De Jacobskerk Zelfs Van Toll is er, met zijn biologische bumbu's Jaarverslag welstandscommissie Vlissingen staat bol van frustraties Vier hoogaarzen leeggehaald in Veere Drie Middelburgers slaan stel met riemen Coesenaar (17) krijgt drie boetes in een uur Dammers De Vlieger naar nationale finale Walchenaren kampioen ballroomdansen Mannen stelen drank uit Domburgs café 12 Maandag 19 mei 2008 PZC W veere - Vlakbij de steiger bij de sluizen van Veere is ingebroken in vier hoogaarzen. Dat moet zijn ge beurd tussen vrijdag 16.30 en zater dag 11.45 uur. De hoogaarzen la gen aan de Kanaalweg Westzijde bij het Kanaal door Walcheren. Uit de schepen zijn flessen drank, gereedschap, noodseinen en poe derblussers gestolen. De politie vraagt getuigen zich te melden. Dat kan via 0900-8844. middelburg - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag om 3.40 uur drie jongens aange houden op de Koudekerkseweg in Middelburg. Het drietal - 17 en 18 jaar oud en alledrie woonachtig in Middelburg - zou eerder op de avond een 21-jarige Middelburger en zijn even oude vriendin in de Langeviele hebben geslagen met riemen. De man moest zijn ver wondingen laten hechten. Waar om de drie het stel hebben mis handeld, is nog niet bekend. goes - Een Goesenaar (17) kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag binnen een uur tijd drie boetes voor hetzelfde vergrijp. De politie betrapte hem op de Kat- tendijkseweg in Goes voor het rij den op een brommer zonder helm. Hij werd gemaand om zijn weg lopend te vervolgen. Nadat hij even daarna nog twee keer werd betrapt kon hij echter de boetes in ontvangst nemen. zierikzee - Het welpenteam van basisschool De Vlieger uit Vlissin- gen heeft zaterdag de finale ge haald van het Nederlands school- kampioenschap dammen. Het vier tal uit groep 5 en 6 werd tijdens de halve finale in Zierikzee derde, wat net genoeg was om naar de fi nale te mogen. De Wissel, ook uit Vlissingen, eindigde als negende. De finale wordt op 7 juni gespeeld in Alphen aan de Rijn of Wagenin- gen. Er doen achttien scholen aan mee. austerlitz - Peter Vos uit Oos-Souburg en Lisanne van de Broek uit Vlissingen zijn gisteren in Austerlitz Nederlands kam pioen ballroomdansen in de cate gorie hobbyklasse middle age (30-40 jaar) geworden. De twee dansen bij dansschool Bras in Middelburg. In hun catego rie met 30 deelnemende koppels moesten ze de quickstep, Engelse wals en tango dansen. domburg - Een 34-jarige man uit Zierikzee en zijn 36-jarige vriend uit Rotterdam zijn vrijdagnacht om 2.35 uur door de politie aange houden in de Domburgse Stations straat, op verdenking van diefstal. De twee waren even eerder door de eigenaar van een café achter de bar betrapt, waar ze twee flessen drank hadden weggenomen. Op een voorstel tot schadevergoeding gingen ze niet in. Toen heeft de ei genaar de politie maar gebeld. Die heeft het tweetal meegenomen. Commissie vindt communicatie gemeente ondermaats door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse wel standscommissie is ontevreden over het contact met de gemeente. Dat blijkt uit het jaarverslag 2007 van de welstands- en monumen- tencommissie. In stevige bewoordingen stelt de commissie dat de gemeente te wei nig doet met haar opmerkingen. Ook vindt de commissie dat ze in een aantal gevallen wel erg laat op de hoogte is gebracht van gewijzig de standpunten voor stedebouw- kundige ontwerpen. Daarnaast 'wil Vlissingen maar niet leren zui nig te zijn op wat het heeft', zo staat er in het verslag. „Het is zeer spijtig dat bij de Keer- sluisbrug het markante gebouw met lessenaarsdak van Piet Götzen vrijwel zonder discussie gesloopt i is", staat in het jaarverslag. „Het is een goed in het masterplan Schel- dekwartier in te passen bouwwerk van een bijzondere, regionaal be langrijke architect. De pogingen het Van Dishoeckhuis te reanime ren, werken in dit verband een beetje