Biotechnologie brengt meer voedsel op mamaemm. •"XXTZT-"""- PZC Zaterdag 17 mei 2008 1 9 Transavia verhoogt ook brandstoftoeslag AMSTERDAM - Luchtvaartmaat schappij Transavia.com heeft in na volging van de KLM de brandstof toeslagen op vliegtickets verhoogd. Gemiddeld zal de verhoging 3,50 euro per enkele reis bedragen. KLM verhoogde eerder deze week de brandstoftoeslag voor Europese reizen met 4 euro. Voor interconti nentale vluchten bedroeg de ver hoging 10 euro per enkele reis. De luchtvaart zucht al geruime tijd onder de fors opgelopen olie prijzen. De meeste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen lijden daardoor grote verliezen. Autobezit in Japan daalt voor het eerst TOKIO - Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog is het auto bezit in Japan afgenomen. In fe bruari reden er op de Japanse we gen 79,43 miljoen auto's en moto ren rond, 0,2 procent minder dan in het jaar daarvoor. Vooral de krimpende Japanse be volking is debet aan het dalende autobezit. Ook de sterke verstede lijking is een belangrijke oorzaak. Inwoners van steden hebben beter toegang tot het openbaar vervoer en zien vaker af van het kopen van een auto. Eurolanden boeken plots handelstekort LUXEMBURG - Het handelstekort van de landen in de eurozone is in maart uitgekomen op 2,3 miljard euro. Een maand eerder werd nog een overschot geboekt van 800 mil joen euro. Dat heeft het Europese bureau voor de statistiek gisteren bekend gemaakt. Analisten dachten dat in maart een overschot zou worden be haald van 500 miljoen euro op de buitenlandse handel van de vijf tien landen die de euro als munt hanteren. 'Spionnen actief in helft Duitse bedrijven' BERLIJN - De helft van alle Duitse bedrijven is geïnfiltreerd door spionnen. Met name China, Rus land en Iran maken zich op grote schaal schuldig aan bedrijfsspiona- ge. Dat zei gisteren het hoofd van de inlichtingendienst van de deel staat Noordrijn-Westfalen, Hart- wig Mölier. Veel bedrijven zijn zich niet be wust van het feit dat zij het slacht offer zijn van spionage. Maar intus sen kost het de Duitse economie zo'n 15 miljard tot 50 miljard euro per jaar, aldus Mölier. Oekraïne is 152e lidstaat van WTO GENEVE - Oekraïne is gisteren toe getreden tot de Wereldhandelsor ganisatie (WTO). De voormalige Sovjetstaat wordt de 152e lidstaat van de organisatie die regels op stelt voor de internationale han del. Oekraïne bereikte al begin dit jaar overeenstemming met de WTO over de toetreding. Het land kan nu genieten van gunstige handels- voorwaarden met andere lidstaten van de organisatie. De Europese Unie is de voornaam ste handelspartner van Oekraïne. Aalt Dijkhuizen heeft kritiek op rol Nederland in mondiale landbouw. door Chris van Alem DEN HAAG - De wereld schreeuwt om voedsel. De landbouw kan méér voortbrengen met nieuwe technologie, waaronder biotechno logie. Maar dat is een beladen term in Nederland. Als we biotech nologie links laten liggen, komen we op achterstand, zegt Aalt Dijk huizen van Wageningen Universi teit en Researchcentrum. „De komende twintig tot veertig jaar verdubbelt de vraag naar voed sel", rekent Dijkhuizen voor. „In diezelfde periode neemt de wereld bevolking toe van zes miljard naar negen miljard mensen. In landen als China, Rusland, India neemt de welvaart toe waardoor mensen meer aan voedingsmiddelen gaan uitgeven. Meer hectare landbouw grond erbij is geen oplossing, ten zij je ontbossing voor lief neemt of steeds marginalere gronden met la ge opbrengsten gebruikt." Dijkhuizen (54) voorzitter van Raad van Bestuur van Wagenin gen UR is kritisch op de rol van Nederland als het gaat om het mondiale voedseldebat. Neder land, voorspelt hij, zal de boot mis sen als we onze houding ten op zichte van biotechnologie niet ver anderen. „Nieuwe technologie vin den mensen prachtig als het om de iPod gaat. Maar zodra het om voedsel handelt, worden ze uiterst terughoudend." Hij schrijft dat toe aan de slechte start van de biotech nologie, ruim twintig jaar geleden, toen verzuimd werd de consu ment in te lichten waar de indus trie mee bezig was en waarom. „En wij hebben altijd geredeneerd vanuit overvloed met onze boter berg, melkplas en graanoverschot ten. De houding was: waarom zou den we nieuwe technieken toepas sen, we hebben toch zat?" „In Brazilië, China en India gaat het supersnel met biotechnologie. De houding in die landen is: wij kunnen de levensomstandigheden in de wereld verbeteren. Mijn zorg is onze eigen houding: het is niet zo nodig. Zo zetten we onszelf stap voor stap buitenspel. Neder landse zaadbedrijven kunnen hier geen veldproeven houden en gaan daarvoor naar China. En als wij hier een veldproef willen doen met gemodificeerde gewassen als maïs duurt het oneindig lang voor- 'Met de voedselcrisis mag biotechnologie geen vies woord meer zijn' dat je daar toestemming voor krijgt. En als je dan een veldje hebt, wordt dat voortdurend ver nield. In het noordoosten van Chi na zitten alle Nederlandse zaad- bedrijven die veldproeven doen bij elkaar. Het gevolg is dat op den duur zich ook de kennis daar naar toe verplaatst." Wageningen Universiteit zit niet stil als het om toepassing van nieu we technieken gaat. „Ons grootste onderzoeksgebied wat dat betreft is genomics. De hele genenfoto van de kip is bekend, van het rund ook al een heel eind en die van het varken wordt ontwikkeld. Daarmee kunnen je vaststellen welke genen bepaalde veranderin gen veroorzaken. We kunnen nu tomaten groen plukken en zorgen dat ze vers en rood zijn op het mo ment dat ze in de winkel liggen. We onderzoeken hoe de eiwitten in de melk van koeien in elkaar zit ten. Bepaalde koeien produceren meer eiwitten waar je het beste kaas van kunt maken. Zo kun je bij wijze van spreken kaaskoeien fokken en boterkoeien, waardoor je de grondstof efficiënter benut, Bij dat onderzoek wordt geen en kele gen veranderd. Maar wij moe ten dat elke keer opnieuw uitleg gen, anders gaat de rem erop. Ter wijl je verwacht dat er wordt ge zegd: dit is een grote doorbraak." Ga ie uoorgeid of uoor lol? JoöTrach nl M- -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19