voedselparadij sj e Nieuwe rijksweg voor stroom 'We streven er naar om zelfvoorzienend te zijn' a 'M'n eigen sla is veel zachter en lekkerder' Jan Stins Checkpoint HOUTEN VLOEREN! DE PAGTER BAX -TERHEIJDEN PZC Zaterdag 17 mei 2008 3 Hugo Verbrugge is een biologisch-dynamische tuinder. foto Peter Nicolai Ingeborg Kieboom tuiniert met dochter Sophie. foto Wim Kooyman Naam: Hugo Verbrugge Leeftijd: 35 jaar Volkstuinder sinds: 2006 Z'n 450 vierkante meter gro te volkstuin heeft Hugo Verbrugge nog maar twee jaar, maar z'n eigen groenten telen doet-ie al sinds z'n vijftiende. „Ook toen, ik hielp mee met de buurman, werkte ik al biologisch." Sindsdien volgde hij opleidingen voor biologisch tuinbouwer en werkte hij jaren op biologisch-dy namische bedrijven in verschillen de Europese landen. Sinds twee jaar woont hij weer in Terneuzen. Omdat hij geen tuin heeft, huurt hij een stuk grond op het volks tuincomplex in de stad. Van de honderdveertig huurders bij Tuinderslust is de familie Ver brugge misschien wel de aller- groenste. „We gebruiken geen be- uurwerkmaker/ instrumentmaker. Leverancier van r& kwaliteitshorloges f en antieke klokken. v 'j strijdingsmiddelen en kunstmest." Het geheim van groenten en fruit verbouwen zonder kunstmatige grepen zit 'm volgens Hugo in de bodem. „Met een gezonde grond met schimmels, bacteriën en re genwormen heb je helemaal geen problemen met insecten of ziek tes." Door tussen de oogsten door een lapje in te zaaien met bijvoor beeld rogge of mosterd, houd je volgens Hugo de grond gezond. „Het is vooral een kwestie van heel goed naar de natuur kijken." De volkstuin dient ook een idealis tisch doel voor het gezin. „Wij wil len biologisch eten. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen is de beschik baarheid nog wel eens een pro bleem. Bovendien betaal je vaak een hogere prijs." Met de oogst van de vierhonderd vierkante me ter lukt het Hugo bijna om volle dig zelfvoorzienend te zijn. Naam: Ingeborg Kieboom Leeftijd: 43 jaar Volkstuinder sinds: 2008 Van de ene op de andere dag had Ingeborg Kieboom uit Terneuzen ineens de ver antwoordelijkheid over 220 vier kante meter volkstuin. „Een buur vrouw vroeg me of wij het tuintje van haar nicht wilden overnemen. Nu houd ik wel van tuinieren, dus dat leek mij wel wat." Pas een paar maanden geleden, het was februari, nam ze het tuin tje over. Inmiddels is Ingeborg ver slingerd aan haar tuin waar tiental len gewassen, variërend van aard beien tot aardappelen en van boontjes tot meloenen groeien. „Elke dag kom ik er wel een keer, als de kinderen op school zijn." Haar dochter Sophie (11) neemt ze na schooltijd ook wel eens mee damplein 7, middelburg t. 0118^636635 www.janstins.nl door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeland krijgt een nieuwe rijksweg voor elektriciteit. Daar door kunnen er vanaf medio 2014 meer elektriciteitscentrales in Zee land worden gebouwd. Tennet, de beheerder van het lan delijk elektriciteitsnet, onderzoekt nu hoe Borssele met de nieuwe lijn kan worden aangesloten op het landelijke net. De aanleg van een nieuwe rijks weg voor elektriciteit is voor Zee land belangrijk. Niet alleen wordt daarmee de bouw van nieuwe cen trales mogelijk, ook houdt Tennet in toekomstscenario's rekening met de aanleg van een 'elektrici teitseiland' voor de kust van Wal cheren. Al een aantal jaren lobbyt de provincie in Den Haag voor uit breiding van de zogenoemde 380 kilovolt-lijn. Er loopt er nu één van Borssele naar West-Brabant. Als vanaf volgend jaar de Sloecen- trale stroom gaat produceren, zit die lijn vol. Omdat uitbreiding van de hoogspanningsleiding vele mil joenen kost, zagen Essent en Nuon af van de bouw van centra- naar de tuin. „Die helpt graag mee met planten of water geven", zegt Ingeborg. Ook haar man en haar zoons van 13 en 15 steken af en toe de handen uit de mouwen. Ingeborg is nog het meest verrast over de smaak van haar geoogste groenten. „Alles smaakt zoveel be ter. De radijsjes zijn pittiger en sla is veel zachter en voller van smaak. En laatst kreeg ik prei van een buurman hier. Die smaakte echt zoals de prei uit m'n jeugd." Ook de sociale contacten op volks tuincomplex Tuinlust zijn een pluspunt. „Ik wist niets van groen ten verbouwen, maar andere tuin ders geven graag advies." De Ter- neuzense heeft ook al plantjes uit gewisseld met van origine Turkse tuinders. „Ik heb nu dus ook papri kaplantjes en ik ben pepers aan het kweken. Ik wist niet eens dat dat kon in m'n eigen tuintje." les in Zeeland. De provincie liep daardoor honderden arbeidsplaat sen mis. Tennet onderzoekt nu waar de ver binding moet komen. „Alle opties liggen open", vertelt woordvoer der Jelle Wils van Tennet. Uitbrei ding langs het bestaande tracé is een mogelijkheid, evenals een lijn via zee naar de Tweede Maasvlak te. Het onderzoek moet binnen een half jaar zijn afgerond. „De aanleg zelf duurt vijf tot zeven jaar. Dat heeft te maken met de ve le procedures." COMMENTAAR Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen kan eindelijk verder met zijn strijd tegen Checkpoint. Pas een jaar na de inval in de Terneuzense coffeeshop heeft Lonink de munitie die hij wil. Uit onderzoek van justitie blijkt dat Checkpoint te veel softdrugs in huis had. Daarmee overtrad de drugswinkel de gedoogregels. Dat is genoeg voor de bestuursrechtelijke procedure die Lonink nu inzet. Die zal er wellicht toe leiden dat Checkpoint zes maanden dicht moet. Lonink legde al eerder uit, dat het gedoogbeleid uiteindelijk de geloofwaardigheid van het gezag aantast. Dus als zelfs die gedoogregels niet hard worden toegepast, blijft er geen gezag meer over. Deze lijn is helder, maar in Terneuzen zullen er toch wel wat vraagtekens bij worden gezet. Als de drugswinkel een half jaar sluit, zullen er dagelijks honderden klanten vergeefs aankloppen. Zo ontstaat een voedingsbodem voor illegale drugshandel in de steegjes van de binnenstad. Terneuzen zal er niet gerust op zijn dat de politie dit kan verhinderen. Bovendien is het zeer succesvolle Checkpoint een flinke economische factor. Niet iedereen zal accepteren dat de houding van de overheid voor een coffeeshop net zo'n bedrijfsrisico is als het weer voor een boer. Hoe dit allemaal ook uitpakt, Lonink verdient steun. Wie van het gedogen af wil of de criminele drugshandel een halt wil toeroepen, moet minstens de weinige regels die er wél zijn, strikt handhaven. Zelfs als dat mogelijk tijdelijk extra overlast en economische schade veroorzaakt. gelegd en voor de doe-het-zelver Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www.lamelparket.nl Kaai 53 VEERE S 0118-501854 Iedere zondag geopend! ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG TT 018-634133 www.depagterantiekeninterieur.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3