nnenland mee met de webcam van drugsrunners Bedankt Pinksteren 2008 Missie Uruzgan valt 98 miljoen duurder uit Bumperkleven grote ergernis Besmettingen met Q-koorts PZC Zaterdag 17 mei 2008 7 hoop dat de verdachte hem vindt en gebruikt. Op de stick staat dan uiteraard een virusprogramma dat de politie toegang tot de pc ver schaft. Hacking mag dan verleidelijk zijn, de politie betreedt er wel een juri disch schemergebied mee, stellen rechtsgeleerden. De politie heeft twee jaar geleden weliswaar ruimere opsporingsbevoegdheden gekregen dankzij de wet Compu tercriminaliteit II, maar die wet is voor meerdere uitleg vatbaar. Zo menen advocaat Bart Beuving en hoogleraar IT en Recht Richard de Mulder dat dienders wel dege lijk mogen hacken. „Het staat de politie vrij om alle gegevens te be kijken", verklaart Beuving, gespe cialiseerd in internet en recht. Het betreft echter wel een bijzonder zwaar middel, vindt Beuving - en ook De Mulder - dus de politie moet aan strikte voorwaarden vol doen. De rechter-commissaris moet al tijd toestemming geven en ie mand moet verdacht worden van een misdrijf waar minstens vier jaar celstraf op staat. „Er moeten concrete aanwijzingen zijn dat ie mand iets fouts heeft gedaan", al dus De Mulder. Ook moeten andere opsporings middelen, zoals telefoontaps, niets hebben opgeleverd. Daar komt bij dat de politie lang niet altijd de aangetroffen computerbestanden mag bewaren. Alleen als er bewijs tegen de verdachte is gevonden, mag de politie volgens Beuving een kopie maken. Maar hoogleraar IT en Recht Rik Kaspersen geeft een andere uitleg Commotie in Duitsland In Duitsland ontstond vorig jaar ophef, toen het ministerie van Binnenlandse Zaken liet we ten een virus te hebben waar mee op computers van ver dachten kon worden ingebro ken. Hét virus zou echter niet zo maar worden gebruikt, be zwoer minister Wolfgang Schauble in een poging de commotie te temperen. Alleen computers van terroris meverdachten zouden volgens hem op afstand worden door zocht. Bovendien zou de poli tie alleen maar speuren naar specifieke informatie en niet complete harde schijven kopië ren. De deelstaat Noordrijn-Westfa- len ging een stap verder en nam een wet aan waarin expli ciet was opgenomen dat de po litie mocht hacken, bij elke bur ger. Het Constitutionele Hof in Karlsruhe draaide die vrijbrief echter terug: de politie mag met bij elke verdachte; op de computer kijken, maar alleen bij terrorismeverdachten. aan de wet. Ook onder strenge voorwaarden mag de politie niet hacken, meent hij. De wet stelt vol gens hem wel dat de politie bij voorbeeld mag bijhouden wat een verdachte op zijn toetsenbord in tikt, maar er staat niet expliciet ver meld hoe de politie dat voor el kaar moet krijgen. En als het niet expliciet in de wet staat, moet er van uit worden gegaan dat hacken illegaal is, aldus Kaspersen. De in breuk op de privacy van een ver dachte is volgens hem te groot. „In dit geval geldt: bij twijfel niet inha len." Over één ding zijn alle deskundi gen het eens: de gewone, onschul dige burger hoeft zich geen zorgen te maken dat de politie op zijn computer gaat snuffelen. „Er is geen wetteloosheid", zegt Beuving. Maar dat de politie de grenzen van de wet opzoekt, dat staat zowel volgens Beuving als de andere deskundigen als een paal boven water. DEN HAAG - De missie in Uruzgan is vorig jaar 98 miljoen euro duur der geworden dan de 134,6 mil joen euro die was begroot voor 2007. Vooral de transportkosten vielen tegen. Daaraan is 27 miljoen euro extra uitgegeven. In totaal kostte de missie 232,6 miljoen euro