Peter Vaal wil basketbalsport Renners vallen een nieuwe impuls geven bjj bosjes j„ Axelse polders ©T Geniet Levante verpest feest Real Madrid UlmTZl meer van uw tuin...? Hildebrand niet in EK-selectie 48 Zaterdag 17 mei 2008 pzc Z Axelse coach krijgt 2500 euro voor plan van aanpak. door Aector Dooms terneuzen - Waarom breken jon ge basketbaltalenten in Nederland niet door? Waarom staan basket- ballanden als Kroatië, Spanje, Ser vië en Italië al jarenlang aan de top van Europa? Op die prangen de vragen hoopt basketbalcoach Peter Vaal het antwoord te vinden. De Axelaar wordt daarin gesteund met een bijdrage van 2500 euro uit het stimuleringsfonds van NL coach. Het is een organisatie die als doel heeft beginnende en ta lentvolle coaches in alle sporttak- ken naar een hoger plan te breng en. Vaal behoort tot de drie winnaars, die de jury van NL coach support - met topcoaches Foppe de Haan (voetbal), Roelant Oltmans (hock ey), Joop Alberda (volleybal) en onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris Margo Vlie- gendhart - overtuigden met hun plan van aanpak. Hun program ma's werden als beste gekozen. Vaal had er zelf niet op gerekend. „Ik vond het wel interessant om een plan in te dienen. Blijkbaar zijn mijn stellingen en ideeën aan geslagen. Ook het onderzoek dat ik wil verrichten vond de jury een goed initiatief" De coaches moes ten aan een aantal criteria vol doen. Een nominatiecommissie, bestaande uit Henk Kraaijenhof, Tjerk Bogtstra en Bert Bouwer bo gen zich eerst over de vele aanvra gen. Is het programma innovatief? In welke fase van zijn loopbaan zit de talentvolle coach? Daarnaast zijn ook de referenties geraad pleegd. Vaal krijgt ruimschoots de tijd om een zelf ontworpen plan te ma ken. „Ik ga eerst intern alles goed op een rijtje zetten. Ik wil dit jaar nog in de keuken van de Europese topclubs gaan kijken, zodat ik er wellicht achter kan komen waar aan het bij Nederland schort.Want internationaal stellen we niet veel voor." De ambitieuze basketbaltrainer van Scheldesport wil contacten leg gen met topclubs in Italië, Spanje, Kroatië en Servië. Hij verwacht geen problemen. „Ik weet nog uit mijn tijd bij Bobcat Gent dat ik door de Russische coaches werd uitgenodigd om bij hun clubs mee te lopen." De aandacht is dus vooral gericht op de talentvolle jeugd tussen de TW* Peter Vaal wil de basketbalsport bij de jeugd naar een hoger plan tillen. De Axelse coach gaat hier voor een plan van aanpak opstel len. 'pok V l 70 /°J l0 "op Serins/ Kom eens langs in onze showroom en vraag een vrijblijvende prijsofferte! Een kleine aanbouw. of een terassoverkapping? Genieten met de kinderen Al meer dan 80 jaar ervaring en marktleider in Zeeuws-Vlaanderen www.noens.nl Meekrapweg 26, Axel T: (0115) 56 22 38 vijftien en twintig jaar, waarvan bijna nooit iemand doorbreekt. Hierover kwam Vaal onlangs in ge sprek met Peter Blangé, ex-volley bal international en coach. „Vol gens hem was een van de redenen dat de jeugd in Nederland niet kan afzien. Alles wordt voor ze gere geld. Dit in tegenstelling tot ande re landen. Een mentaliteitskwes tie,vond hij." De top van de basketbaljeugd speelt in Nederland bovendien op een laag niveau. „Toen ik bij Bobcat Gent jeugdtrai ner was wonnen we altijd gemak kelijk van Den Helder, de Neder landse kampioen." Verder wil Vaal van weten waar om de basketbalschool in Rotter dam er niet meer is. De Zeeuws-Vlaming denkt minstens een jaar nodig te hebben met zijn onderzoek en het realiseren van een nieuw jeugdplan dat de oplei ding in het Nederlandse basketbal een impuls moet geven en naar een hoger niveau moet brengen. Vaal zal dan zijn bevindingen op een van de bijeenkomsten van NL coach, waarbij 3700 coaches zijn aangesloten, presenteren. In theater De Mythe in Goes houdt NL coach 23 mei een work shop met