Buitengebied l||ff Er waren maar 76 cafés' 1 i i 1 Jie bin gewoon saai... héérlijk saai... Nieuwe raadkaart 22 Zaterdag 17 mei 2008 PZC Een nieuwe prentbriefkaart uit de collectie van verzamelaar Hans Lin- denbergh. De vraag is weer als gebruikelijk: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over de afgebeelde plek en de situatie nu, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 22 mei worden ge zonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes. Fax: 0113-315669. E-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van de goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Dewi Gigengack I ezers van de raadkaart wer den vorige week door een fout van de redactie ten on- mmm rechte op het verkeerde been gezet. De vermelding dat in dit dorp het toerisme van oudsher een belangrijke rol speelde, is zoals Jan Willemkens uit Terneuzen schrijft, niet juist. Wellicht is dat de reden voor het kleine aantal goede inzendingen dat binnenkwam. Toch was de kaart, een foto van Westdorpe ge nomen vanaf de kerktoren, voor enkele lezers een makkie. „Met de raadkaart van 10 mei ging een boek vol jeugdherinneringen voor mij open. Van elk huis weet ik nog wie er woonde, maar dit zou te ver voeren", schrijft van Waes uit Groede, wiens vader eige naar was van bierbrouwerij De Witte Leeuw. Deze is achteraan op de foto te zien; de rook komt uit de schoorsteen. De foto van het dorp ten westen van Axel moet in de tweede helft van de jaren '20 genomen zijn, vol gens Van Waes. „Want de jonge aanplant van de fruitbomen ach ter de bierbrouwerij is nog nauwe lijks zichtbaar." Tegenwoordig staan er seniorenwo ningen in de straat 'De Witte Leeuw', achter de bierbrouwerij. Op de voorgrond in het midden, tussen de trambaan (de huidige Spoorweg) en de Graaf Jansdijk A, staat een dubbel woonhuis met een reclamebord van 'Van Nelle'. Het was van de vader van Robert Remery, die daar een kruideniers- winkeltje runde, schrijft Marijke Hemelsoet uit Westdorpe. Robert is daar blijven wonen en was tim merman. Hij begon een meubel zaak met houtopslag in het pand. „Robert was behalve timmerman ook lid van de vrijwillige brand weer van Westdorpe. Als de sirene ging, sprong hij op de fiets naar de kazerne op het eind van de Molen straat", weet Hemelsoet. „Robert ging zo op in zijn hobby, dat hij zijn collega's op 1 december 1965 liet oefenen in zijn werkplaats die zogenaamd in de fik stond." Westdorpe is een merkwaardig dorp, schrijft Kees Stevense uit Middelburg. „Het is maar liefst vijf kilometer lang! Een echt dijkdorp met lintbebouwing, die zich uit strekt langs de Graaf Jansdijk." De rails van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij leiden naar Sas van Gent, en werden in 1915 opengesteld. Naast de opmer kelijke vorm, heeft het dorp nog iets bijzonders: een groot aantal ca fés. „Mijn moeder heeft haar jeugd doorgebracht in het tweede huis rechts, toen café Sport", schrijft Herbert Kindt uit Goes. J. van Waes verduidelijkt: „Laatst las ik in uw krant dat er in Westdorpe 83 cafés waren. Dit is enorm over dreven, het waren er maar 76. Er zijn er op de foto elf zichtbaar." De waardebonnen gaan naar: van Bambost (Terneuzen), van Moor ten (Sas van Gent) en van Waes (Groede). door Frans van der Heijde Di schien hin ontkommen an te wezen. Vee verjaerdagsversites ore vö een rede lijk deêl gevuld mee 't praoten over wat as ik zou noeme 'hroöt en klein mense lijk leed'. Ik dienke dat het een mengeling is van meeleven, nieuwsgierigheid en toch ook een bit je gevoel vö sensatie. Kiek, je kan 't hin roddelen noeme, a leit het er soms dicht tegenan, mè di oordt eêl wat over onze medemensen bloot ge leid onder het genot van koffie, een borrel en een hapje. Natuurlijk oordt er ook aandacht be steed an de polletiek, auto's of de toestand in de voetbalwereld, mè 'lief en leed' van andere men sen slokke toch een taemelijk deêl van den ae- ven op! Eest en voral ore de kwaelen van 'Jan en alle man' ten tonêle gevoerd. Ik verwondere m'n ei- hen aoltied over de uutgebreide kennis van vee mensen op medisch gebied. Het liekene wè dok ters aolemaele! En iedereen weet wê iemand, die 'het' ook haod eit en voral oe of't afgelopen is. Di bin ook mensen, die a, naebie angstig per- cies, de meêst aparte onderdêlen en verschien- sels op een bloemrieke manier opdisse, saemen mee de gevulde eitjes en de blokjes kaes. En zö erreg kan 't nie weze of di bin wi mensen, die a't nog vréselijker meegemaekt ebbe. Kortom, ao je d'r een bitje gevoelig vö bin, voel je j'n eihen, nae zö'n versite, hlad nie in orde...! Een twide, 'bodemloze' onderwerp is meêstal nog gevoeliger, mè zeker nie minder sensatio neel. Het 'liefdesleven', of wat a t'r vö deu moe hae, is bron van vee bespiegelingen! De anzet is aoltied simpel. De brienger van 't nieuws start mee de volgende, veebelovende vol zin: „Ebbe julder 't ook a hore...?" Di volgt dan een stilte, lang genoeg om ieders aandacht te trekken en kort genoeg om nog hin reacties te moete incassere. Dan ontploft de bom! Mee vee gevoel vö drama oordt verteld, da „Jan en Lea uut mekaore bin...." „Het oordt verteld..." „Uut d'eeste and hore...." „Oe moet dat noe ver der...?" „Zie schient een ander t'ebben..." Stof genoeg noe vö een uutgebreid relaas over die Jan en Lea. En di bin aoltied wè mensen, die anknopingspunten kunne vinde nè andere rela ties! Pas was ik op zö'n versite en begon éên van de vrouwen (Ik dienke, da vrouwen op dit ge bied meer anbrienge dan mannen, mè ik kan me vergisse...!) ook mee zö'n: „Ebbe julder 't ook a ore zeie....?" 't Wier stil en 't vervolg loog d'r nie om. „Peter was in de steek gelaete deu z'n derde vrouwe. Jae, een vrouwe die dertig jaer joenger was en die nog hraog huus wou ebbe. Mè bie Peter hieng dat nie mi, deu een kleine 'in greep' in éên van z'n vorige relaties. (Een toeoor- der repte over deugesneeë 'bougiekabels'...) En dirom was die vrouwe noe weg. Nog erreger, ze verwachtte a een kind bie een ander, iemand van vuufenzeventig...! Een immer vol liefdesellende in een paer zin nen. Je zou d'r een boek van kunne maeke. Di wier dan ook in aole toonzettingen deugepraot. Di zaete aolemaele echtpaeren, die nog bie ulder 'eesten' waere. Het uutgebreide commentaar wier beslote mee een: „Over ons oeve ze zulke dingen op andere versites nie te vertellen." Jae, ao je 't a zö'n veertig jaer bie dezelfden uuthouwen eit, dan bin jie nie interessant as on derwerp op verjaerdagsversites! Dan bin jie ge woon te saai! Héérlijk saai....! Riepe vö monu- mentenzurg..! Zouwe me misschien in 't vervolg toch mè nie wat meer moete hae praote over 't Nederlands elftal, de nieuwste modekleuren en over onze re- geringe...? Of is dat ook aol kommer en kwel..?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 22