niet aan natuurbeheer over duikongeval ontijdig' Delta wil dividend Evides zelf houden Plannen voor reclamereptiel even in koelkast Zonnebootrace telt 17 teams PZC Maandag 19 mei 2008 3 Met het Groot Eiland nabij Hulst komt er dit jaar een flink stuk natuur in particulier beheer bij, maar over het algemeen valt de belangstelling van grondei genaren erg tegen. foto Camile Schelstraete In Zeeland kan op een oppervlak te van totaal 3000 hectare agra risch natuurbeheer worden ge pleegd (waarvan nu 2800 hectare is aangewezen in het Natuurge biedsplan). Uitgegeven is circa 1500 hectare. Een gegadigde sluit een zesjarige overeenkomst af; de hoogte van de subsidie is afhanke lijk van de aard van het beheerpak- ket. De meeste overeenkomsten zijn af gesloten voor de akkerranden (450 hectare) en de weidevogelgebie- den (250 hectare), de rest is bota nisch beheer. Van der Reest geeft aan dat de (na- tuur)eisen waaraan voldaan moet worden niet hoog liggen. Voor een duikongevallen in Urk en Utrecht, waarbij ook de seinlijn kwam vast te zitten en duikers in problemen kwamen. Lonink: „Ik begrijp echt niet waar dit bericht vandaan komt. Onder zoeken lopen nog. Ons is geen en kel onderzoeksresultaat bekend. Wij krijgen daar geen inzicht in, ook niet van justitie." Justitie, de Arbeidsinspectie en de nationale Onderzoeksraad voor Veiligheid doen onderzoek naar het dodelijk ongeval met Matthijs- sen. Het ongeluk gebeurde tijdens de berging van de auto van Aarnout Zegers uit Roosendaal. Ook de gemeente Terneuzen is be zig met een onderzoek. Deze week komt de gemeente met een brief akkerrand geldt enige vorm van be groeiing, voor een grasland met na me dat vee pas na het broedsei- zoen (21 juni) mag worden inge- schaard. „Het is niet ingewikkeld wat prestaties betreft." Anders ligt het met de spelregels, die vooral door toedoen van de Eu ropese Unie zeer ingewikkeld zijn en enorm veel rompslomp voor een deelnemer met zich meebren gen. 'Brussel' eist uitvoering tot in de kleinste details, mede met het oog op oneigenlijke inkomens steun. Van der Reest signaleert dat al gauw (technische) fouten kun nen opduiken, waar een deelne mer achteraf op afgerekend kan worden. over het ongeval. Volgens Lonink heeft dat helemaal niets met de pu blicatie in NRC Handelsblad te ma ken. „Zie onze brief als een tussenon- derzoek", zegt de Terneuzense bur gemeester. „Wij vertellen wat we tot nu toe weten. Nee, daar zal zeker niet in staan dat Matthijssen is overleden omdat hij vastzat aan een verkeer de seinlijn. Ik weet helemaal niet of dat de oorzaak is. Het kan ook een veelvoud aan factoren zijn ge weest." Burgemeester Lonink van Terneu- zen zegt nog niets te weten van de resultaten van onderzoeken naar de dood van brandweerdui ker Wim Matthijssen. „Het moet dus simpeler, maar dat is een verdraaid moeilijk proces. Brussel kijkt mee. We hebben nu een catalogus groen-blauwe dien sten bedacht. Daarin staat welke maatregelen er voor agrarisch na tuurbeheer door boeren genomen mogen worden, zonder dat goed keuring van Brussel nodig is. Die moet vanaf 2009 operationeel zijn." Hij betwijfelt of het een eind maakt aan de rompslomp. De rap portage-eis blijft. Brussel wil we ten op welk perceel en bij welke boer subsidie terechtkomt. „Er wordt door de EU meebetaald, vandaar dat ze eisen stellen." Van der Reest vraagt zich af of de be- Volgens NRC Handelsblad is de kans op verstrikt raken met een zo geheten zinkende lijn groter. Een zogenoemde drijvende lijn zou nauwelijks het gevaar opleve ren dat de duiker erin verstrikt raakt. Bovendien zou met een drijvende de locatie van de duiker voor dege ne die boven water blijft beter te volgen zijn. Burgemeester Lonink zou willen dat er uit de onderzoeken bestuur lijke lessen te trekken zijn zonder met de vinger naar personen te wijzen. „We moeten zeker de discussie aangaan of je de brandweer nog voor dit