Agenda De dag erna begint het al zwaar te wegen dat we absurde helden zouden moeten blijven Oude rockers zijn aan luxe gewend 16 Maandag 19 mei 2008 PZC AGENDA OP PAD Avondvierdagse Start van de Vlissingse vierdaagse. Inschrij ven om 18.00 uur. Vlissingen, Zeeland Sport, Baskensburg- plein, 18.30 uur. Atropa Extra Literaire avond gepresenteerd door Be houd de Begeerte en Toneelhuis rond Atropa van Guy Cassiers Antwerpen, Bourla Theater, 20.00 uur. Computerclub Maandelijkse clubavond van Zeeuwse af deling van hcc (landelijke vereniging van computergebruikers). Vlissingen, Open hof, Alexander Gogel- weg 59,19.30 uur. Lezing De afdeling Noordwelle van de NBvP, Vrouwen van Nu verzorgt een lezing van Dick Eising. Die vertelt over 'Art nouveau en de beeldhouwkunst in Antwerpen'. Scharendijke, gebouw De Hoeksteen aan het Zwarte Plein, 19.30 uur. THEATER Dans Mirage is een afspiegeling van de vele choreografieën waarmee Iztik Galili zowel de kenner als de leek wist te raken. Met de eigentijdse dansproductie neemt Galili Dance afscheid van hun artistiek leider. Bergen op Zoom, theater De Maagd, 20.15 uur. MUZIEK Les Mees du Nord Concert met kruising van chanson, swing en pop en invloeden van Brassens en Tre- net, maar ook western en punkrock, in het kader van Airbag 3. Brugge, Spiegeltent, 21.00 uur. FILM j BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, What happens in Vegas: -20.00 uur; Vantage point: 20.00 uur; The kite runner: 20.30 uur; What happens in Vegas: 13.45, 16.30, 19.15 en 22.00 uur; Sneak: 22.00 uur; Speed Racer: 13.45,16.30 en 19.15 uur; Iron man: 13.45 16.30 en 19.15 uur; Meet the Spartans: 22.00 uur Morrison krijgt een zusje: 13.45 en 16.00 uur; Fool's gold: 13.45, 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Taken: 21.45 uur; The bucket list: 16.15 en 19.30 uur; Dunya Desie: 13.45 en 19.30 uur; Alvin and the Chip munks: 14.00 uur; Dan in real life: 16.15 uur; The ruins: 22.00 uur; Zomerhitte: 19.30 uur; Merral, Dunya Desie: 20.00 uur; Speed Racer: 20.00 uur; The eye: 20.00 uur; What happens in Vegas: 20.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Love in the time of chole ra: 20.00 uur; TERNEUZEN Merral, Dunya Desie: 20.00 uur Speed Racer: 20.00 uur; What happens in Vegas: 20.15 uur; VLISSINGEN CineCity, Vantage point: 22.00 uur; Een scène uit de film Iron Man. ZIERIKZEE - Een uitverkocht poppodium Brogum in Zierikzee verwelkomde zaterdag ware legenden: de blues/rockband Ten Years After stond op de planken. Dat de heren in 41 jaar aan luxe gewend zijn geraakt, bleek uit het tijdelijk vertrek van drummer Ric Lee nog voor het optreden. Hij besloot zijn opwarmoefeningen in het hotel in Goes te doen. De kleedkamer van Brogum was namelijk 'terrible'. foto Ronald den Dekker NADER BESCHOUWD door Willem Nijssen Er is al veel nagedacht over 'het men selijk lijden'. Mijn moeder hield ter aanmoediging van zichzelf voor dagelijks gebruik een spreuk klaar: 'De mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest'. (Voor hoogtijdagen had ze nog een drieregelige aanvulling.) Hoe oud de spreuk is, kon ik niet achter halen. De eerste druk van Van Dale (1864) noemt hem niet, de laatste noemt de tekst een 'bekend volksrijmpje'. Maar niemand heeft hem zo consequent geïn terpreteerd als de absurdisten. Zij waren er - in tegenstelling tot mijn bangelijke moeder - oprecht en manmoedig van overtuigd dat het leven zinloos is, en dat de mens zichzelf het lijden juist op de hals haalt door te