verslaan 'Met moeite m'n lagere school gehaald' pje naar de PZC! filmpje op www.pzc.nl/eindexamen PZC Zaterdag 17 mei 2008 1 5 Woordenboek Sinds 2007 is bij alle schriftelij ke examens een woordenboek Nederlands toegestaan. In plaats van een ééndelig woor denboek Nederlands mag ook gebruik worden gemaakt van een woordenboek van Neder lands naar een vreemde taal, bijvoorbeeld naar de thuistaal van de kandidaat. Wel bussen Leerlingen die met de bus naar school gaan, hoeven tijdens hun examens niet bang te zijn voor stakingen: FNV Bondge noten en de CNV Bedry ven- Bond hebben besloten dat in de eindexamentijd het werk niet wordt neergelegd in de spits uren. Spelling Dit jaar wordt voor het laatst by alle centrale examens Ne derlands - naast de officiële spelling van 2005 -• ook de schrijfwijze volgens de offi ciële spelling van 1995 goed gi rekend. Vanaf v olgend jaar geldt al leen de officiële spelling van 2005. Schrijfgerei Bij alle schriftelijke examens is de computer toegestaan als schrijfgerei. De computer kan ook worden gebruikt als hulp middel voor kandidaten met een beperking zoals dyslexie of slechtziendheid, voor audio of vergroting. Bij gebruik van de computer als schrijfgereed schap hoeft de spellingcontro le niet te worden uitgescha keld Buitenland Verreweg de meeste examens worden afgenomen in Neder land, maar er zijn ook kandida ten die in het buitenland geëxa mineerd worden. Dat gebeurt veelal in ambassa des, maar soms ook op marine schepen, legerplaatsen of luchtmachtbases. Eén leerling doet dit jaar een vmbo-wiskun- de examen in de Israëlische stad Tel Aviv. Het moet een geruststellen de gedachte zijn voor ie dereen die vreest dat hij of zij de examens niet gaat halen: ook zonder schooldiploma kun je het ver schoppen in het leven. Je moet dan wel over bijzondere ta lenten beschikken en bereid zijn hard te werken. En je moet be moeizuchtige ambtenaren om de tuin weten te leiden, want de leer plicht is een stuk strenger gewor den. Maar neem Hennie van der Most, vindingrijk ondernemer uit Slagha ren. Begonnen als pompbediende heeft hij nu een zakenimperium dat onder andere opmerkelijke re creatiecentra omvat als het pret park Kernwasser Wunderland in de voormalige kweekreactor in Kal kar. Zakenblad Quote schatte zijn vermogen een paar jaar geleden op zo'n 35 miljoen euro. Zijn enig behaalde papiertje is naar eigen zeggen zijn rijbewijs. „Ik heb met moeite mijn lagere school ge haald", zei hij eerder in een inter view. Hij heeft kritiek op het Ne derlandse onderwijsbeleid. „Als ik een wereldtalent heb om een kroeg te runnen maar ik heb toe vallig niet de capaciteit om het di ploma te halen, dan zou het toch doodzonde zijn als ik geen kroeg mocht runnen?" Het zijn niet de minsten die het voortgezet onderwijs vroegtijdig hebben verlaten. Zo besloot Harry Mulisch na vier jaar lyceum niet meer naar school te gaan, nadat hij in 1944 was gezakt voor een tussenexamen. Had de bekende schrijver de oor logssituatie als verzachtende om standigheid, voor Lodewijk de Waal zijn dat de roerige jaren zes tig. In plaats van met zijn neus in de schoolboeken te zitten, hield de voormalig FNV-voorzitter zich vooral bezig met actievoeren. Hij richtte een scholierenvakbond op, organiseerde stakingen en belegde bijeenkomsten over het verbod op lang haar. Buiten school sloot De Waal zich aan bij de Socialistische Jeugd en demonstreerde tegen de oorlog in Vietnam en tegen Soe- harto. Door zijn opstandige optre den binnen en buiten school werd hij van school gestuurd. Ook Jan Marijnissen ontwikkelt zich midden jaren zestig tot een 'lastige' leerling. De huidige leider van de Socialistische Partij raakte in zijn tienerjaren van zijn katho liek geloof en bestudeerde Marx en Freud. Binnen en buiten de school ontpopt hij zich als linkse actievoerder. Marij nissen verliet voortijdig de hbs en werd worst maker. Het Cito Het Cito (Centraal instituut voor toetsontwikkeling) maakt samen met docenten uit het voortgezet onderwijs de centrale eindexamens. Het maken van een examen neem*: twee jaar in beslag. Dit geldt ook voor de computer- examens. Harry Mulisch Hennie van der Most Lodewijk de Waal Jan Marijnissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15