op de lachspieren." Het ontwerp van de brede school, die in de wijk Middengebied moet komen, riep verbazing op. „Het ontwerp is boeiend en veelbelo vend, maar volstrekt tegengesteld aan de stedenbouwkundige uit gangspunten." Ook de tekeningen van de architecten van de wonin gen in de Beatrixlaan wijken vol gens de commissie sterk af van het stedenbouwkundig ontwerp. „Het is wellicht een schone taak om de commissie voortaan tijdig en volle dig te informeren over nieuwe standpunten. Zo kan worden voor in Vlissingen informeert te laat over van veranderde stedenbouwkundige ideeën en doet te weinig met adviezen, zegt de welstandscommissie. komen dat op basis van achterhaal de uitgangspunten wordt geadvi seerd." Verder vindt de commissie het jammer dat de gemeente de sokkel van het standbeeld van Michiel de Ruyter wil vervangen, op advies van de Rijksdienst voor Archeolo gie, Cultuurlandschap en Monu menten (RACM). De gemeentelij ke commissie vindt dat behoud vóór vervanging gaat. „De gemeen te volgt het advies van de RACM wellicht ook op omdat daarmee subsidievoordelen worden ver wacht. Maar wij zijn van mening dat het belang van het monument voorop moet staan." In het feitenoverzicht van de wel standscommissie blijkt dat er vorig jaar 224 aanvragen zijn behandeld en dat er in bijna 95 procent van de gevallen een positief advies is uitgebracht. De commissie trekt daar zelf de volgende conclusie uit: „Dit werpt een bijzonder licht op de negatieve verjaardagspraat over welstand." Vlissingse basiliek beleeft ook feestjaar qua aantal vrijwilligers. door Wendy van den Hurk vlissingen - Behalve een mooie to ren, een rijke historie en een gewel dige akoestiek hebben andere ker ken nog een reden om de Sint Ja cobskerk in Vlissingen te benijden: haar grote schare vrijwilligers, 't Zijn er honderdvijftig in totaal. Hon-derd-vijf-tig. Ze worden er in het kofïiehok van de kerk zelf ook een beetje verlegen van. Misschien zijn het er zelfs nog wel meer, op pert Leo Smit. „We zitten dit jaar echt op een hoogtepunt." Dat valt te verklaren. De protes tantse kerk viert haar 700-jarig ju bileum. Elke week is er wel wat te doen. Samenzang, orgelconcerten, een jazz kerkdienst („met zo'n gro te negerin!") of een meerkorencon- cert, zoals afgelopen zaterdag. Als dat begint, staat alles klaar. Maar een paar uur van tevoren krioelt het in de kerk nog van de vrijwilli gers. Op hun vrije avond. Waar om? Sfeer, zegt de een. Historie, zegt de ander. Of ze zijn gewoon een beetje verliefd op het gebouw. Zoals Attie van Luijk, die de draai boeken in elkaar zet. Prachtig vindt ze de basiliek. „We hebben al zo weinig échte monumenten in Vlissingen. Dit moeten we koes teren." En goed onderhouden. De landelijke overheidssubsidie die de kerk daarvoor krijgt, is niet toerei kend. Zeker niet voor de grote re novatie, die in 1997 begon. Tiental len Vlissingers, veel van de Schel de, kwamen helpen. Of het nou kerkgangers waren, of niet. Er za ten zelfs moslims en gereformeer den tussen. Velen zijn blijven han gen. Zoals Jaap van Luijk, en zijn vrouw. Zij heeft de kerkvloer des tijds wel duizend keer gesopt en sa men met haar man het kerkorgel geschilderd. Jaap is inmiddels web master en duikt ook nog drie och tenden trouw het kerkkantoor in. Van vutten is geen sprake, „longeren... peinst Riet Rauwe. „Ja, we hadden Edwin, maar die is ermee gestopt. Nee, 55 is hier echt jong. Maar is ook wel te begrijpen. Het is hier altijd zaterdag te doen en daarom is het vrijdags inrich ten. Dan werken die jongelui. Of ze hebben het druk met hun ge zin. Jammer is het wel. We zou den zo goed een stel sterke kerels kunnen gebruiken, om te sjou wen." Riet kent de Jacobskerk al haar le ven lang. Ze is er gedoopt, ze is er getrouwd en gaat nog altijd naar de dienst. Jannie Dijkstra niet. Zij is er lang geleden bewust mee ge kapt. „Dat gekissebis na de dienst, dat