Ijverige bouwvakkers in beeld Bui 'pnwnii-ii m Uit het veld gezien: Een vleugje byzantijns 1 11 XL 15 vi%ll PZC Zaterdag 17 mei 2008 21 De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. 1 «ter De komst van digitale foto grafie en de steeds betere telelenzen hebben er voor gezorgd dat het fotograferen van vogels een wijdverbreide hobby is geworden. Daarbij is niet alleen de kwaliteit ff van de foto's flink hoger I geworden, ook het onder werp van de foto's is sterk veranderd. Winterkoninkje. foto Chiel Jacobusse door Chiel Jacobusse Pioniers als de Zeeuwse vogelfotograaf J. Vijverberg moesten met erg gebrekkige apparatuur vogels op de gevoelige plaat zien te krijgen. Dat kon eigenlijk al leen maar als de vogel extreem dicht bij de camera zat. Voorspelbaarheid was de cruciale factor. Dus destijds ging een fotograaf op zoek naar een plek waar gegarandeerd een vogel zou neerstrijken en daar werd dan, soms met behulp van ingewikkelde constructies, de camera geplaatst. In negen van de tien gevallen was dat bij het nest. Er zijn oude vogelboeken waar je de een na de andere vogel soort ziet afgebeeld bij zijn nest. Dat wordt op den duur bui tengewoon saai. Maar niet alleen daarom is nestfotografie in onbruik ge raakt. Naarmate meer mensen zich met vogelfotografie gin gen bezighouden waren er ook steeds meer mensen die een mooie foto maakten en daarbij de eventuele verstoring van net nest voor lief namen. Dat is niet alleen laakbaar; het is tegenwoordig wettelijk verboden. En onder vogelfotografen is het 'not done' om vogels bij het nest te portretteren. De moderne camera's met hun supertelelenzen bieden trou wens zat mogelijkheden om allerlei andere aspecten van het vogelleven op de gevoelige plaat vast te leggen. Juist on voorspelbaarheid maakt nu de spanning uit van de vogelfo- tografie. Waarom dan toch een nestfoto boven dit artikel? Afgelopen week belde een buurvrouw met de melding dat er een prachtig nestje met jonge vogels bij het terras zat. Of ik eens wilde kijken. Nou dat laatste maar al te graag. Het bleek te gaan om een familie winterkoning, die zich vol strekt niks aantrok van de mensen die op anderhalf a twee meter van het nest koffie zaten te drinken. Wat was het een prachtig gezicht hoe pa en moe de ene na de andere langpootmug aansleepten om de hongerige jon gen te voeren. Iedere keer als ze het nest verlieten was dat met een in wit vlies ingepakt poepje van de jongen. Zo wordt het nest brandschoon gehouden. Dat is onder andere van belang om te zorgen dat ratten en katten het nest met jongen niet te snel ruiken. Het was goed mogelijk om vrij wel ongemerkt de vogels in hun doen en laten op de plaat vast te leggen. Scharrelend tussen de takjes, met een prooi in de bek. Maar ook poserend voor de nestingang was geen enkel probleem. En dat is de foto hierboven. Zeker niet be doeld om anderen op ideeën te brengen, want het gebeurt maar zelden dat je zonder enige verstoring een nestfoto kunt maken. Het nest van de winterkoning is een verhaal op zich. In het vroege voorjaar maakt het mannetje een aantal bolronde bouwsels die vanbinnen hol zijn. Aan de zijkant van het nest zit een prachtig ronde opening, waardoor de vogels in- en uit vliegen. Het vrouwtje kiest één van de nesten om daarin te gaan broeden en de rest doet later dienst als speel- en slaapkamer voor de bijna volwassen jongen. Die gebrui ken het nest vaak tot in de winter. En dan is de beurt aan een nieuwe generatie jonge bouwvakkertjes die een stuk of vijf nesten moeten maken voordat ze hun bruid tot een keu ze voor een broedplaats kunnen verleiden. tekening Adri Karman De naamsoorsprong van het voormalige eiland Wolphaarts- dijk is moeilijk met zekerheid vast te stellen. Sommige bron nen verwijzen de vernoeming naar eene Wulfaart uit het ge slacht Van Schengen. Een andere mogelijkheid is dat het ei land tot het geslacht van de Van Borsselens behoorde, waar van velen de naam Wolfert droegen. Feit is dat de Ooster- landpolder waarin het tegenwoordige dorp ligt in t37o weer werd herdijkt. Het nieuwe dorp groeide vanaf ±1500 uit tot de hoofdkern van het eiland. Omstreeks 1370 werd de eerste kerk gebouwd in Wolphaartsdijk. Rond i860 werd besloten een nieuwe kerk te bouwen aangezien het oude gebouw gro te mankementen vertoonde. Onder leiding van architect Ha- na werd een nieuwe kerk in Neo-Byzantijnse, ook wel Neo-Romaanse, stijl ontworpen. Het is de enige kerk van de ze stijl in Nederland. De lengte, hoogte en breedte van het ge bouw werden gelijk. In 1862 kwam het huidige kerkgebouw van de Hervormde gemeente van Wolphaartsdijk gereed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21