als thema Top Presteren. Bert Bouwer en Nelli Cooman ver tellen over hun ervaringen als coach en topatlete. BERLIJN - De Duitse bondscoach Joachim Löw heeft keeper Timo Hildebrand verrassend buiten zijn voorlopige selectie voor het Euro pees kampioenschap voetbal ge houden. Löw gaf René Adler (Bayer Lever- kusen) en Robert Enke (Hannover 96) de voorkeur boven de doel man van Valencia. Hildebrand was bij het vorige EK en het wereldkampioenschap in ei gen land de derde doelman van Duitsers, achter Oliver Kahn en Jens Lehmann. Kahn nam na het WK afscheid van de nationale ploeg, waardoor Arsenal-keeper Lehmann doorschoof naar de posi tie van eerste doelman. De Duitse bondscoach ruimde in zijn 26-koppige voorselectie ook een plek in voor Marko Marin, Oli ver Neuville en Patrick Helmes, die allen op het tweede profniveau van Duitsland actief zijn. De Duit sers spelen op het EK tegen Oos tenrijk, Kroatië en Polen. BARCELONA - Het kampioensfeest van Real Madrid lijkt op voorhand al een beetje verpest. Levante, de club waartegen Madrid morgena vond zijn laatste wedstrijd moet spelen, staakt. Voor de ranglijst maakt het allemaal niets meer uit. De Koninklijke is al zeker van de landstitel terwijl de club uit Valen cia al gedegradeerd is. Het feestcomité is druk in de weer om een alternatief achter de hand te hebben voor het geval de sta king doorgaat. Sportief directeur Mijatovic zei gisteren „dat het feest sowieso doorgang vindt en dat er in ieder geval een wedstrijd wordt gespeeld." Hij heeft buitenlandse clubs benaderd voor een vriend schappelijk duel als er vóór zondag avond geen oplossing is gevonden. Real Madrid heeft in het Santiago Bemabeu stadion een groots feest programma georganiseerd met vuurwerk en optredens van arties ten. Aanvoerder Raül zal namens Barry Markus sprint naar zege eerste etappe Juniorendriedaagse. door Frits Bakker AXEL - Met de knie kapot, een bloe dende wond op zijn kin en pijn over zijn hele lijf reed Nick Nieuw- dorp gisteren over de finish in de Westsingel. Minuten achterop ge raakt door twee valpartijen in de eerste etappe van de Juniorendrie daagse van Axel. En een blik van moedeloosheid op het getekende gezicht. „Morgen doe ik niet meer mee", kreunde hij, toen hij de fiets aan zijn vader gaf. Barry Markus, een spurter met dijen als die van Tom Boonen, had op de jurywagen al zijn ver haal over zijn winnende sprint ver teld. En Brian van Goethem uit Sluiskil stond een paar meter verderop te vertellen dat hij de massale valpar tij in de Bosdreef gelukkig net had kunnen ontwijken. „Ik raakte door die val wel mijn positie in het peloton kwijt en kon niet meer meesprinten." Maar verder was er, vooral in het kamp van Theo Middelkamp, veel leed aan de finish. Nick Nieuw- dorp, de kopman, was het voor naamste slachtoffer. „Ik kreeg hal verwege de koers al een keer een duw, waardoor ik niet op mijn fiets kon blijven. En op vijf kilome ter van het einde, op een polder weg, vielen ze bij bosjes. Ik kon eerst nog blijven staan, maar toen knalden er nog een paar over me heen." Jurjen de Vries, die een zakdoek te gen zijn bloedende kin klemde: „Ik kon gelukkig nog doorrijden, maar het was een enorme ravage in de polder." De eerste rit in de Axelse driedaag se, met veel ontsnappingen en in een hoog tempo gereden, eindigde ondanks alles toch nog in een mas sasprint. De Engelsman Rowe, de Zwitser Thierry, de Portugees Carvalho en de Nederlanders Commandeur en Boeve deden dappere pogingen om het peloton uit elkaar te rij den. En op de kasseien van de be ruchte Plattedijk werd zo verwoed gedemarreerd dat alleen de sterk ste renners overbleven. Maar na de val in de laatste ronde bleef er toch nog een omvangrijke groep over. Sander Vleugel, die als enige renner van Middelkamp voorin meereed, vertelde: „Ik zat net achter de