Jasper Bovenhuis is een Brian van C Ricco en Bennati gaan op herhaling in Ronde van Italië m Lars Boom sprokkelt belangrijke seconden in Olympia's Tour 30 Maandag 19 mei 2008 PZC Italianen boeken in het tweede weekeinde hun tweede ritzege. door Peter van Leeuwen SAN VINCENZO - Riccardo Ricco en Daniele Bennati waren de ritwin naars in het tweede weekeinde van de Ronde van Italië. Beide Ita lianen hadden al een ritzege op zak. Ricco ging zaterdag op herha ling in Tivoli, waar hij de achtste etappe won, Bennati was een dag later in San Vincenzo de snelste in de massasprint. De leiderstrui bleef in handen van de Italiaan Giovanni Visconti. Ricco, een week eerder winnaar van de tweede etappe, troefde za terdag na 208 kilometer van Rivis- ondoli naar Tivoli zijn landgeno ten Paolo Bettini en Davide Rebel- lin af in de sprint van een eerste groep van zo'n vijftig renners na een lastige finale. Een hoofdrol in de rit was wegge legd voor de Australiër Adam Han sen. Hij vluchtte met nog vier ren ners, Fortunato Baliani, Ales- sandro Spezialetti, Mathiëu Perget en Daniele Nardello, na 42 kilome ter weg bij het peloton. Hansen hield als laatste stand, totdat het peloton hem twee kilometer voor de finish achterhaalde. Zijn frustra tie leefde de lange Australiër uit op zijn stuur. Ricco's secondant Leonardo Piepo- li nam de kop over en voerde het tempo op tot een paar honderd meter voor de eindstreep, waarna de 24-jarige Ricco, bijgenaamde de Cobra, het afmaakte. Zijn tweede dagzege leverde hem ook 20 secon den bonificatie op, waardoor Ric co doorschoof naar plaats vijf in het algemeen klassement. „Ik re kende eigenlijk niet op de ritzege", zei de renner van Saunier Duval naderhand. „Maar die 40 secon den bonificatie die ik inmiddels heb vergaard geven me een mooie marge ten opzichte van andere klassementsrenners. Dat is nodig want ik ben geen goede tijdrijden" Een dag later mochten de sprin ters weer eens aan de bak in een rit over 218 kilometer van Civita vecchia naar San Vincenzo. De rit kreeg een voorspelbaar verloop met twee vroege vluchters, de Fransman Mickaël Buffaz en de Oekraïner Joeri Krivtsov. Die kre gen een maximale voorsprong van tien minuten. In de laatste twintig kilometer deed de Italiaan Ema- nuele Sella op het laatste klimme- tje van de dag nog een poging het peloton te ontvluchten. Zijn aan val strandde tien kilometer voor de streep. Paolo Bettini bleef dicht bij zijn ge boorteplaats Cecina, net als zater dag, steken op de tweede plaats achter Bennati. Ditmaal was het verschil miniem. De Australiër Robbie McEwen sprintte naar de derde plaats. Rabo-sprinter Graeme Brown werd veertiende en dat was eigen lijk nog beter dan ploegleider Erik Breukink verwacht had. De Austra liër kende een moeilijke eerste week waarin hij enkele keren ten val kwam. „Graeme heeft te veel afgezien om mee te doen voor de zege", zei Breukink. De rustdag komt vandaag als geroe pen. Morgen wacht een individue le tijdrit over een kleine veertig ki lometer. De Italianen Riccardo Ricco en Daniele Bennati pakken in de Gi ro hun tweede ritoverwinning. Paolo Bettini wordt beide keren tweede. Coen Vermeltfoort sprint naar eerste ritzege voor Rabobank. WASSENAAR - Coen Vermeltfoort heeft gisteren de eerste etappe van Olympia's Tour gewonnen. De ren ner van Rabobank won in Wasse naar de massasprint door Lieuwe Westra van de Krolstone-ploeg voor te blijven. De Duitser Mattias Friedemann werd derde. Ook de leiding in het algemeen klassement kwam in handen van een Rabo-renner. Lars Boom wist de verloren zes seconden van de proloog (zaterdag) via bonificaties in de zondagetappe om te buigen in een voorsprong van drie secon den op de Deense proloogwinnaar Casper Jörgensen. Daarmee stelde de