Binnenland 'Futiele' klachten ouders tegen leraren SP-leider heeft haast met linkse alliantie Tweede Kamer wil dossier klokkenluider Spijkers afsluiten Dries van Agt betwijfelde of Juliana bij zinnen was Man (74) overlijdt na aanval door dolle stier Producten niet meer vers op uiterste datum PvdA wil blaastest voor jongeren op straat 'Verplichte nazorg voor jonge crimineel' Staatssecretaris bepleit bemiddelaar conflict ov Verhagen vindt Israël geen racistische staat i 4 Maandag 19 mei 2008 PZC Marijnissen pakt handschoen op van fractievoorzitter PvdA. den haag - SP-leider Jan Marijnis sen wil de komende maanden haast maken met besprekingen voor een linkse sociale alliantie. Dat heeft hij gisteren gezegd op de familiedag van zijn partij in Bid dinghuizen. De komende tijd gaat hij gesprekken voeren met vakbon den en partijen. Marijnissen probeerde bij de vori ge verkiezingen in 2006 de linkse partijen al op één lijn te krijgen, maar die pogingen strandden voor tijdig. In zijn speech voor 9000 SP-aanhangers zei de oppositielei der dat hij een einde wil aan de ja renlange 'rechtse, conservatief-libe- rale wind' die door Nederland waait. Eerder dit weekeinde zette de nieu we fractievoorzitter van de rege ringspartij PvdA de deur voor de SP voorzichtig open. Mariëtte Hamer zei dat ze binnen kort een gesprek wil voeren met Marijnissen over meer samenwer king in de Tweede Kamer. Volgens haar is op punten als arbeid, demo cratie en godslastering prima sa men te werken met de SP. Het was daarom opvallend dat Ma rijnissen een dag later niet gewoon tegetrouw de aanval opende op de PvdA, maar juist de pijlen richtte op CDA-leider en premier Jan Peter Balkenende. De premier is volgens Marijnissen afwezig bij dis cussies over de zorg, onderwijs en openbaar vervoer. Hij verwijt Bal kenende gebrek aan leiderschap. Voorlopig is er nog veel werk voor Marijnissen om zijn aspiraties voor een groot links blok te laten slagen. In de peilingen doet zowel SP als PvdA het slecht. Volgens de laatste peiling van Maurice de Hond komt de PvdA uit op 18 ze tels, een historisch dieptepunt. De SP, nu met 25 zetels in de Kamer, blijft steken op een verlies van ne gen zetels. Marijnissen ligt daar niet wakker van. „Dit is geen verkiezingsjaar. We moeten door de dertig zetels kun nen." LEIOEN - Hij moest niets hebben van de verborgen ambities van Ruud Lubbers, betwijfelde of ko ningin Juliana wel bij zinnen was toen ze troonafstand wilde doen en hij wist van de hoed en de rand in de Lockheedaffaire. Het zijn enkele onthullende hoogte punten uit de biografie van CDA' er Dries van Agt, waarvan hij van daag het eerste exemplaar krijgt van premier Jan-Peter Balkenende. „Het is echt een leuk boek gewor den, en gedegen ook", zegt zijn biograaf Peter Bootsma uit Leiden. Het boek Van Agt - Biografie. Tour de Force is het resultaat van 31 ge sprekken met Van Agt, uitgebreid onderzoek in allerlei archieven waaronder 41 dozen van Van Agt zelf en interviews met derden. Het heeft Bootsma, die later ver sterking kreeg van (ohan van Mer- riënboer en Peter van Griensven, zes jaar gekost. Van Agts hele leven passeert de re vue, van zijn jeugd in Brabant tot de strijd die hij vandaag de dag nog voert voor de Palestijnse zaak. Het grootste gedeelte van het boek behelst de periode van 1971 tot 1982, waarin Van Agt eerst minis ter van Justitie was in het kabi net-Biesheuvel, daarna tot 1977 in dat van Den Uyl zat en later als premier zelf drie kabinetten leid de. Een politieke periode vol inci denten en schandalen. e2H$*N STRAATEN Onderwijsbond wil eind aan 'gratis prijsschieten'. den haag - Ouders die bij een klachtencommissie een klacht in dienen tegen een leraar, zouden daarvoor een eigen bijdrage moe ten betalen. Pas als de klacht ge grond wordt verklaard, krijgen ze hun geld terug. Met dat voorstel wil de Algemene Onderwijsbond (AOb) een drem pel opwerpen tegen het indienen van wat de vakbond noemt 'futie le klachten' tegen leraren. Advocaat Frans Lathouwers zegt in de jongste editie van het Onder wijsblad van de bond dat het 'gra tis prijsschieten maar eens afgelo pen moet zijn'. Hij is voor een fi nanciële drempel. „Dan gaan men sen tenminste eerst nadenken voordat ze een klacht tegen een le raar indienen." De klachtenregeling in het onder wijs werd in 1998 ingevoerd om de positie van ouders en leerlingen te versterken. Inmiddels zijn er ver schillende klachtencommissies, voor onder meer het katholieke, protestantse en algemene onder wijs. Bij de landelijke klachtencommis sie voor het openbaar en alge meen toegankelijk onderwijs, de grootste van het land, kwamen vo rig jaar 152 klachten binnen, waar van bijna de helft afkomstig was uit het basisonderwijs. Advocaat Lathouwers van de Alge mene Onderwijsbond stelt dat de klachten af en toe 'echt helemaal nergens over gaan'. Zo klaagde een moeder een leerkracht aan, omdat haar kind op het schoolplein vieze kleren had gekregen. Volgens de Algemene Onderwijs- bond worden er te gemakkelijk klachten tegen