val en kon door de berm toch nog aansluiten." Nick Eversdijk: „Op het eind zat ik er al niet meer bij en ik reed op vijf kilometer van de finish ook nog lek." Brian van Goethem, die in het be gin van de koers al lek had gere den en na een helse achtervolging weer voorin kwam: „Ik voelde me sterk, ben in de buurt van Terneu zen nog een keer weggereden uit het peloton, maar heb later op de sprint gegokt. En ik dacht dat ik wel goed zat, net achter een Engel se trein van hardrijders, maar toen kwam de Italiaan voorin wringen en werd ik naar achter geworpen." Hij werd veertigste in de sprint. Barry Markus uit Hoofddorp, die als eerstejaars junior al zes over winningen op zijn naam heeft en zesde was in Parijs-Roubaix, reed een fenomenale sprint. „Mijn ploegmaat Jesper Asselman reed in de laatste bocht voor de fi nish nog weg. Hij werd door een Engelsman teruggehaald en op vijf honderd meter werd de sprint in gezet. Ik moest nog een Pool voor bijrijden, maar voelde me niet meer bedreigd." Hij won de internationaal getinte sprint voor de Portugees Daniel Freitas, de Pool Artur Kimisarek, de Deen Patrick Clausen, de Itali aan Daniele Aldegheri en de Ka- zach Arman Kamyshev. pnj De Driedaagse van Axel gaat van start met een rit vol valpartijen. Barry Markus uit Hoofddorp wint de sprint. De Zeeuwse renners komen er niet best vanaf. uit de spelers, onder wie de vier Ne derlanders Robben, Sneijder, Dren the en Van Nistelrooij, de 31ste kampioensbeker in ontvangst ne men. Het is voor het tweede ach tereenvolgende jaar dat Real Ma drid landskampioen is. De voetballers van Levante voer den gisteren met verschillende par tijen overleg over een voorschot van het achterstallige loon. De club staat voor 13 miljoen euro bij de spelers in het krijt. FUTSAL Oostburg, Orevo-competitie: RVS Engel aar-Café Jopie Sluis 6-0, Security Neder land-De Blauwe Tulp 3-8, Oranje Dui- vels-Drie Koningen 6-4. Stand. Poule A: 1. Signtex/De Sutter 20-43 (kampioen), 2. Trendy Telecom 19-37, 3. De Blauwe Tulp 19-36, 4. Spitsbroek 19-35, 5. La Porte D'or 19-30, 6. Telepost/Belderok 20-30, 7. M.D. Meeusen 20-27, 8. Polder man 19-25, 9. Oud Sluis 19-25, 10. Gaos 18-19, 11. Security NL 20-7 (degr.). Pou le B: 1. RVS Engelaar 20-49, 2. L'Equipe 19-45, 3. Oranje Duivels 20-43, 4. Eetca fé The Chat 18-42, 5. Drie Koningen 19-33, 6. Jopie Sluis 20-31, 7. Riemens 20-29, 8. Avance 19-23, 9. Potterie Sluis 19-10, 10. Expert Bakker/Diancy BodyFas- hion 19-6,11. Olympiakos 19-3. WIELRENNEN Pescocostanzo. Ronde van Italië. Zeven de etappe: 1. Bosisio (Ita) 176 km in 4.45.51, 2. Kirienka (WRu) 0.46, 3. Sella (Ita) 1.02,4. Cardenas (Col) 1.33, 5. Di Lu- ca (Ita) 2.04, 67. Eltink 14.51, 74. Engels, 156. Löwik 28.11, 175. De Groot. Alge meen klassement: 1Visconti (Ita) 32.03.01, 2. Russ (Dui) 0.09, 3. Bosisio 5.43, 4. Di Luca 7.27, 5. Sella 7.36, 77. El- tink 29.34, 103. Engels 41.54, 118. Löwik 47.53,158. De Groot 1.04.16. Axel. Juniorendriedaagse. Eerste etap pe, Philippine-Axel: 1 Barry Markus, GB-Vorselaar, 2.39.55, 2. Daniel Freitas, Portugal z.t, 3. Artur Kimisarek, Polen, z.t, 4. Patrick Clausen, Denemarken z.t, 5. Daniele Aldegheri, Italië z.t, 6. Arman Kamyshev, Kazachstan z.t, 7. Milan van den Ende, Milan Restore Cycling z.t, 8. Jel- le Lugten, Restore Cycling z.t., 9. Wesley Kreder, CB-Vorselaar z.t., 10. Jaun Lukas, Zwitserland z.t., 40. Brian van Goethem, Zeeuws Vlaanderen z.t, 48. Sander Vleu gel, Theo Middelkamp z.t, 61. Dave de Best, Zeeuws Vlaanderen op 0.20, 64. Mi chael Vingerling, Zeeuws Vlaanderen op 0.37, 145. Nick Eversdijk, Theo Middel kamp op 4.29, 146. Alex Gresnigt, Theo Middelkamp op 4.29, 147. Ramon Vleu gel, Theo Middelkamp op 4.29, 154. Nick Nieuwdorp, Theo Middelkamp op 7.46. voor meer uitslagen zie www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74