Medici vaag over risico's 'Condoomautomaat op school goed idee' Tienjarige steelt Kinderen toch niet zo handig op internet PZC A r pinpas bejaarde wxnzBÊBtÊÊÊÊÈÊÊÊË Word ook abonnee! Maandag 19 mei 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 116 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Ombudsman bepleit betere voorlichting over behandeling patiënt. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Medici moeten patiën ten veel beter voorlichten over de mogelijke risico's van een behande ling. Ook moeten artsen worden verplicht medische dossiers vol gens vaste protocollen in te vullen. Alleen op die manier wordt er recht gedaan aan patiënten die mo gelijk het slachtoffer zijn gewor den van een medische misser. Dat stelt Stichting de Ombudsman vandaag in haar rapport 'Over le ven in de medische letselschade praktijk'. Aan het rapport werkten 685 patiënten mee. Veertig dos siers werden onderzocht. Bijna tachtig procent van de patiënten zegt door een misser blijvend let sel te hebben opgelopen. Twee der de stelt na de fout problemen in het werk te ondervinden, van hen is de helft arbeidsongeschikt ge raakt. Desondanks erkennen verze keraars in bijna zeventig procent van de gevallen geen aansprakelijk heid. Zelfs niet nadat de arts zelf wel mondeling zijn fout heeft toe gegeven. „Het probleem is dat de bewijslast volledig bij de patiënt ligt. Maar het bewijs zelf, het medi- Volgens stichting de Ombuds- man zijn veel medische dossiers niet in orde. Ook moeten medici patiënten beter voorlichten over de risico's van de behandeling. sche dossier, ligt bij de arts die de fout heeft gemaakt. Zolang iets niet in het dossier staat, is het voor een patiënt nauwelijks te be wijzen", legt directeur Els Prins van de stichting uit. Veel dossiers zijn niet compleet. Medische adviseurs blijken verder vrijwel altijd het belang van hun opdrachtgever te volgen. En zelfs de inzet van een onafhankelijke deskundige die een medisch eind oordeel moet vellen, brengt in bijna driekwart van de gevallen geen duidelijkheid. In bijna veer tig procent van de zaken duurt het meer dan drie jaar voordat er dui delijkheid komt. Complete en dui delijke dossiers zijn volgens de stichting een vereiste. Daarnaast pleit de stichting voor een register van onafhankelijke experts die een medisch oordeel kunnen vellen. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen noemt de conclusies van het rapport 'herkenbaar'. Vol gens een woordvoerder wordt er aan veel zaken al gewerkt. POELDIJK - Een 81-jarige inwoon ster van Poeldijk (Zuid-Holland) is zaterdag het slachtoffer geworden van een zogenoemde babbeltruc van een tienjarige jongen. Dat heeft de politie gisteren bekendge maakt. De jongen belde aan bij de vrouw en bood haar een bos bloe men voor twee euro aan. De vrouw besloot de bloemen te ko pen en pakte haar portemonnee. Nadat de jongen had aangeboden de bloemen in een vaas te zetten, wist hij haar portemonnee met pinpas en -code te stelen. Later op de dag bleek van haar rekening een groot bedrag te zijn gehaald. Condoomautomaat hoort op middelbare school reageer op www.pzc.nl Hacken is crimineel eens 89% [oneens 11% aantal reacties: 496 EN Voorbehoedsmiddel blijkt moeilijk te krijgen in jongerencafés. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Bij de meeste jonge rencafés in Vlissingen en Middel burg ontbreekt een condoomauto maat. Als ze er wel hangen, is dat meestal alleen op het herentoilet en zijn ze vaak nog leeg ook. Dat is de conclusie van een jongeren- team van de GGD Zeeland, dat za terdag langs in totaal achttien cafés trok. Een op de vier seksueel actieve jon geren tussen de 13 en 25 jaar loopt een seksueel overdraagbare aandoe ning op. Condooms kunnen dat voorkomen, maar jongeren gene ren zich ervoor die openlijk aan te schaffen, bijvoorbeeld bij een dro gist. Vorig jaar werd in jongerenca fés in Goes geteld en ook daar was de uitkomst bedroevend. Als er in een café al een automaat is, hangt deze zelden in het toilet zelf De prijs - één euro per stuk - is in ver houding tot het budget van jonge ren fors. „Het kan al voor een dub beltje per stuk", zegt SOA-ver- pleegkundige Leo Meijaard. Voor dat bedrag werden ze bij de Jonge ren Informatie Punten verkocht. „Ik zou het zelf een goed idee vin den als er automaten met goedko pe condooms zouden komen in bijvoorbeeld middelbare scholen, bibliotheken en ziekenhuizen. De drempel moet zo laag mogelijk zijn." pagina 15: condoomautomaat in café zeldzaam RIJSWIJK - Het idee dat kinderen bijna allemaal goed zijn met de computer en eenvoudig de weg op het internet kunnen vinden, is niet juist. Uit een onderzoek on der zeshonderd kinderen tussen 8 en 12 jaar blijkt dat kinderen nau welijks online lezen, ongeduldig zijn en een site verlaten als die te onduidelijk is. De enquête is ge houden door de Stichting Mijn Kind Online en onderzoeksbureau 2C Usability. Omdat kinderen niet zo handig op het web zijn, komen ze op plek ken van het internet die niet voor hen bedoeld zijn. Ze zijn niet in staat een goede zoekstrategie uit te stippelen. Ouders hebben grote in vloed op het internetgedrag van kinderen. Hoe ouder het kind, hoe groter de vrijheid om te surfen. Bo vendien mogen jongens van hun ouders eerder dan meisjes zelf be palen of zij op internet gaan. Kinderen zijn, anders dan tot nu toe werd gedacht, niet gevoelig Zeeland: 2, 3, 11 t/m 15; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 7 en 9; Cultuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 35; Televisie: 38 en 39. voor reclame op internet. Twee derde van de kinderen zegt niet of nauwelijks op reclames te klikken. Ze noemen internetreclame 'stom', al vinden ze het niet erg dat er advertenties op websites staan. Ze weten dat de zogeheten banners nodig zijn om de websites te financieren. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 8 711688 555530 Twente in Champions League Verpleegkundestudenten Lieke Scheepers (links) en Anjes van de Water controleren Seventy Seven. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1