m 35 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 17 mei 2008 redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 foto's CPD Kachel van Piet Hein Eek in collectie 'smart fires' Een knapperend haardvuur is vol gens Michael Tulp niet te evena ren. Maar al is het vuur nep, de zo genaamde 'smart fires' waarmee Tulp twee jaar geleden op de markt kwam, benaderen volgens hem échte vlammen. De collectie is onlangs uitgebreid met een ont werp van Piet Hein Eek. De E-fire 55 (zie foto, vanaf 1.345 euro) is een elektrische kubushaard, maar ook een soort meubelstuk omdat geen rookafvoer nodig is. Nieuw is ook de Stove (1.985 euro), een buitenkachel van corten staal. Het materiaal gaat na verloop van tijd vanzelf roesten, waarmee de ka chel de uitstraling krijgt van een echte Eek. www.tulp.eu Speciale uitvoering jarige A'dammer heet Pinguïn Dertig jaar geleden lanceerde meu- belproducent Pastoe de A'dam mer een kast, ontworpen door Al- do van den Nieuwelaar. Het bijzon dere aan het ontwerp is dat de kast gesloten wordt met een rol luik uit één stuk, toentertijd een primeur. Nog altijd is de A'dam mer een succes, getuige ook de ve le tweedehands modellen die op internet te vinden zijn. Om het ju bileum te vieren, brengt Pastoe in een gelimiteerde oplage van 250 stuks een speciale uitvoering van de kast op de markt. Die is vanwe ge het ronde buikje Pinguïn ge doopt en uitsluitend verkrijgbaar in de kleuren roze en turkoois. www.adammer.pastoe.com In navolging van Scandinavië, Noord-Amerika en Japan worden boomstamwoningen ook in ons land populair. In Olst staat bijvoorbeeld zo'n energiezuinig, betaalbaar en 'gezond' loghouse, eigenhandig gebouwd door een gewezen bosbouwer (62) en zijn 86-jarige vader, door jan van Mullem Foto linksboven: Lex (links) en Leo Schra in de woonkamer. Foto linksonder. Voor de muren zijn douglasstammen gebruikt. Grote foto boven: Een moeras- cypres is verwerkt in de trap. Kleine foto boven: De boomstam woning van Lex Schra in Olst. foto's Torn van Dijke bare voorzetwanden in de keuken, badkamer en het toilet is hem dat gelukt. De ramen zitten om dezelf de reden 'los' in de kozijnen. Ook de trap naar de eerste verdieping heeft zo'n voorziening waarmee hoogtes kunnen worden aange past. Het ligt voor de hand dat Schra nooit weg wil uit zijn bijzondere huis. Zelfs onaangekondigd bezoek van fietsers of wandelaars, die qua- si-grappige vragen stellen als 'Hoe ga je dat behangen?' of'Hoe hang je een schilderij op?', brengt Schra niet op andere gedachten. „Het bouwen was enerverend, maar er waren ook momenten dat ik wens Voor- en nadelen loghouse Voordelen: Gezond binnenklimaat; het huis ademt Natuurlijk ...mater iaa [gebruik Nooit koud binnen, ondanks laag energieverbruik Hoge levensduur, tot zo'n zevenhonderd jaar Brandveiligheid (Lex Schra: „Dit huis brandt wel drie dagen. De bal ken zijn zo dik dat ze niet naar beneden komen. De stalen frames van andere huizen zouden dan al lang zijn kromgetrokken Veel aanloop Nadelen: Gehorigheid en krakende geluiden van het hout Stof blijft liggen op de balken Balken vervangen is lastig Soms tijdrovende gang langs welstandscommissie Veel aanloop te dat het klaar was. Het wonen geeft me doorlopend een gelukza lig gevoel. Dit huis trek ik aan als een warme jas. Ik zit graag in de luie stoel, bij de houtkachel. Het is een bijzondere, met naverbrander. Die zorgt voor een schone uit stoot. Er is ook luchtverwarming. Maar koud heb ik het hier zelden." www.boomstamhuis.nl www.atp-houtbouw.nl www.vg-loghouses.nl www.scanhouse.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 153