wilde ik niet meer. Toch doet die kerk me wat. Ik heb het altijd schitterend gevonden. Toen ik een oproepje zag, heb ik gereageerd. Nu deel ik de vrijwilligers in." Ze merkt dat het helemaal niet erg is om als vrijwilliger niet kerkelijk te zijn. „Al kom je soms wel in si tuaties, waarvan je niet goed weet wat je ermee aan moet. Afgelopen week zat hier een doodongelukki ge vrouw in de stiltekapel. Ze was op zoek naar God. Toen heb ik er maar iemand bijgehaald. Op zo'n moment merk je wel dat een kerk ook een sociale instelling is." En een podium. Geweldig, vinden ook de échte kerkgangers dat. „Als er maar geen modeshows komen", zegt Jaap van Luijk. „Daar bestaan richtlijnen voor. Muziek? Graag! 'En het mooie is, morgenochtend zie je er niks meer van' Jazz, blues... Ja, zelfs rock is toege staan. Toch zonde om zo'n mooie kerk alleen te gebruiken voor een dienst van anderhalf uur." Zonder vrijwilligers („wat zouden we beginnen zonder André Poppe als de stoppen doorslaan?") zou de Jacobskerk zo goed als failliet zijn. Maar de vrijwilligers kunnen ook niet zonder Jacobskerk, beseft Attie. „Ik zag vorige week op het Belgische nieuws een item over een afgebrande kerk. Die bestond óók 700 jaar. Wat erg voor die vrij willigers, dacht ik toen nog. Ik had tranen in mijn ogen." Iedereen is er stil van en kijkt dan op de klok. Tijd om aan de slag te gaan! Mat- rijn Clowting bestudeert het roos ter, Marja Spuijbroek speldt haar badge op. Is er genoeg koffie? Staan de stoelen recht? Wie doet de muntjes? Riet: „En het mooie is, morgenochtend zie je er niks meer van." Want na het concert wordt alles schoongemaakt. En tij dens de borrel wordt er gezongen, verklapt Attie. En daar gaan ze... „Oh Jacobskerk, oh Jacobskerk, u bezorgt ons handenvol met werk!" Eerste Terra Madre j in Nederland, naar 'j Turijns voorbeeld. 1 door Wendy van den Hurk middelburg - Terwijl de kinderen j van de Kunstbende onder de Lan ge [an al hun kracht in de micro foon gooien om het publiek onder hün platanen te laten schuilen te- gen de regen, hebben marktlieden 1 van Terra Madre het een stuk ge- j makkelijker op het Middelburgse Adbijplein. Hun kramen zijn over dekt en mensen krijgen er nog een plakje Kweeperenkaas ook. Plus een glaasje biologisch spelt- bier, een bolletje zalmdille-ijs, Maarkelse babbels, wilde wadoes ters, boerderijchips uit de Hoek- sche Waard en Manderveense aard beienjam. Gratis! Wat wil een Ne derlandse toerist nog meer? Een tas, om alles in te doen. Van canvas, uiteraard. Zoals je zou verwachten van een biologische markt met 'ambachtelijke en klein schalige streekproducten'. Het lijkt de emigratiebeurs wel. Kom wo nen in het Groene Hart, kom proe ven van Overijssel en vooral: kijk wat de Achterhoek te bieden heeft. De snijmachine van keursla ger Wiljo Kuenen uit Ruurlo staat geen minuut stil. Iedereen wil we ten hoe drooggezouten en luchtge- droogd Naegelholt-ham smaakt. Provinciegenoot George van Ros- senburg, een zelfverklaard smaak- kunstenaar, probeert het met am bachtelijk ijs met fruit van 'kleine boertjes met eerlijke stalmest'. Het ijs smaakt anders. Niet alleen om dat hij kruidenthee-ijs heeft in plaats van caramel. „Maar omdat wij niet gewoon melk, suikers en een klodder jam gebruiken." Ha! Kaasboerderij Schellach. Eigen lijk heeft Els Mesu-Kwekkeboom het veel te druk voor zulke mark ten, maar ze heeft toch wat kazen en andere streekproducten bijeen geraapt en meegenomen naar het Adbijplein. Wat promotie kan het bedrijf wel gebruiken. „Zeker om dat de N57 ons straks helemaal af snijdt van Middelburg." En daar is zelfs Ernst van Toll, van restaurant en toko Surabaya, met zijn biologische bumbu's. Meatless slaat aan. „De Aziatische keuken kan toch zo lekker gezond zijn." Op Terra Madre konden bezoekers ook proeven van biologisch geitenvlees van de barbecue. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12