iullenland Op missie in meest gesloten land ter wereld Kind in nood in Myanmar Autovakantie SAUERLAND 'Abbas wil aftreden als vrede uitblijft' N L, Inclusief verblijf, ontbijt én Sauerlandkaart! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Maandag 19 mei 2008 7 Hans en Corrie van der Have met het schilderij dat zij niet mochten aanbie den aan de Noord-Koreaanse leider Kim Jong II. foto Ronald den Dekker Hans en Corrie van der Have verspreiden Gods woord in Noord-Korea. door David Duijnmayer wilhelminadorp - Het zal je maar gebeuren, als christen. Krijg je een opdracht van God, word je naar Noord-Korea gestuurd. Sowieso al niet het makkelijkste land om naar af te reizen, maar als je dat wilt doen om het woord Gods te ver kondigen, wordt de achterdocht bij het communistische regime al leen maar groter. Toch voelden Hans en Corrie van der Have uit Wilhelminadorp dat juist in dat land hun roeping lag. In februari maakten zij daarom een reis van tien dagen en bezoch ten, uiteraard onder voortdurende begeleiding, scholen, boerderijen en ziekenhuizen. Hun opdracht was echter niet het maken van een toeristische toer. Het diende een voorbedereis te zijn: een reis om voor de leiders en de bevolking van het land te bidden als ambassadeurs van Gods Koninkrijk. „Dat kan natuurlijk ook gewoon thuis in Wilhelmina dorp", geeft Hans toe, „maar wij kregen de opdracht om echt daar naartoe te gaan. Wij vinden het be langrijk dat de woorden in het ge bied zelf uitgesproken worden." Niet eenvoudig, want je kan geen stap zetten zonder de regerings functionarissen die je constant in de gaten houden. En het christen dom is officieel dan wel toege- 'Blijf geloven in God en in je land, maar niet in Amerika' staan in Noord-Korea, maar propa ganda ervoor maken is uit den bo ze. Bijbels, kruizen of andere chris telijke symbolen zijn niet in het openbaar toegestaan. Na overleg kwamen Hans en Cor rie met hun reisleider overeen dat zij wel mochten bidden en Bijbel teksten mochten proclameren, maar dan alleen in het Neder lands. Daar bekeer je toch niet veel Koreanen mee, moet het regime gedacht hebben. „Het gaat ook niet om bekeren", zegt Hans. „De woorden doen vanzelf hun werk. We hebben door middel van het uitspreken van de bijbelteksten de liefde van de Heer gezaaid in Noord-Korea, de mensen moeten nu zelf Gods liefde proeven. Wij kunnen niemand overtuigen, dat kan alleen God." De eerste teke nen dat hun roeping wel eens in het meest gesloten land ter wereld kon liggen, kregen Hans en Corrie al in 2006. Toen lukte het echter nog niet om het land in te komen. „Dat is heel moeilijk", zegt Hans. „Reisbureaus wilden niet meewer ken, die vonden het allemaal te ge vaarlijk." Maar de aanhouder wint: na tien maanden lukt het om via de Korean Friendship Asso ciation (KFA) op bezoek te mogen, ter ere van de verjaardag van de ge liefde leider Kim Jong II. Het echt paar 'mag' hem zelfs een cadeau aanbieden. Twee schilderijen wil den ze graag geven, maar één daar van werd geweigerd omdat er een kruis op te zien was. Hun reisgezel schap bestaat uit twee Chinezen, een Spanjaard en twee overheids functionarissen. Die vonden de biddende en procla merende Nederlanders aanvanke lijk maar vreemd. „Ze waren ach terdochtig", denkt Connie. „Maar uiteindelijk kwam iedereen los, en werd er openhartig over het geloof en het christendom gesproken. Dat was heel bijzonder." Bij het af scheid gaf een hoge regeringsfunc tionaris zelfs nog een warme raad mee: „Blijf geloven in God en in je land, maar niet in Amerika." Hans en Corrie van der Have vertel- len morgen over hun reis naar Noord-Korea. Aanvang 19.30 uur in Accountantskantoor de Boeiert, Lan- geweg 1 in Wilhelminadorp. VN-gezant praat met junta over uitbreiding voedselhulp. yancon - Tienduizenden Myanma- rese kinderen dreigen de komende weken van honger of ondervoe ding te sterven als hulp ze niet snel bereikt. Dat zegt de Britse hul porganisatie Save the Children. De organisatie schat dat er alleen al 30.000 kinderen van onder de vijf kampen met 'acute ondervoe