Dodental Birma op 77.738 Tweede ronde in Zimbabwe op 27 juni EIZEN Protest tegen zestig jaar Israël 8-/15-daagse vliegreizen voor alleenstaanden (45 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Hulporganisaties houden rekening met 100.0000 doden. LONDEN - Het officiële dodental in Birma door de verwoestende cy cloon Nargis is omhooggeschoten naar 77.738. Dat hebben de staats media in het autoritair geregeerde land gisteren laten weten. Volgens de laatste cijfers worden bijna 56.000 mensen vermist en zijn bijna 20.000 personen gewond ge raakt. Eerder repten de staatsmedia nog van ruim 43.000 doden en 28.000 vermisten. Internationale hulpor ganisaties en de Verenigde Naties houden er rekening mee dat het Oppositie denkt dat Mugabe door fraude en intimidatie wil winnen. HARARE - De tweede ronde van de presidentsverkiezingen in Zimbab we wordt gehouden op 27 juni, zo heeft de Zimbabwaanse kiesraad gisteren bekendgemaakt. De stemming moet de beslissing brengen in de strijd tussen de al 28 jaar regerende president Robert Mugabe en oppositieleider Mor gan Tsvangirai. Tsvangirai won de eerste stemronde op 29 maart, maar haalde volgens de officiële uitslag niet genoeg stemmen om een tweede ronde overbodig te ma ken. De resultaten van de eerste ronde werden pas 2 mei, meer dan een maand na de verkiezingen, bekend gemaakt. De oppositie eiste dat de dodental door Nargis verder op loopt, tot boven de 100.000. De cycloon geselde het zuiden van Birma op 2 en 3 mei. Een van de zwaarst getroffen gebieden is de Ir- rawaddy-delta. Een verslaggever van de BBC liet weten dat hij in het deltagebied nog niet veel teke nen van hulp door het juntabe wind heeft gesignaleerd. Ook de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) stelt dat er nog veel te weinig hulp wordt ver strekt. AzG verleent zelf wel direc te medische en andere noodhulp aan tienduizenden mensen die door Nargis zijn getroffen. Eurocommissaris Louis Michel van Ontwikkelingssamenwerking was gisteren op bezoek in het Azia- tweede ronde binnen de wettelij ke termijn van 21 dagen na de be kendmaking van de uitslag gehou den zou worden, maar de kiesraad besloot deze termijn tot negentig dagen te verlengen. De Beweging voor Democratische Verandering (MDC) van Tsvangi rai noemde het uitstel onverant woordelijk. „Dit land kan zich niet nog eens negentig dagen geweld, instabiliteit en verslechterende eco nomische omstandigheden veroor loven", zei secretaris-generaal Ten- dai Biti van de MDC. De oppositie denkt dat Mugabe er door fraude, geweld en intimidatie voor wil zor gen dat hij de tweede ronde wint. Tsvangirai zei gisteren dat het nieu we parlement, waarin de MDC de meerderheid heeft, nu snel bijeen moet komen. De eerste taak moet het opstellen van een nieuwe grondwet zijn. tische land en heeft het generaais- bewind opgeroepen meer visa te verstrekken aan buitenlandse ex perts die hulp willen verlenen. Zijn pleidooi lijkt niet voor niets te zijn geweest. Volgens de Euro commissaris mogen vandaag hon derd artsen uit buurlanden naar Birma reizen om hulp te gaan bie den. Ook verscheidene westerse diplo maten zagen een lichtpuntje. Ze zeiden dat de. junta heeft toege zegd vandaag buitenlandse diplo- Birmezen die de orkaan Nargis in eerste aanleg hebben overleefd, sterven nu van uitputting of door de ontberingen. Er komen meldingen binnen van cholera. maten mee te nemen naar de Irra- waddy-delta. Vele honderdduizenden Birmezen worden ondertussen acuut in hun voortbestaan bedreigd. Ze hebben geen enkele vorm van onderdak en geen of veel te weinig voedsel en schoon drinkwater. Mensen die de orkaan in eerste aanleg hebben overleefd, sterven nu van uitput ting of door de ontberingen. Zwa re slagregens teisterden gisteren het land. Volgens de Wereldgezondheidsor ganisatie WHO komen er uit het rampgebied meldingen binnen van cholera. Een epidemie is het nog niet. De kans dat de ziekte zich gaat verspreiden is door de si tuatie echter levensgroot. PZC Zaterdag 17 mei 2008 9 VN: leger en politie Indonesië martelen GENEVE - In Indonesië worden ge vangenen op grote schaal gemar teld door leger en politie. Dat stellen onderzoekers van de Verenigde Naties in een rapport. Volgens de onderzoekers moeten er direct stappen worden onderno men om marteling te voorkomen en moeten functionarissen die zich er schuldig aan maken zwaar worden gestraft. De commissie te gen marteling bestaat uit tien onaf hankelijke onderzoekers, die bekij ken of het internationale verdrag tegen marteling wordt nageleefd. 