soort klussen moet inscha kelen, of dat je dit moet overlaten aan een bergingsbedrijf" moeienis van Brussel zinvol is. „Waarom kan het niet overgedra gen worden aan het ministerie van LNV of de provincie?" Ondanks de bureaucratische regels neemt de deelname aan het agra risch natuurbeheer in de provincie nog toe, jaarlijks met zo'n 80 hec tare. „Het gaat heel geleidelijk, maar er is wel belangstelling voor bij boeren. Met name voor akker randen en weilanden." De eerste ronde van zesjarige con tracten liep in 2006 af In Zeeland zijn de meeste contracten ver lengd, constateert Van der Reest. „Daar zijn we blij mee. Het ligt in bijvoorbeeld Limburg en Friesland wel anders." VLISSINGEN - Het idee van de ge meente Vlissingen om leegstaande etalages van de Fonteyne ter be schikking te stellen aan reptielen zoo Iguana, gaat zo goed als zeker niet door. Directeur Ad Bom van Iguana zag het idee van de reclamereptielen best zitten, maar heeft een maand na het verzoek niets meer van de gemeente gehoord. „Toen moest alles op stel en sprong ingediend worden, dat heb ben we gedaan", zegt Bom. „Maar nu zitten we te dicht tegen het sei zoen en hebben we er geen tijd meer voor." Hij heeft het plan nog niet afgeschreven: „Misschien kan het in september?" door Ab van der Sluis GOES - Waterbedrijf Evides keert over 2007 een dividend uit van 138,2 miljoen euro. Delta is voor vijftig procent aandeelhouder en kan rekenen op de helft van dat be drag, 69,1 miljoen euro. Het geld komt ten goede aan de winst van het energiebedrijf en pas veel later aan de aandeelhouders van Delta, de provincie en de Zeeuwse ge meenten. „Het is niet zo", zegt woordvoerster M. van Zuilen, „dat wij de winst van Evides één op één doorsluizen naar onze eigen aandeelhouders." Volgens Evides is de efficiency van het waterbedrijf sinds de fusie tus sen Waterbedrijf Europoort en Delta Water verder gestegen. Om dat die voordelen structureel zijn, besloot Evides al eerder de tarie ven per 1 januari 2008 met vijf pro cent te verlagen. Verder is besloten het eigen vermogen terug te breng en tot 36 procent. Een woordvoer ster van Evides benadrukt dat het hoge dividend eenmalig is. Deltawoordvoerster Van Zuilen stelt dat het dividend van Evides naar de winst van Delta vloeit. Een aanzienlijk deel daarvan gaat normaal gesproken naar de aan deelhouders van het energiebe drijf Wat niet wordt uitgekeerd, wordt in de regel gebruikt om te kunnen groeien en te investeren. „Maar", zegt Van Zuilen, „grosso modo gaat een groot deel van de dividend van Evides naar onze aandeelhouders." Delta wijst erop dat het Zeeuwse energiebedrijf veel geld heeft gesto ken in de fitsie tussen Waterbe drijf Europoort en Delta Water. „Dat wordt nogal eens vergeten." Het superdividend van Evides zal ongetwijfeld weer voeding geven aan een discussie in de Staten van Zeeland. Met name de WD maak te zich in het verleden sterk voor het direct doorsluizen van de winstuitkering van het waterbe drijf aan de aandeelhouders. GOES - Maar liefst zeventien teams starten zaterdag 7 juni in de vierde editie van de Zeeuwse Zonneboot Race. Vooral de inbreng van het Zeeuwse onderwijsveld is groot. In de Standaardklasse varen teams mee die van de organisatie vier zonnepanelen in bruikleen heb ben gekregen. De Open Klasse mag meer zonnepanelen plaatsen. Alle teams moeten hun ontwerp en stappenplan vooraf bij de orga nisatie inleveren. Op 29 mei wor den alle boten gekeurd. De zonnebootrace begint om 10 uur in het Kanaal door Walcheren in Vlissingen. De eerste etappe is een marathon van tien kilometer, via een keerpunt bij de aftakking naar de Arne naar de Binnenha ven in Middelburg. Het tweede on derdeel, de sprints tussen twee bruggen in het hartje van de stad, begint om 14 uur. De prijsuitrei king is om 16.30 uur op de Kinder dijk bij de Spijkerbrug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3