m De schutting als privacy bewaker Mijn tuin wordt geplaagd door het onkruid Ik heb zilver- en papiervisjes in mijn huis. heermoes. Hebt u bestrijdingstips? Hoe moet ik dit probleem aanpakken? wonen@wegener.nl 39 wonen 024-3650509 PZC Zaterdag 17 mei 2008 Het is vaak één van de eerste klussen die be woners van een nieuwbouwhuis op zich nemen. Nog voordat binnen de parketvloer ligt, staat buiten de schutting al overeind om het eigen erf te schei den van dat van de buren. Want Nederlanders zijn gesteld op hun privacy. „Vooral in nieuwbouwwijken in stedelijke gebieden, waar mensen een niet al te grote tuin hebben, zie je vaak dat vrijwel huis-aan- huis een schutting wordt ge plaatst", zegt Dick van Boven, woordvoerder van Hillhout in Zwolle, leverancier van houten tuinartikelen. „Want als je in zo'n stadstuintje van 5 bij 8 meter een coniferenhaag plant die 0,5 tot 1 meter breed wordt, gaat dat ten koste van je tuinoppervlak." Toegegeven, een groene haag als erfscheiding is natuurlijk de meest fraaie oplossing. Maar niet alleen de breedte van een rij coni feren of ligusterstruiken kan een nadeel zijn; ook het onderhoud (een a twee keer snoeien per jaar) vergt een behoorlijke tijdsinveste ring. Bovendien duurt het met een haag een aantal jaren voordat het zicht op eikaars tuinen defini tief is weggenomen. Terwijl de privacy met een kant- en klare schutting in één dag geregeld kan zijn, mits daar uiteraard met de buurman overeenstemming over bereikt is. Wie een houten erfafscheiding wil aanbrengen, heeft verschillen de mogelijkheden. Het meest gangbaar is een schutting van geïmpregneerd vuren- of grenen hout. Het is een niet al te dure op lossing die zo'n 10 tot 15 jaar mee gaat. Zeker als het onderste deel dat in contact komt met de grond, van beton is. In de afgelo pen jaren werd tevens het gaas- scherm populair, waar hedera of andere klimplanten tegenaan kun nen groeien. Eén van de trends in erfafschei ding op dit moment is volgens de Hillhout-woordvoerder het ge bruik van een combinatie van ma terialen, zoals houten schermen en gaaspanelen. Op die manier ontstaat een gevarieerde schut ting met open en dichte gedeel ten. „Vaak zie je dat mensen in het eerste gedeelte van de tuin, daar waar het terras gesitueerd is, dichte schermen aanbrengen. Ver derop in de tuin komt een raam werk of gaaspaneel met klimop. Ook nieuw is de combinatie van houten palen met schermen van door Jan van Muilen? redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Het begin van de zoektocht naar het antwoord op de vraag van leze res I. Flipse belooft weinig goeds: 'Heermoes (ook akkerpest of paarde- staart genoemd) was in het tijdperk van de dinosauriërs de meest voor komende plantensoort. Hij is een overlever', lees ik op Wikipedia, en 'de eerste die na de uitbarsting van vulkaan Mount St. Helens weer vas te voet op de hellingen kreeg. Hij ge dijt op zwaar vervuilde, uitgeputte of industriële grond'. Jemig, hebben wij het hier nog over een plantje? Snel naar het hoofdstuk 'bestrijden'. 'Mechanisch of handmatig verwijde ren is vrijwel onmogelijk en de plant is resistent tegen chemicaliën.' Deskundige Romke van de Kaa even bellen. „Heermoes is lastig. Hij houdt van arme grond met weinig humus. Organische mest en com post toevoegen, helpt. Maar pas op de lange duur." Dat verbaast me niets. Een plant die dino's overleeft, laat zijn kop niet zomaar hangen. De nood is hoog bij mevrouw Vlem- mings: 'Ik word gek van zilver- en papiervisjes. Er is geen papier meer in huis. Alles is opgeruimd, maar het blijft aan de gang. Ik hoop dat u mij een paar tips kunt geven.' Ik zal het proberen. Zilver- en pa piervisjes behoren