in 2007. Dat blijkt uit het jaarver slag 2007 van Defensie, dat woens dag tijdens de jaarlijkse Verant woordingsdag aan de IWeede Ka mer wordt aangeboden. Behalve extra transportkosten is ook meer geld gaan zitten in voe ding en personeelszorg (respectie velijk 19 en 6 miljoen), materieel (12 miljoen), vergoedingen en toe lagen (10 miljoen), munitie (14 mil joen) en een aantal kleinere pos ten. Begin vorig jaar waren er zo'n 2000 Nederlandse militairen in Af ghanistan, in plaats van de aanvan kelijk geplande 1200. Dit leverde een niet in de begroting opgeno men verhoging van de pensioen kosten van 4,1 miljoen euro op. HILVERSUM - Nederlandse automo bilisten ergeren zich het meest aan bumperklevers. Dat blijkt uit de tiende editie van het Nationale Au tomobilisten Onderzoek, waarvan de resultaten gisteren zijn gepubli ceerd. Ruim vijfhonderd automobilisten vullen om het half jaar een vragen lijst in op internet, onder meer over grote ergernissen in het ver keer. NIJMEGEN - Dertien cliënten en me dewerkers van de GGZ-instelling aan de Nijmeegse Baan in Heilig Landstichting hebben de zogehe ten Qjkoorts opgelopen. Een aan tal van hen ligt in het ziekenhuis. Zeventien mensen moeten verder worden onderzocht. Dat heeft de GGD regio Nijmegen gisteren la ten weten. Q_-koorts is een besmet telijke ziekte die meestal overgedra gen door herkauwers. Vooral in de laatste anderhalf jaar is de situatie in en rond Maastricht uit de hand gelopen, geeft de Lim burgse politie toe. De runners, bijna zonder uitzondering van Ma rokkaanse afkomst, rijden de ki af en proberen potentiële klanten met agressieve methoden naar drugspanden te loodsen. Daarbij worden zelfs vuurwapens niet ge schuwd. Criminoloog Cyrille Fijnaut, die veel onderzoek deed naar de misdaad in Zuid-Limburg, ziet het repressieve drugsbeleid in Rotterdam als een oorzaak van de |W| Bij de politie in Limburg zijn 460 drugsrunners bekend. Ze probe ren potentiële klanten met agres sieve methoden naar drugspan den te loodsen. toestroom van runners. Niet voor niets komen veel runners die in Maastricht actief zijn daar vandaan. Zuid-Limburg is voor hen een aantrekkelijke markt, dankzij de 1,5 miljoen drugstoe risten per jaar. De meeste run ners zijn gemiddeld twintig jaar oud, maar er zouden er ook van vijftien zijn. De politie denkt een sterk wa pen te hebben in de vorm van lokauto's met undercover agen ten. Toch is het de vraag of dat effect zal hebben. Tot dusver la ten de runners zich door weinig afschrikken. „Als ze tegen een vangrail botsen, rijden ze ge woon door. Bij een boete halen ze hun schouders op. Ze heb ben lak aan alles." Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland bedanken iedereen die een bijdrage heeft geleverd aan een massaal, maar sfeervol en gemoedelijk gevierd Onze dank gaat uit naar de mensen van Politie, Stichting Horeca Renesse, Ondernemers Vereniging Renesse, EHBO en de Gemeente. Maar óók naar de vele duizenden jeugdige gasten die in Renesse en omgeving hebben bewezen dat massaal en internationaal feestvieren ook zónder noemenswaardige incidenten kan verlopen Schouwen-Duiveland heeft zich hiermee op een voorbeeldige manier op de kaart gezet als een in alle opzichten kwalitatieve top-recreatiebestemming. Wij wensen iedereen een zonnig en geslaagd zomerseizoen! Gemeente f U i Schouwen-Duiveland computers van verdachten. Maar mag het eigenlijk wel? „Het staat de politie vrij om alle gegevens te bekijken", gespecialiseerde advocaat Bart Beuving. foto Peter Blok/HH/GPD ff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7