprijzen zijn het afgelo pen jaar met de helft gestegen door de stijgende welvaart van 2,5 miljard Chinezen en Indiërs en de roep om biobrandstof, waarvan de vervaardiging ten koste zou gaan van de voedselproductie. Ook de wereldwijde droogte de laatste twee jaar zorgt voor verminderde productie van graan, maïs en rijst. En dan zijn er nog marktverstoren de subsidies en het protectionisme kalk moeten voorkomen dat er vanuit het massagraf dat de school nu is een epidemie uitbreekt. Over al in het getroffen gebied wordt met ontsmettingsmiddelen gespo ten. Het ministerie van Volksge zondheid wil dat lichamen in her metisch afsluitbare lijkzakken wor den gedaan en zo snel mogelijk in massagraven worden gelegd. Beichuan, een van de zwaarst ge troffen plaatsen dichtbij het epi centrum, loopt het grootste gevaar op overstromingen. Daar is in een China wordt nog geteisterd door zware naschokken. Ook dreigen eenentwintig dammen in rivieren te bezwijken en is er kans op epi demieën ais cholera. die voor prijsopdrijving zorgen. De gestegen prijzen scheppen kan sen om de steun af te bouwen - ze ker in de rijke landen - maar daar komt nog weinig van terecht. De Europese landbouw teert al veertig jaar op subsidie uit Brussel. Pas de laatste paar jaar groeit het besef dat het wel wat minder kan. Maar ook de voorstellen waarmee Europees landbouwcommissaris Mariann Fischer-Boel morgen komt, zijn niet meer dan een drup pel op de gloeiende plaat. Een half jaar geleden kondigde de Deense commissaris - zelf boerin - deze hervorming al aan. Zelf spreekt zij liever van een 'fijnrege- ling'. De Europese boeren hoeven niet bang te zijn: óók na 2013 - het peiljaar voor haar plannen - zal nog altijd bijna de helft van de EU-begroting van ruim 100 mil jard euro naar de landbouw gaan. In Straatsburg legt Fischer morgen week tijd een meer ontstaan ach ter een modderdam in de rivier, dat 9 kilometer lang is, 250 meter breed en op sommige plekken 40 meter diep. Zaterdag brak er paniek uit, toen geruchten rondgingen dat de dam op breken zou staan en het water het hele dorp onder zou zetten. Iedereen vluchtte naar hoger gele gen gebieden, reddingswerkers lie ten hun werk achter. Tot nu toe houdt de dam het echter. Vijf miljoen gebouwen hebben schade ondervonden van de be ving, melden de autoriteiten. De meeste zijn verwoest of onherstel baar beschadigd. Bijna zevendui zend scholen zijn beschadigd of compleet vergaan. namens de Europese Commissie haar concrete wetsvoorstellen op tafel. De EU-landbouwministers en het Europees Parlement zullen ze moeten goedkeuren. Dat zal niet zonder slag of stoot gaan. Als subsidies op het spel staan, haalt de machtige landbouwlobby stee vast alles uit de kast. Fischer-Boel wil boeren geen direc te productsteun meer geven maar vrijwel alleen nog inkomenssteun. De braaklegregeling waarbij zij 10 procent van hun grond ongebruikt moeten laten, verdwijnt. Boeren moeten 5 procent van hun subsi die voor milieumaatregelen gebrui ken en de steun voor de grootste bedrijven wordt afgebouwd. Ook verdwijnen de melkquota. Zij hoopt desondanks dat het met de wereldwijde voedselcrisis op de achtergrond makkelijker zal zijn haar voorstellen aanvaard te krij gen. bagdad - De Iraakse strijdkrach ten hebben de afgelopen dagen meer dan duizend mensen aange houden die ervan verdacht wor den dat zij lid zijn van terreurnet werk Al Qaida. De aanhoudingen vonden vooral plaats in de buurt van de stad Mosul in het noorden van Irak. Volgens Irak gaat de ope ratie in de buurt van Mosul door totdat alle 'terroristen' in het ge bied zijn uitgeschakeld. parijs - Meer dan 20.000 middelba re scholieren, ouders en leraren protesteerden gisteren in Parijs te gen het schrappen van duizenden banen in het onderwijs. De Franse minister van Onderwijs Xavier Darcos is echter vastberaden de plannen door te voeren. Hij wil via natuurlijk verloop dit school jaar 11.200 banen schrappen. Vol gend jaar komen daar nog eens 35.000 bij. genua - Paus Benedictus XVI roept regeringen op een internatio naal verdrag te ondertekenen dat clustermunitie verbiedt. Vandaag begint een twaalfdaagse conferen tie in het Ierse Dublin die gericht is op ondertekening van het ver drag door zo veel mogelijk landen. „We moeten fouten uit het verle den herstellen en herhaling in de toekomst vermijden", zei de katho lieke kerkleider gisteren in Genua. harare - Zimbabwes oppositiepar tij MDC heeft gezworen president Robert Mugabe en diens partij ZA- NU-PF te 'begraven' bij de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen. MDC begon de verkiezings campagne gisteren zonder leider Morgan Tsvangirai. Volgens MDC is er een moordaanslag op hem ge pland. Hij is daarom in buurland Zuid-Afrika gebleven. De tweede ronde vindt plaats op 27 juni. KOEWEIT - Soennitische en sjiiti- sche islamisten hebben hun posi tie in het Koeweitse parlement ver sterkt. De religieus conservatieve krachten wonnen bij de parle mentsverkiezingen van zaterdag een aantal zetels en hebben nu een meerderheid. De dominante soennieten kregen vier zetels extra en eindigden op 21, de sjiieten wonnen één zetel en kwamen uit op vijf Islamabad - Bij een zelfmoordaan slag op een trainingskamp van het Pakistaanse leger zijn gisteren ze ker dertien doden gevallen. Dat is van officiële bronnen in het islami tische land vernomen. De dader liep naar het kamp en blies zich zelf op naast een bakkerszaak bij de ingang van het kamp in de stad Mardan. Vier van de dertien do den zijn militairen. Een politieman blust een met benzine in brand gestoken Zimbabwaan in de sloppenwijk Reiger Park, in het zuiden van Johannesburg. De man werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. foto Simphiwe Nkwali/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9