'Elk jaar verdwijnen in België 250.000 auto's' BRUSSEL - Jaarlijks verdwijnen 250.000 auto's in België, aldus De Morgen. Als iemand zijn nummer plaat terugstuurt naar de Dienst voor Inschrijvingen van Voertui gen, is de auto uitgeschreven. De eigenaar kan er dan mee doen wat hij wil. Dat werkt volgens de vere niging van autoslopers fraude in de hand: „Ie kan valse nummerpla ten bevestigen en blijven rijden, er een kippenhok van maken of er een bank mee beroven, niemand die nagaat wat er met de auto ge beurt", aldus een zegsman. Voedselhulp VS voor Noord-Korea WASHINGTON - De Verenigde Sta ten zijn met Noord-Korea overeen gekomen de communistische staat vijfhonderdduizend ton voedsel te leveren. Er is weken onderhandeld over hoe het voedsel gedistribu eerd zou moeten worden, omdat de Amerikanen willen voorkomen dat de hulp niet bij de juiste men sen terechtkomt. Noord-Korea heeft te kampen met een nijpend voedseltekort, dat net zo erg zou zijn als midden jaren negentig, toen twee miljoen mensen door honger omkwamen. AMMAN - Een Palestijnse man draagt zijn zoon met een poster over wat de Palestijnen 'nakba' ofwel catastrofe noemen. In Jordanië hebben zo'n twee duizend mensen hun onvrede geuit over het zestigjarig bestaan van Israël. De demonstranten liepen door de hoofdstad Amman met Palestijnse vlag gen en scandeerden anti-Israëlische leuzen. Bij de stichting van Israël in 1948 werden honderdduizenden Palestijnen uit hun huizen verdreven of maakten zich uit voorzorg uit de voeten. foto JamaS Nasrallah/EPA Altijd een 1-persoons- kamer- Heerlijk wandelen door de Toscaanse heuvels naar de meest charmante stadjes? Dat doet u natuurlijk met KRAS! 8 dgn WANDELREIS TOSCANE v.a.€ 699 Vanuit het middeleeuwse stadje Abbadia San Salvatore ontdekken we het prachtige Amiatagebied, vol kastanjebossen en oude lanen omzoomd met cipressen en korenvelden. Ook nemen we u mee naar een olijfoliefabriek en eeuwenoude stadjes als Pitigliano, de 'volmaakte stad' Pienza, wijnstadje Montalcino en optioneel naar het indrukwekkende Siena! Vertrekdata: 27/5, 10/6 en 9/9. Prijs is per persoon. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22526 Ontdek de highlights van Turkije! Bruisende steden, eeuwen oude bouwwerken en mooie natuurwonderen... beleef het zelf! 15 dgn HIGHLIGHTS VAN TURKIJE v.a. 875 Tijdens deze reis maken we kennis met de historische steden waaronder Perge, Aspendos en het bekende Efeze. En wat dacht u van de bruisende wereldstad Istanbul. Ook de 2 grootste natuurwonderen van Turkije ontbreken niet in ons programma: de sneeuwwitte kalksteenterrassen van Pamukkale en de tufsteenlandschappen en grotwoningen van Cappadocië. Vertrekdatum: 16/9. Prijs is per persoon. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22540 De ideale combinatie van strand, natuur en cultuur, die vindt u in het Spaanse Andalusië! Wees er snel bij! 15 dgn TYPISCH ANDALUSIË v.a. 1149 Naast enkele vrije dagen aan de Costa del Sol voeren we u mee naar Moorse tijden in paleisstad Alhambra in Granada, ziet u in Sevilla de vele prachtige gebouwen en gaan we naar de Britse enclave Gibraltar! Het echte Andalusië ziet u in de bergdorpjes Monda en Coin en wat dacht u van een bezoek aan het mondaine Marbella of het pittoreske vissersplaatsje Nerja? Vertrekdata: 29/5 en 9/10. Prijs is per persoon. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22534 15 cpm A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9