tot de franjestaar ten, zo staat op de site van Milieu Centraal (www.milieucentraal.nl). De beestjes lijken erg op elkaar, maar vragen om een andere manier van bestrijden. Papiervisjes kunnen 8 jaar worden. Als u ze eerder kwijt wilt, moet de temperatuur in huis onder de 22 graden Celsius worden gehouden. Zilvervisjes, die normali ter een jaar of 3 worden, gaan dood bij een luchtvochtigheid van 50 pro cent of lager. Neem daarom maatre gelen tegen vochtproblemen: stook ruimtes droog en ventileer continu. Bestrijdingsmiddelen gebruiken, kan ook. Voor de particulier is Propoxur in de handel. Dat middel is overi gens wel giftig voor alle insecten. Wie een houten erfafscheiding wil aanbrengen, heeft verschillende mogelijkheden, foto's PR Materialen erfafscheiding geperforeerd aluminium. Verder zie je steeds vaker schuttingen die een kleurtje hebben." Ook in op mars: tuinschermen van Hout Kunstof Composiet (HKC). Nu de buitenkamer een steeds grotere rol gaat spelen, zie je ook meer schuttingen met een dak er boven. Op die manier ontstaat een soort veranda. „Mensen brengen veel meer tijd in de tuin door dan in het verleden en stel len daardoor hogere eisen aan het Nederlanders zijn gesteld op privacy. Ze scheiden hun bakenen hun tuintjes af. Dat kan op velerlei manieren, bijvoorbeeld met schuttingen, gaaspanelen en tuinschermen. door Corine van Zuthem materiaal. Daarom zal de nieuwe generatie tuinschermen ook ruim te bieden voor gas- en waterlei ding en elektriciteitskabels, zodat er buiten gekookt, gewerkt en ge doucht kan worden." Bespreek de plannen voor erfaf scheiding altijd met de buren en probeer het samen eens te wor den. Dat scheelt ook in de kosten. Wil de buurman iets anders, blijf dan binnen de rooilijn. Een schut ting mag maximaal 2 meter hoog zijn. Op www.hillhout.com staat onder 'Tips' een stappenplan voor het plaatsen van een schut ting. Let bij de aankoop van hard hout op het FSC-keurmerk. Dat is iets duurder, maar afkomstig uit verantwoord bosbeheer. Op de website van het ministerie van VROM (www.vrom.nl) is alles te vinden over regelgeving ten aan zien van erf- en perceelafscheidin gen (kies: Publicaties Brochu res; trefwoord: erfafscheiding). www.allesover-tuinen.nl www.milieucentraal.nl www.fscnl.org Geïmpregneerd naaldhout Langdurig bestand tegen vocht, schimmel en ongedier te. Behandel de plaatsen die worden verzaagd of geboord met een transparante impreg- neerbeits. Gaat 5 tot 10 jaar mee (zonder grondcontact). Larikshout Bevat natuurlijke bestandde len die het hout beschermen tegen weersinvloeden. Kan bij gebruik boven de grond onbehandeld verwerkt wor den. Duurzaamheid: 5-25 jaar (zonder grondcontact). Hardhout Stuk duurder maar gaat 15 jaar of langer mee. Wateraf stotend en geschikt voor grondcontact. Heeft een mooie warme kleur die ver grijst. Weinig onderhoud. HKC (Hout Kunststof Compo siet) Materiaal is duurzame mix van houtvezels (60 procent) en polymeren (40 procent). Niet van echt hout te onder scheiden. Kleurvast en onder houdsvrij, geen scheuren en splinters. Duurzaamheid: 15 jaar en langer. Gaas Verzinkt gaasscherm of draad hekwerk met geplastificeerd draad. Geschikt voor klim planten. Heeft strakke en na tuurlijk uitstraling en neemt weinig ruimte in. Ook kant-en-klaar te koop (volle dig dichtgegroeid) maar dan een stuk duurder. Gaat circa 10 jaar mee. Aluminium Vergt bijna geen onderhoud en is krasvast. Duurzaam heid: 8-10 jaar. Bamboe, riet of wilgentenen Minder belastend voor het milieu. Goedkoop materiaal, maar kwetsbaar. Bamboe gaat ongeveer 10 jaar mee; riet is na 2-3 jaar verrot. erfjes en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 157