Zeeland Toevoerwegen Schouwen rommelig Il1 Nick slaapt bij Rick om zo vaak mogelijk te kunnen surfen Werkgroepjes bekijken kansen dorpshuizen SCHOUWEN-DUiVELAND 12 en 13 Scouting Bruinisse voorlopig in units op jachthaventerrein Kegel Maandag 19 mei 2008Tip? redzzee@pzc.nl Boek over mooie, bijzondere mannen aan de Zuiderzee Lucie Krans viert twintigste verjaardag pension Klaas Vaak Commissie vindt dat ook De Schelphoek er fraaier uit moet zien. door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - Een weg die dood lijkt te lopen in een weiland, vuile rood-witte palen, desolate ha ventjes en een natuurgebied dat deels als opslagplaats wordt ge bruikt. Dat ziet een bezoeker van Schouwen als hij vanaf Neeltje Jans of de Brouwersdam het ei land op rijdt of even wil vertoeven bij natuurgebied De Schelphoek. Dat kan eigenlijk niet, vindt de ge- biedscommissie Schouwen-West. Ze stelt het provinciebestuur daar om voor om er iets aan te doen. De gebiedscommissie is een club waarin overheden en belangenor ganisaties (natuur, landbouw) zit ting hebben. Die adviseert Gedepu teerde Staten over hoe het gebied er volgens haar uit moet zien. Vol gens secretaris Erik Jan van der Meer is het verbeteren van de toe gangsroutes één van de prioritei ten. „Het ziet er nu niet zo netjes uit. Dat kan eigenlijk niet." De commissie heeft nog twee an dere wensen op het lijstje staan. Wat voor de toevoerwegen geldt, gaat volgens de groep ook op voor natuurgebied De Schelphoek bij Serooskerke. „Het ziet er rommelig uit", vindt Van der Meer. „Boven dien is er geen goede aansluiting met Serooskerke en daardoor met de rest van de omgeving." Zonde, vindt de secretaris. „Het gebied heeft meer potentie dan zoals het er nu bijligt." Derde punt van aandacht voor de commissie zijn de 'recreatieve ver bindingen' op Schouwen. „Daarbij moet je denken aan fiets-, wandel en ruiterpaden", zegt Van der Meer. „Die vormen niet altijd een logische verbinding tussen de drukkere gebieden en het achter land." Van der Meer benadrukt dat Gedeputeerde Staten het ad vies ook naast zich neer kunnen leggen. „Het is een startpunt om over te praten. Uitgewerkte plan nen zijn er nog niet." Volgens de gebiedscommissie Schouwen-West is Schouwen aan de voet van de Stormvloedkering en de Brouwersdam niet op z'n mooist. Dat wil ze veranderen. Gedeputeerde Harry van Waverén (ruimte) geeft aan het advies over de toevoerwegen 'logisch' te vin den. „Op de Brouwersdam staat op korte termijn heel wat te gebeu ren. Dit kunnen we in de plannen daarvoor meenemen." De situatie bij Burgh-Haamstede, waar het 'tij delijke wachten' op het poldertra cé een permanente status begint te krijgen, vindt hij anders. „Het lijkt me geen gek idee de boel daar beter in te richten." Van Waveren wil, samen met onder meer de ge meente, kijken hoe de situatie ver beterd kan worden. door Martijn de Koning BROUWERSDAM - Je mag al mee doen als je net op een plank kunt staan, benadrukte de organisatie van de Prokids surfwedstrijden bij Zeil- en Surfcentrum Brouwers dam van tevoren. Voor een enke ling van de 42 deelnemers uit Ne derland, België en Duitsland ging dat afgelopen weekeinde mis schien op, maar niet voor Nick, Rick en Martijn van het team Brouwersdam. Want dat niveau zijn de dertienjarige jongens al ja ren geleden ontstegen. Dat is ook niet zo gek. „We zijn hier bijna elke dag", zeggen Rick en Martijn uit Scharendijke. „Vijf minuutjes op de fiets." Voor Nick is dat wat lastiger, want die woont in Puttershoek. „Ik zag Rick en Martijn eens bezig en dacht: zo, die zijn goed, dat wil ik ook." Nick zocht