hopen dat het leven wél een zin en betekenis zou hebben. De Franse schrijver Albert Camus is een van de grondleggers van die absurdisti sche filosofie. Voor de meeste absurdisten waren er twee mogelijke uitkomsten: of wel heeft het leven geen betekenis, ofwel probeert men (bijvoorbeeld via gods dienst) de leegte op te vullen. Maar Ca mus biedt nog een derde keuzemogelijk heid: vrede hebben met het idee dat het leven geen werkelijke betekenis heeft en toch gewoon doorleven. Mensen die daar voor kiezen zijn volgens Camus 'absurde helden'. Bérenger, hoofdpersoon in De koning sterft van Ionesco, is zeker niet zo'n absur de held. In het begin tenminste niet. Als hij te horen krijgt dat hij zal sterven, slaan alle stoppen bij hem door. Ontken ning, woede, alle bekende stadia van ver werking zijn in het stuk te herkennen. Ook de aanvaarding. Maar de toeschou wer, die wordt wel degelijk hartelijk uitge nodigd om zo'n absurde held te worden. En hij wordt daarbij ook heel erg gehol pen door de dwaze entourage van de ster vende koning. Zelden kan er bij zo'n bloedserieus onderwerp als sterven zo hartelijk gelachen worden als bij De ko ning sterft. Een illusie. Dat zou het leven zijn. En in de vertolking van NTGent is dat ook het code woord voor de voorstelling. Voor het decor kiest men voor een René Magritte-achtige, illusoire sfeer. En aan het tekstgetrouwe spelverloop is een grootse scène toegevoegd, die bij Ionesco niet vermeld wordt. Groots in tijd (zeker 15 minuten extra spektakel) en groots in uitvoering: een goochelshow met verbluf fende effecten. Hoogtepunt is de 'driede ling' van de koning, die op een tafel ligt en zo'n befaamde doos met gaten voor hoofd en voeten over zich krijgt. Er valt niets te verbergen, het onderstel van de Scène uit De koning sterft. tafel is open en bloot. Het middenstuk van de koning wordt 'uitgestoken', opge tild, over het toneel rondgedragen. Grijn zend hoofd en wiebelende voeten blijven achter. Tussen de twee gaapt een kloof, en om het publiek te overtuigen van de echtheid van deze illusie haalt de wachter (een prachtige rol!) zijn armen erdoor heen. Met je derde-rij- neus erbovenop, en niet snappen hoe dat kan! Terwijl de keiharde statements over dood gaan („Alle mensen weten. En ze doen alsof ze niet weten. Ze weten en verge ten.") de zaal in knallen, lacht iedereen zich een bult met de twee elkaar afbitsen- de koninginnen, de krankjorume dokter, de mechanisch-slaafse dienstmeid en de vermoeide wachter. De laatste ook nog eens een prachtig sarcastisch antibeeld van een engelbewaarder, voor wie dat in hem kan zien. Met de dood voor ogen „hebben we even tijd om te doen wat ja- foto Phile Deprez ren lang gedaan had moeten worden", maar we lachen zelfs dat weg. Als oprech te, overtuigde absurde helden. Heerlijk om dat even te durven zijn! Maar de dag erna begint het al zwaar te wegen dat we dat nu voor de rest van onze dagen zou den moeten blijven... Deze week komt Brigitte Kaandorp haar nieuwste voorstelling (Zo) try-outen in het Ledel- theater in Oostburg. Op twee uitverkoch te avonden (donderdag en vrijdag). Een andere aanrader dan? Op vrijdag (zelf ben ik dan verhinderd) komt Nathalie Baartman met haar cabaretprogramma Los naar De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Over haar vorige (eerste) pro gramma schreef de Volkskrant: „Absurd theatraal cabaret van de leukste soort." Reageren kan via: willem.nijssen@jubii.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16