Condoomautomaat in café zeldzaam Mooie, bijzondere mannen aan oevers oude Zuiderzee ZMF roept op tot actie tegen klimaatprobleem "Ik ga mijn presentatie Kouden zodra de politie Kern heeft gevonden." If o PZC Maandag 19 mei 2008 15 Zeeuwse jongeren die veilig willen vrijen grijpen in kroegen mis. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Jongeren die denken bij het café condooms uit de auto maat te kunnen trekken, grijpen bijna altijd mis. Dat constateerde een jongerenteam van de GGD Zeeland gisteren, na een dagje kroeglopen in Vlissingen en Mid delburg. De actie was onderdeel van de lan delijke campagne Vrij Veilig. SOA-verpleegkundige Leo Meij- aard: „De gemiddelde leeftijd waar op jongeren seks krijgen, is 16,6 jaar en op het vmbo 14, 15 jaar. Vaak zijn die eerste contacten on veilig, dus zonder condoom. En dan is de kans dat je een geslachts ziekte oploopt groot. Een op de vier seksueel actieve jongeren krijgt een seksueel overdraagbare ziekte. Meestal chlamydia." Twee studenten verpleegkunde stapten gisteren samen met Meij- aard van de GGD onaangekondigd binnen bij acht Middelburgse en tien Vlissingse jongerencafés. Vo rig jaar werd Goes onderzocht. Met een checklist in de hand ke ken ze of er automaten in het he ren en damestoilet hingen, of deze gevuld waren en of het mogelijk was daar een beetje discreet ge bruik van te maken. Bij café Seven ty Seven hoorde Meijaard een ver Gees Gmelich Meijling vertelt verhaal IJsselmeervissers. door Harmen van der Werf GOES - Laat vissers zelf hun verha len vertellen. Hoe zij worstelen en steeds proberen boven te blijven. Met dat idee voor ogen trok Gees Gmelich Meijling-van Hemert uit Goes een jaar langs vissersplaatsen aan het IJsselmeer, de oude Zuider zee. Gees - 'mijn overgrootmoeder was een Friese vissersvrouw' - wekte vertrouwen. „Ze hielden niet meer op als ze begonnen te vertellen." 'Vissen op een zoete zee' is het re sultaat van al haar inspanningen, een stevig boek van 360 pagina's en met 350 foto's. Het IJsselmeer is ver weg van Zeeland en blijkt toch zo dichtbij. De geschiedenis van de visserij op de Zuiderzee en later op het IJsselmeer is vergelijk baar met die op de Zeeuwse wate ren. Alleen, in het noorden is alles tientallen jaren eerder gebeurd. De Afsluitdijk sloot 28 mei 1932 de Zuiderzee afj waarmee honderden vissers hun broodwinning verlo ren. Vissers in Zeeland kregen na de watersnood van 1953 ook met zulke ingrepen te maken, met de afsluiting van zeegaten. Zeeuwse mosselkwekers deelden overigens al in 1932 in het leed van hun noor delijke collega's. Zij zagen de voor naamste mosselzaadbanken achter de Afsluitdijk verdwijnen, laat een oude kaart in 'Vissen op een zoete zee' zien. Verzet tegen afsluiting van de Zui derzee was er nauwelijks, zoals la ter wel tegen afsluiting van de Oos- terschelde. Veel Zuiderzee-vissers konden zich niet voorstellen dat 'hun' zee afgesloten zou kunnen worden. Op de dag dat de Afsluit dijk dichtging, hingen de vlaggen in vissersplaatsen halfstok. Te laat. haal dat duidelijk maakt waarom dat belangrijk is: „Iemand had een verkeerd muntje in de automaat gegooid. Toen de kroegbaas dat er uit peuterde, zag hij dat daarachter nog tien munten van twee euro vast zaten. Blijkbaar hadden die tien jongeren er niet voor uit dur ven komen dat zij condooms koch ten." In Middelburg scoorden al leen Seventy Seven en Brooklyn op alle punten goed. Eén café had alleen op het herentoilet een auto- 'Een op de vier seksueel actieve jongeren krijgt een soa. Meestal chlamydia' maat hangen, de rest had niets. In Vlissingen