contact met de twee en ze werden dikke vrienden. Daardoor slaapt Nick nu vaak bij Rick, waar door ook hij zo vaak mogelijk het water op kan. Tijdens de freestyle wedstrijd kwam het drietal zaterdag niet tot hoge sprongen: te weinig wind. Dus bleef het bij trucjes als draaien met het zeil en surfen in de meest onmogelijke houdingen. En daarbij liet het trio zien inder daad geen beginners meer te zijn. Bestuur en gemeente blijven zoeken naar plekje in het dorp. door Martijn de Koning BRUINISSE - De scouting van Brui nisse kan de komende tijd terecht in tijdelijke units op het jachtha venterrein. In de tussentijd zoekt de club met de gemeente Schou- wen-Duiveland naar een perma nente locatie, liefst in het dorp. Het huidige clubgebouw, pal aan de Grevelingen, moet wijken voor de uitbreiding van de Bruse jacht haven. Dat is al jaren bekend, maar de zoektocht naar een nieu we plek schiet niet op. Jachthaven- eigenaar AquaDelta heeft de scou ting daarom een ander plekje op het terrein aangeboden. De bouw- aanvraag daarvoor is inmiddels in gediend. Secretaris Arjanne Kok zegt blij te zijn met de oplossing. „Voorlopig is dit goed genoeg." De locatie is echter niet ideaal, beseft ze. „We zitten nu toch een stukje buiten het dorp, en de weg hierheen is best gevaarlijk. Vooral voor de kleinsten is dat soms een belem mering om lid te worden." Dat is in de huidige situatie natuur lijk ook al zo, erkent Kok. „Maar nu hebben we nog het voordeel dat we direct aan het water zitten. Kinderen stappen zo in hun kano en zijn weg. Dat zijn we straks ook kwijt." De Bruse scouting heeft ongeveer 85 leden. door Martijn de Koning OOSTERLAND - Woningbouwcorpo ratie Zeeuwland gaat samen met gebruikers en beheerders van dorpshuizen proberen de bezet tingsgraad ervan op te krikken. De eerste gesprekken daarover zijn al gevoerd. Dat blijkt uit een rondje langs een aantal dorpshuisbeheer ders. Zeeuwland kocht de dorpshuizen vorig jaar van de gemeente Schou- wen-Duiveland. De corporatie gaf toen al aan dat de centra 'bloeien de harten van leefbaarheid' moes ten worden en dat per dorpshuis zou worden bekeken wat de moge lijkheden zijn. In bijvoorbeeld Oos- terland doet ze dat nu door het creëren van werkgroepjes, legt be heerder Annemarie le Comte uit. „De ene kijkt naar de inrichting, een andere bijvoorbeeld naar acti viteiten voor de jeugd." De huidi ge gebruikers van het dorpshuis, zoals Oosterlands Fanfare en zang vereniging VZOS, worden bij de gesprekken betrokken. „Maar er wordt ook gezocht naar vrijwilli gers voor nieuwe activiteiten, bij voorbeeld op woensdagmiddag", vertelt Le Comte. Zeeuwland houdt donderdag een persbijeenkomst. Dan wordt uit eengezet wat de woningbouwcor poratie met de dorpshuizen van plan is. Directeur Antoine de Ceus- ter wil tot die tijd niet reageren. Tip? redactie@pzc.nl Een 23-jarige Middelburger had het zaterdag zwaar te verduren. Eerst verloor hij met zijn voetbal team de laatste wedstrijd van het seizoen en later op de avond toen het team een bezoek bracht aan een bowlingcentrum zat het hem ook niet mee. De kegels wil den maar niet vallen. Waar schijnlijk doordat hij 's middags al wat te diep in het glaasje had gekeken om de nederlaag weg te spoelen. Ook bij het bowlen ein digde hij onderaan, dus droop hij gedesillusioneerd af naar huis. Binnen een halfuur belde hij ech ter in paniek op. „Zien jullie mijn schoenen soms nog staan, want ik ontdek net dat ik m'n bowlingschoenen nog aan heb." Nick, Martijn en Rick (van links naar rechts) zijn klaar om het water in te gaan. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65