Het Kleine Huis in het groot J1 WÖtte!l34 Siergras JF 4 De symmetrische vorm maakt het siergras geschikt om er iets mee temarkeren U 'M PZC Zaterdag 17 mei 2008 Van een siergras verwacht je dat liet sierlijk is. Toch is dat niet altijd het geval. Veel van de moderne varië teiten van het grote siergras zijn als mastodonten in de border. Miscanthus bijvoorbeeld staal eerder in de weg dan dat ze het tuinbeeld verfraait. Tuinarchitecten en hove niers zijn echter dol op dit gras, dat ook wel Japans sierriet wordt genoemd. '1 Iet vult zo lekker', maar veel v ariëteiten zijn echte lomperiken. Dat kun je niet zeggen van een ander lapans siergras, Hakonechloa macra. (leen gemakkelijke naam om uit te spre ken, ntaar moge het een troost zijn dat de Japanse naam van dit gras - 'Shokobutsu-gaku zasshi' - nog een stuk minder O vlot van de tong rolt. S Hakonechloa is een 40 centimeter hoog siergras dat regelma- m tige pollen vormt, waarvan het blad sierlijk overhangt. Zo ver zelfs, dat het bijna weer de grond raakt. De stengels van q de Hakonechloa zijn taai en bijna bamboe-achtig. De over- hangende groeiwijze maakt het gras een goede kandidaat voor potten en bakken. Het is geen snelle groeier en het duurt even voordat een plant volwassen is, maar dan heb je ook wat. Een pot vol Hakonechloa is een echte blikvanger en gaat jarenlang mee. Maar ook in de tuin heeft het gras veel toepassingsmogelijk heden. De symmetrische vorm maakt het gras bij uitstek ge schikt om er iets mee te markeren. Dat kan een hoek zijn, maar ook het einde van een border. Zoals je een punt zet aan het einde van een zin, zo kun je dit siergras gebruiken aan het einde van een border. Ie zou het gras ook ter weers zijden van een trap kunnen planten of ter weerszijden van een voordeur. Je zou het bovendien op regelmatige afstan den kunnen herhalen om er een ritme mee aan te geven. Of op onregelmatige, steeds groter wordende afstanden, om er een vals perspectief mee te scheppen. Hakonechloa macra, zoals de plant voluit heet, houdt van schaduw, maar als de grond voldoende vochtig is, gedijt dit siergras ook in de zon. Het blijft 's winters niet groen. Hakonechloa macra bloeit in de nazomer met ijle aren en ver liest in de herfst zijn blad. Daarbij verkleurt het tot de meest onwaarschijnlijke tinten: van geel in de schaduw tot lila en paars in de zon. De gewone, groenbladige Hakonechloa zie je minder vaak dan de bontbladige variëteiten. Bij 'Albo-Stria- ta', een al wat oudere Japanse tuinvorm, heeft het groene blad een dunne witte middenstreep. Ook de bladrand heeft een heel dun streepje, waardoor het lijkt alsof het met een stanleymes is uitgesneden. In de herfst verkleurt het blad naar oranjegeel. 'Aureola' is sinds jaar en dag de meest verkochte variëteit. Het goudgele blad heeft een groene middennerf. Er zijn de afgelopen jaren nogal wat nieuwe selecties op de markt geko men, maar als ik één variëteit zou mogen kiezen, dan zou het deze Aureola' zijn. Zo'n nieuwigheid is bijvoorbeeld Allgold', met volledig goudgeel blad zonder groene middennerf Heel effectief in zware schaduw, maar in de zon verbrandt het blad. Een vrij recente introductie uit Frankrijk is 'Naomi', met groen blad waarover een grijze zweem lijkt te liggen. De cli max van 'Naomi' valt in de herfst als het blad allerlei schake ringen van paars en lila aanneemt Ieder blad heeft dan een andere tint, zodat geen twee blaadjes hetzelfde zijn. Ook 'Nicolas' wordt om zijn herfstkleuren aangeplant. Geel en oranje in dit geval, maar ik zou toch liever een gras kie zen dat het hele seizoen opvalt. Zo'n blikvanger is 'Stripe it rich', een vorm met geel blad met een witte middenstreep. De bladvoet en ook het puntje van het blad kleuren later in het seizoen lila. Denk aan Het Kleine Huis op de Prairie, de eens zo populai re televisieserie over de ontberingen van kolonistenfamilie ïngalls in het negentiende-eeuwse Amerika. Haal haar boomstamhuis in Walnut Grove voor de geest, en vermenigvuldig dat met twee. Dan kom je qua beeld in de buurt van het ruimtelijke, ener giezuinige, inventieve en visuele wonder dat Lex en zijn vader Leo Schra met hulp van vrien den in tweeënhalf jaar tijd in Olst hebben gebouwd. Ook de sfeer binnen doet - op de eigentijdse keuken en badka mer na - denken aan die van de tv-serie. Neem de loodzware houtkachel; de massief houten vloeren, het robuuste meubilair en de dikke vloerkleden. Prikkel de fantasie nog even met een brandend haardvuur en zie: hier zou de familie ïngalls kun nen wonen. Er hangt zelfs een hertenkop aan de muur. Ge maakt van knutselmateriaal, blijkt van dichtbij. Maar toch. Het misstaat niet. „Op deze plek stond een Sallands boerderij tje", maakt Lex Schra