Binnenland Politie gluurt Limburg in greep Scholieren hekelen willekeur herexamen n Oplichters kapen hotmail ADE Duitsland vakanties 6 Zaterdag 17 mei 2008 PZC Vakantiewoningen in o.a. Eifel, Moezel, Thüringen en Beieren! WWW.ADE.NL of 0547 - 380945 (lid SGR) Méér aanbiedingen in het REIZEN katern Elke week in de zaterdagkrant Re I Daar moetje naar toe. Laks: rectoren handelen verschillend bij toekennen herkansing. DEN HAAG - Scholieren die door overmacht zakken voor hun eind examen krijgen niet altijd een her kansing. Rectoren die toestem ming moeten geven, volgen hun ei gen regels. Volgens scholieren- bond Laks is sprake van willekeur en worden examenkandidaten de dupe. Volgens het Laks mogen scholie ren die door bijvoorbeeld ziekte, stress of vertraging hun examen verprutsen van de ene rector wel en van de andere geen herkansing doen. Daardoor kan de ene kandi daat nog voor de zomervakantie zijn diploma halen en aan een ver- Scholieren die door overmacht hun examen verprutsen, mogen niet altijd meteen herexamen doen. Scholierenbond Laks vindt dat een slechte zaak. volgopleiding beginnen en moet de andere wachten tot de volgen de examenronde in september, na de vakantie. Het Laks baseert zich op klachten die bij de scholieren- bond zijn binnengekomen en werkt nu volgens voorzitter Sy- wert van Lienden aan een herkan singsreglement waar alle rectoren zich aan moeten houden. Het Laks voorspelt dat de willekeur van rec toren pijnlijk duidelijk wordt door de aangekondigde busstaking in het streekbusvervoer. De buschauf feurs hebben weliswaar beloofd wél in de spits te rijden, maar niet rond half twee 's middags, het tijd stip waarop het tweede examen van de dag wordt afgenomen. „Wij verwachten dat een flink deel van de duizenden examenkan didaten die op busvervoer zijn aan gewezen hierdoor te laat zullen ko men. Wij gaan bijhouden welke laatkomers wel en niet een herkan sing krijgen", aldus van Lienden. pagina 14 en 15: computer kan de pen nog niet verslaan Veel e-mailboxen gekraakt door Nigeriaanse bedriegers. AMSTERDAM - Nigeriaanse oplich ters hebben massaal mailboxen van Nederlandse hotmailgebrui kers gekraakt, om deze te misbrui ken voor het versturen van bedel- mailtjes aan bekenden van de hot mailgebruiker. In krom Nederlands ontvangen in ternetters sinds woensdag een mailtje, waarin de afzender stelt dat hij beroofd is in een hotel. Hij verzoekt de ontvanger 2300 euro over te maken. Het geld moet worden overge maakt via Western Union, naar een kantoor op naam van 'de ma nager van het hotel'. De mail is afkomstig van een be kend mailadres van een bekende van de ontvanger. Volgens detecti vebureau Ultrascan online kunnen gebruikers van gekaapte hotmail boxen daarin niet meer terecht, omdat de oplichters de wacht woorden hebben veranderd. De oorspronkelijke wachtwoorden zijn achterhaald met 'keyloggers', virussoftware die ongemerkt toets aanslagen registreert en deze door stuurt naar de oplichters. Die log gen met de zo achterhaalde wacht woorden in bij Hotmail, verande ren het wachtwoord en zenden vervolgens een bedelmail aan alle contacten in het adresboekje. Hoeveel bedelmailtjes verstuurd zijn, is Ultrascan nog aan het in ventariseren. De politie breekt geregeld in op computers van verdachten. Een makkelijke manier om aan informatie te komen, vindt ze. Maar mag het eigenlijk wel? De politie betreedt een juridisch schemergebied. door Marcel Proos De verleiding voor de po litie is groot. Schrijf een speciaal virus, ver stop het op geraffineer de wijze in een e-mail en stuur die naar een verdachte. Als hij het mailtje heeft geopend, installeert het virus zich op zijn computer. Hierdoor kan de politie rustig van achter het bureau door vakantiefo to's neuzen, filmpjes bekijken en meelezen met chat-gesprekken. Het is zelfs mogelijk om de web cam van de verdachte aan te zet ten om zo precies te volgen wat er in zijn woonkamer gebeurt. Of de politie kan zijn microfoon gebrui ken om mee te luisteren met ge sprekken die thuis worden ge voerd. De mogelijkheden zijn le gio en ze worden inmiddels ook echt door de politie gebruikt. Het ligt voor de hand dat de poli tie hackt, zeggen deskundigen, want ook criminelen gaan met hun tijd mee. De mobiele telefoon heeft afge daan, tegenwoordig belt een crimi neel zijn zakenpartners liever via het internet. En dat maakt afluiste ren veel lastiger. Zo zijn gesprekken via het inter netbelprogramma Skype onmoge lijk af te tappen. De gesprekken zijn daarvoor te grondig versleu teld. „Misschien dat het de CIA wel is gelukt, maar ons in ieder geval niet", zegt een bron bij de politie. Traditionele telefoontaps leveren steeds minder op. Daarom zegt de politie aangewezen te zijn op ande re opsporingsmethodes. De politie heeft de kennis wel om te hacken, maar dat betekent nog niet dat het ook eenvoudig te doen is, zegt directeur Ronald Prins van Fox IT, een digitaal re- cherchebedrijf dat nauw samen- De politie breekt geregeld in op verklaart de in internet en recht werkt met politie en justitie. Hacken draait deels om geluk: „Ie mand moet maar net een achter deurtje van zijn computer op een kier hebben staan, hij moet verge ten zijn een aantal beveiligingsup dates te installeren." Prins kan wel manieren bedenken om criminelen om de tuin te lei den. De politie kan bijvoorbeeld een mail versturen met daarin in formatie die een verdachte aan spreekt, zodat hij hem sneller opent. Of de politie kan een usb-stick laten slingeren in de Bij lokken van klanten schuwen de criminelen zelfs vuurwapens niet. door Jan Salden DEN HAAG - Het is het begin van carnaval in Maastricht. Vijf jonge Fransen passeren de grens bij het Limburgse Eijsden. Even over de grens worden ze door drie auto's klemgereden. De inzittenden wordt opgedragen mee te komen naar een drugspand, waar ze ver dovende middelen moeten kopen. Als ze weigeren, halen hun bela gers honkbalknuppels uit hun wa gens, waarmee ze de auto van de slachtoffers aan gort slaan. De jonge toeristen slaan op de vlucht. Er ontstaat een wilde ach tervolging, waarna de Franse auto in een slip raakt en over de kop slaat. Drie inzittenden raken zwaargewond. Als hun ouders een dag later overkomen, worden ook zij aan de grens klemgereden. Dit keer druipen hun belagers echter snel weer af. Het is maar één van de talloze inci denten, veroorzaakt door drugs runners uit de Randstad, waar door Limburg de afgelopen maan den is opgeschrikt. Dieptepunt was het ongeval afgelopen week einde, waarbij drie drugsrunners verongelukten. Volgens burgemees ter Gerd Leers van Maastricht be hoorden ze tot de 'top tien' van runners die de politie heeft opge steld. Bij het Limburgse korps zijn 460 drugsrunners bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6