leerkrachten inge diend. Vaak gaat het om 'futiele kwesties'. Een andere moeder vond het bela chelijk dat haar kind voor straf moest nablijven en vervolgens de klas moest aanvegen. Klachten hebben vaak grote gevol gen voor leraren, stelt de AOb. De procedures bij klachtencommissies zijn voor hen zeer belastend. Ten behoeve van een zitting zijn er offi ciële briefwisselingen en verhoren. Lathouwers: „Ie staat als leer kracht professioneel én persoon lijk ter discussie, in een zaaltje voor een commissie." Naast een financiële drempel pleit de AOb voor meer leraren in de klachtencommissies. Nu zitten daar voornamelijk pedagogen, so ciologen en managers in. Ook zouden de commissies een klacht even moeten laten liggen, zodat de school zelf een bemidde lingspoging kan doen tussen leer kracht en ouders. Directies schui ven de hete aardappel nu te snel door naar de commissie, aldus de onderwijsbond. den haag - Er moet een streep ko men onder het klokkenluidersdos- sier Fred Spijkers. Spijkers voor kwam bijna een kwart eeuw gele den dat een fout van defensie met dodelijke afloop voor acht militai ren in de doofpot belandde, maar kampt nog steeds met de gevolgen van zijn rol. Dat moet voor de zo mer worden opgelost. Dat schrijft de helft van de Twee de Kamer in een brief aan staatsse cretaris Jack de Vries (Defensie). De SP, PvdA, Christenunie, D66, GroenLinks en de Groep Verdonk willen dat Spijkers' problemen met onder meer zijn inkomen, pensioen en een administratieve rectificatie voor de zomer zijn op gelost. Zij stellen voor dat De Vries Pieter van Vollenhoven aanstelt als vertrouwenspersoon om Spijkers te ondersteunen. Van Vollenhoven zei zaterdag be reid te zijn die rol op zich te ne men als De Vries hem daarom vraagt. Hij omschreef Spijkers als iemand die 'moedig zijn nek heeft uitgestoken' .Fred Spijkers was maatschappelijk werker bij Defensie en weigerde in 1984 de weduwe van een militair te vertellen dat haar man door ei gen onvoorzichtigheid om het le ven was gekomen bij een ongeluk met een landmijn. PIT os. ME.EST FCECEAJTË. OljFE-R'5. IK K/VO weL 7MMKEN lithoijen - Een 74-jarige man uit Oss is zaterdagavond overleden als gevolg van een aanval door een dolle stier. De man hielp op het bedrijf van zijn zoon in Lithoijen (Noord-Bra bant) bij het insemineren van koeien. Door onbekende oorzaak kwamen een stier en een koe met elkaar in contact, waarop de man de stier wilde wegjagen. De stier werd woedend op de man. Hij werd verschillende keren door de stier geraakt en overleed ter plaats te. den haag - Veel versproducten uit de supermarkt zijn op de laatste dag van houdbaarheid niet vers meer. Dat blijkt uit een onderzoek van het AD. Vooral vis komt slecht uit de test: bijna twee derde van de vis is op de uiterste houd baarheidsdatum niet vers meer en een vijfde zelfs bedorven. Ook on geveer de helft van de andere vers producten die de verslaggevers kochten, zoals groente en vleeswa ren, waren niet fris meer op de houdbaarheidsdatum. Alleen zui velproducten scoorden goed. den haag - De politie moet de mo gelijkheid krijgen jongeren onder r8 jaar in uitgaansgebieden een blaastest af te nemen. Wanneer ze te veel hebben gedronken, zouden ze verplicht met hun ouders op cursus moeten gaan of anders een hoge boete moeten betalen. Tweede Kamerlid Lea Bouwmees ter (PvdA) heeft dat zaterdag ge zegd bij RTL Nieuws. Ze wil dat het kabinet de mogelijkheden van haar voorstel nader onderzoekt. Blaastesten worden nu alleen in het verkeer afgenomen. zeist - Staatssecretaris Nebahat Al- bayrak van Justitie wil dat alle jon geren na afloop van hun jeugdde tentie of behandeling in een jeugd inrichting verplicht een tijdje na zorg moeten accepteren. Albayrak maakte dat zaterdag be kend bij de opening van de lande lijke open dag van de Dienst Justi tiële Inrichtingen in jeugdinrich ting Eikenstein in Zeist. De Middelburgse penitentiaire in richting Torentijd deed ook mee aan de open dag en verwelkomde honderden bezoekers. den haag - Staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer heeft giste ren vakbonden en werkgevers in het streekvervoer opgeroepen om een mediator in te schakelen. Huizinga vindt het 'jammer' dat een gesprek tussen de twee par tijen zaterdag niets heeft opgele verd. Daarom doet ze de oproep een bemiddelaar in te schakelen. „Ik zou willen dat ze het ongemak voor de reiziger zo veel mogelijk beperken." Zij doelt op een hervat ting van de stakingsacties vanaf dinsdag. amsterdam - Nederland zal niet accepteren dat volgend jaar tijdens een VN-conferentie opnieuw po gingen worden ondernomen om Israël te brandmerken als een racis tische staat. Minister Maxime Ver hagen (BuZa) heeft dat gisteren ge zegd tijdens een bijeenkomst van het Centrum Informatie en Docu mentatie Israel. Verhagen wees er op dat een vorige VN-conferentie mislukte, mede doordat een aantal Arabische landen de joodse staat van racisme wilden beschuldigen. pagina 7: Abbas dreigt met aftreden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4