ploeg van Nico Verhoeven orde op zaken na het ongebruikelijke verlies in de openingstijdrit. Boom was uiteraard tevreden dat hij zich gisteren op het podium toch in het oranje kon hullen. „Na Wg De Rabobank-ploeg grijpt in de eerste etappe van Olympia's Tour de macht. Coen Vermelt foort wint de rit, Lars Boom pakt de leiderstrui. Een kopgroep van veertien man rijdt tijdens de zaterdagetappe over de Plattedijk. Johnny Hoogerland De Zeeuwse deelnemer in Olympia's Tour, Johnny Hooger land uit Yerseke, staat na het eerste weekeinde achttiende in het algemeen klassement. Zijn achterstand op Lars Boom bedraagt 21 seconden. De Bevelander werd zaterdag in de proloog negentiende in 6.38,72. Een dag later, in de eerste etappe, finishte hij als 23e, Hij noteerde dezelfde tijd als de winnaar. de proloog had ik toch een minder gevoel. Daarom besloot ik me op de bonificatiesprints te richten. Het gaat altijd om seconden in Olympia's Tour. Deze wedstrijd winnen is één van mijn doelen dit seizoen." Booms ploeggenoot Vermeltfoort imponeerde door de sprint met zeer veel overmacht te winnen. „Ik had al twee ritten in Bretagne in de sprint gewonnen, maar was toch gespannen of het weer zou lukken. Lars heeft me in een zetel naar de streep gebracht", aldus de ritwinnaar. Staphorster met flair naar de eindzege in Driedaagse van Axel. door Frits Bakker STRIJPEN - Aan de finish van de Ju- niorendriedaagse van Axel stond vijf jaar geleden een schuchtere jongeman op een tweesprong. „Ik weet nog niet of ik schaatser wil worden of wielrenner", zei hij. Drie jaar later won hij zilver op de Olympische Spelen in Turijn en weer een jaar later werd hij wereld kampioen op het ijs. Zijn naam: Sven Kramer. Aan de eindstreep van de Axelse ju- niorenkoers stond gisteren een ze ventienjarige jongen uit Staphorst met dezelfde twijfel in zijn stem. „Ik wil het allebei zo graag, maar ik moet gelukkig nog niet kiezen", sprak hij. Zijn naam: Jasper Boven huis, eindwinnaar van de Junioren- driedaagse in Axel, hardrijder op schaatsen in de wintermaanden, veelbelovend wielrenner in de zo mer. Zaterdagavond greep hij de gele lei derstrui in de koers met veel we reldtoppers, een dag later verdedig de hij de koppositie met flair. Zijn vader, Koob Bovenhuis, die in de marathons knecht was van Eric Huizebosch, zal trots op zijn. Net als Yep Kramer in de jaren dat Sven nog niet zo'n beroemdheid was als nu. De nationale wielercoach Egon van Kessel filosofeerde gisteren tij dens de slotetappe: „Die Boven huis verrast me eerlijk gezegd met wat hij hier laat zien. Maar aan de andere kant: hij is een schaatser, dat zijn jongens met sterke poten en een brok karakter." De Staphorster, die vandaag aan zijn eindexamen op de havo be gint, excelleerde in de twee dagen dat de juniorenkoers op de Axelse kasseien en in de heuvels rond Zot- tegem naar een prachtige finale werd gevoerd. Met een korte Wielrenner Jasper Bovenhuis, die in de winter schaatst, is de sterk ste allrounder in de Driedaagse van Axel. Hij twijfelt nog over zijn toekomst. Brian van Goethem viel op in de Juniorendriedaagse. foto Peter Nicoiai Sluiskilse renner (17) valt door pech uit top vijf Driedaagse. door Frits Bakker STRIJPEN/AXEL - De slotronde in de Vlaamse heuvels was er net te veel aan, anders had Brian van Goethem een gooi naar het po dium gedaan in de Juniorendrie daagse van Axel. Het Sluiskilse ta lent (17) stond zaterdagavond te midden van zo veel renners uit de wereldtop nog op een prachtige vijfde plaats in het klassement. In de Belgische finale, na twee slo pende dagen, werd hij op de flan ken van de Valkenberg geveld door een mankement aan de fiets. „Ik kwam stil te staan en kon niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32