ding'. VN-ondersecretaris-gene- raal voor Humanitaire Zaken John Holmes is gisteren in Myanmar aangekomen om met de junta te praten over uitbreiding van de hulpverlening. Holmes gaat de door de cycloon Nargis getroffen Irrawaddy-delta bezoeken. Ook zal hij in gesprek ken met hoge functionarissen pro beren te bereiken dat de hulpverle ning wordt versneld voor de circa twee miljoen in nood verkerende Myanmarezen. Op de luchthaven ving de onderminister van Buiten landse Zaken, Kyaw Thu, Holmes op. Holmes heeft een brief bij zich van VN-leider Ban Ki-moon. De secretaris-generaal probeerde meerdere malen contact op te ne men met het militaire regime, maar zonder succes. Ban Ki-moon zal woensdag of donderdag een be zoek brengen aan Myanmar. De militaire leider van Myanmar, Than Shwe, heeft gisteren voor het eerst sinds de ramp een be zoek gebracht aan het getroffen ge bied. De staatstelevisie liet beelden zien van de 75-jarige generaal die kampen aan de rand van Yangon bezocht waar mensen worden ge holpen. Het staatshoofd landde kort voor Holmes in Yangon. jeruzalem - De Palestijnse leider Mahmoud Abbas dreigt met aftre den als er binnen zes maanden geen vredesakkoord is met Israël. Dat heeft hij volgens het Israëli sche parlementslid Yossi Beilin gis teren gezegd. Beilin sprak met Abbas bij het Eco nomisch Wereldforum in de Egyp tische badplaats Sharm el-Sheik. De Amerikaanse president Bush herhaalde daar dat een vredesak koord in zijn ogen nog dit jaar haalbaar is en dat een zelfstandige Palestijnse staat zijn doel blijft. Bush heeft de Arabische landen gisteren tot meer democratie en vrijheid gemaand. Hij pleitte er voor vrouwen een grotere rol te ge ven in de samenleving. Hij roem de landen als Turkije, Marokko, Jordanië, Afghanistan en Irak, waar door hervormingen 'het licht van de vrijheid begint te schijnen'. Arabische landen moeten volgens de president om de vrede te bewa ren, Iran en Syrië isoleren en ter reurnetwerken bestrijden. Dit mag u niet missen! KRAS heeft voor u een fantastische aanbieding naar het schitterende Sauerland geselecteerd. Het Sauerland is één van de mooiste streken van Duitsland en wordt ook wel het 'land der duizend bergen' genoemd. Een midweek in het luxe 4-sterren Parkhotel Olsberg boekt u nu al vanaf slechts 99! En dat is bovendien inclusief ontbijt én een Sauerlandkaart waarmee u korting krijgt in o.a. musea en in de bus. Zo'n aanbieding kunt u toch niet aan u voorbij laten gaan? Aarzel dus niet langer en boek snel deze supervoordelige autovakantie naar het prachtige Sauerland! ONTDEK DE SCHITTERENDE OMGEVING U verblijft in het pittoreske plaatsje Olsberg. Dit plaatsje ligt in het hart van het Sauerland en is een uitstekend uitgangspunt om diverse uitstapjes te maken. In de prachtige natuur kunt u heerlijk wandelen, fietsen en genieten van de mooie omgeving. En wat dacht u bijvoorbeeld van het bergstadje Altena, met de fraaie burcht? Ook het 700 jaar oude vestingstadje Attendorn, met de beroemde druipsteengrotten de Attahöhle, is een aanrader. Daarnaast zijn de plaatsen Winterberg en Willingen een bezoek meer dan waard. Het authentieke stadscentrum van Winterberg heeft sfeervolle straatjes, waar u heerlijk doorheen kunt dwalen. U ziet het, in deze schitterende streek is van alles te zien en te beleven! PARKHOTEL OLSBERG* Het 4-sterren Parkhotel Olsberg ligt in een natuurrijke, groene omgeving midden in Olsberg. Het hotel beschikt over o.a. een lift, diverse bars, restaurant, overdekt zwembad, groot saunalandschap, whirlpool, solarium, fitnessruimte (faciliteiten deels tegen betaling) en gratis parkeergelegenheid. waarom zou je verder zoeken INCLUSIEF: verblijf in het 4-sterren Parkhotel Olsberg in een 2-persoonskamer, met ontbijt en Sauerlandkaart. Aankomstdata: maandag van 2/6 t/m 27/10 5 dagen Juni v.a. 99 Juli-augustus v.a. 129 September-oktober v.a. 99 Prijzen zijn p.p, o.b.v. 2 personen. Reserverings- kosten 15 per boeking (verplicht). Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/73608 Parkhotel Olsberg 15 cpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7