een weids armgebaar. „Dat voldeed niet meer. Kleine kamers, lage pla fonds. Het was verbouwen of slopen. Ik koos voor het laatste." „Kijk", wijst Schra naar boven, „het meeste puin van het boer derijtje - bij elkaar zo'n 50 ton - is door een bedrijf in de buurt vermalen en over het dak van dit houten huis uitgestrooid Goed voor het milieu. Samen met de laag grond erover en het mos en de plantjes die daarop groeien, heb ik bovendien een gigantisch goed geïsoleerd dak. Drie dagen na Pasen lag er nóg sneeuw op!" „Ik heb vorig jaar 300 kuub gas verstookt. Dat is niks voor een huis van deze afmetingen. Ook de muren zijn goed geïsoleerd. Tussen die gestapelde douglas- stammen (een hardere naald boomsoort, red.) zit schapen wol. Een binnenmuurtje met isolatie zoals je in de houtskelet- bouw ziet, heb ik niet nodig." Duurzaam en ecologisch. Die woorden hebben vader en zoon Schra nooit vergeten tijdens de bouw van het loghouse. In mei 2003 begonnen ze, in december 2005 werd er Kerstmis gevierd. Lex Schra: „Het douglashout dat voor het huis is gebruikt, is heel duurzaam. Het heeft verder als voordeel dat de boom heel snel groeit en mooi recht is. Boven dien vind je 'm op veel plekken in Nederland; ik hoefde dus geen duur hout uit Amerika of Oost-Europa te importeren." „'Mijn' bomen, waarvan vele FSC-gecertificeerd, komen uit Nederlandse bossen", vervolgt Schra. „Van de Veluwe, uit Salland en uit Brabant. Ik heb een deel zelf gekapt. Om kosten te besparen. Daarna hebben de bomen een jaar in het water gelegen. Het hout wordt daardoor duurzamer, min der gevoelig voor schimmels en in secten. Ook 'werkt' het en krimpt het minder." In de maanden dat zijn bomen in het water lagen, maakte Schra de bouwtekeningen. 'Steenwijkse tafe relen' zoals onlangs met het alom beleende én verfoeide ecohuis, ble ven de geboren Hagenaar be spaard. „Ik heb de buurtbewoners al vroeg in het traject uitgenodigd. Ik denk dat ze wel nieuwsgierig wa ren. De bijeenkomst was in mijn schuur. Die had ik al op dezelfde wijze met stammen gebouwd. Ik kon dus laten zien én voelen hoe het zou worden. Bovendien had ik een presentatie met 3D-tekeningen voorbereid. Iedereen vond het mooi, gelukkig maar." Bouw- en materiaalkosten Lex Schra heeft aan materiaal voor zijn casco boomstamhuis (circa 700 kuub inhoud) onge veer 40.000 a 45.000 euro uitgegeven. Grootste kosten post is het hout: ongeveer 35.000 euro. Omdat hij al het werk zelf (met hulp van vader en vrienden) heeft gedaan, heeft Schra de kosten van arbeidsloon uitge spaard. Wie al het werk laat doen, moet volgens Schra rekening houden met een totaalbedrag van circa 250.000 euro (exclusief grond). Ook omdat de welstandscommis sie van de gemeente al vrij snel ak koord ging, kon Schra 'ongestoord' verder gaan. „Mét hulp van de kin deren en een groepje vrienden zijn de stammen uit het water gehaald. En vervolgens geschuurd en ge schild. Met dat schillen van de bast zijn we een hele zomer druk ge weest. Om alvast een logische bouwvolgorde te bepalen, heb ik de stammen meteen genummerd Het boomstamhuis is vervolgens op de fundamenten van het oude boerderijtje gebouwd. „Vader is handig. Hij heeft veel werk verzet. Moeilijk was het om de muren wa terpas te houden tijdens het om-en-om stapelen van de stam men. Een boom is nooit overal even dik. Dat heeft geleid tot veel zaagwerk; weinig uitsparingen op het dunne deel van een stam, veel op het dikkere deel." Dat het perceel waarop het mar kante huis staat, een imposante 4.800 vierkante meter telt, was tij dens de bouw eerder noodzaak dan luxe. Om geen tijd verloren te laten gaan, bouwde Schra een me terslange 'zaagbaan' naast de wo ning. Ook kocht hij een bouw- kraan om de stammen op hun plek te tillen. Die voorzieningen namen samen met de houtopslag en de schuur met gereedschap veel ruimte in beslag. „Maar het was uit eindelijk wel veel goedkoper dan steeds te moeten huren." Wie tegenwoordig voet over de drempel van de boomstamwoning zet, ziet net als bui ten ook binnen overal hout. De vloer, het plafond, de meubels: al les heeft een leven als boom achter de rug. Het meeste hout is douglas. Maar ook tamme kastanje, red ce der, acacia, moerascypres, lariks, vuren en grenen zijn in de woning verwerkt. „Bijna alles is hout", zegt Schra. „Het bouwbesluit schrijft voor dat onder meer in de keuken en badka mer andere, waterdichte materia len zoals steen en tegels worden ge bruikt. Daar kwam ik niet onder uit. En ach, uit praktische overwe gingen is dat eigenlijk wel zo slim." Ook heel vernuftig én noodzake lijk zijn de maatregelen die Schra heeft genomen om houtkrimp op te vangen. Onder meer via verstel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 152