kregen De Dop en Vic (het oude Fraggles) een to. Bij vier cafés was niets te koop en de overi ge hadden er alleen een bij de he ren, en dan nog vaak niet gevuld. Bij cafés die onvoldoende scoor den, liet het team informatie ach ter over veilig vrijen en folders voor de uitbaters, die daarin kon den lezen dat met een telefoontje geregeld kan worden dat een leve rancier een gratis automaat komt installeren, die dan ook nog eens gratis gevuld wordt. www.soaaids.nl Gees Gmelich Meijling in de haven van Wolphaartsdijk. foto Ronald den Dekker Gees zet, tussen interviews en re portages door, de cijfers op een rij. In 1932 telde de Zuiderzee-vissers- vloot tweeduizend vaartuigen in zesentwintig havens. Nu zijn nog zeventig kotters over. De verwach ting is dat dit aantal verder daalt. „Of', zegt Gees, „de paling moet zich spectaculair herstellen. Won deren zijn de wereld nog niet uit." Niet alleen de slechte palingstand speelt vissers parten, maar ook het 'onnatuurlijk' grote aantal aalschol vers en 'te ver doorgevoerde' water zuivering. 'Vogels boven de mens plaatsen, dat is een gekte' Mooie, bijzondere mannen heeft Gees aan de IJsselmeer-oevers ge troffen, zoals een inmiddels gestop te visser uit Diemerdam ('hij praat plat Amsterdams"), een visser-uit vinder in Medemblik en de Urker Louw Kaptein. Kapteins kijk op de problemen in de IJsselmeervisserij is gebaseerd op zijn christelijke le vensvisie. „We moeten bouwen en bewaren", zegt hij. „Dat is onze op dracht Het is dus goed dat de over heid maatregelen treft. Maar vo gels boven de mens plaatsen, dat is een gekte." Zulke verhalen tekende Gees eer der op in Zeeland, voor haar drie jaar geleden verschenen boek 'Vis sen op Zeeuws water'. Vissers over al in Nederland lopen tegen dezelf de sores aan. Ze proberen deson danks door te gaan. „Omdat", stelt de Goese schrijfster, „vissen een le venswijze is, dat zit in de genen. Stoppen met het bedrijf is een fa miliedrama." Gees Gmelich Meijling-van Hemert, Vissen op een zoete zee, uitgeverij Hollandia, 29,50 euro. Extra Harde Schijf Online biedt veilige extra opslagruimte voor uw bedrijfsgegevens. Waar u altijd en overal bij kunt. En dieven niet. Nu 1 maand gratis* Ga naar kpn.com/ict A' kpn sluifje aan GOES - De Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) roept Zeeuwen op mee te denken over een oplossing voor het klimaatprobleem. Belangstel lenden kunnen donderdagavond 29 mei meevaren met een tochtje over de Westerschelde. De start van de tocht is om 19.30 uur vanaf de Buitenhaven in Vlis singen (vlakbij het NS-station). Om 22.00 uur komt de boot terug. Tijdens de boottocht leggen mede werkers van de ZMF uit wat kli maatneutraal is wat het belang daarvan is. Aan de orde komt ook wat mensen zelf kunnen doen om een bijdrage te leveren aan de op lossing van het klimaatprobleem. Tijdens deze startbijeenkomst van het project 'Nederland klimaatneu traal lokaal, HIER ga je voor' kun nen Zeeuwen zich opgeven voor de landelijke stratencompetitie. Hoe meer energieacties in of door de straat worden georganiseerd, hoe groter de kans is dat de straat een gratis straatfeest wint. Een aan tal bekende Nederlanders doet ook mee aan de actie. Wie tijdens de startavond het bes te idee verzint om zelf aan de slag te gaan met het klimaatprobleem krijgt twee vrijkaartjes voor het kli- maatneutrale Concert at Sea aan de Brouwersdam. Belangstellenden moeten zich op geven via info@zmfnl o' 0113-230075 Een condoomautomaat in Seventy Seven wordt aan een inspectie onderworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15