Last minute is niet altijd goedkoper SS 23 reizen m m te reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 17 mei 2008 B lal. redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Ryanair maakt inchecken op luchthaven duurder Ryanair wil zo veel mogelijk passa giers online laten inchecken. De maatschappij heeft de kosten voor het inchecken van bagage en passa giers op de luchthaven sinds deze maand verhoogd. Het tarief voor check-in bagage stijgt van 9 tot 10 euro en voor passagiers van 4 tot 5 euro. Ryanair moedigt passagiers aan om deze kosten te omzeilen en gebruik te maken van de gratis 10 kilo handbagage en online in te checken. Informatie over fietsroutes langs Donau en Drava In het noordoosten van Kroatië, tus sen de rivieren Drava en Donau, ligt het beschermde natuurgebied Ko- packi rit, waar onlangs het eerste be zoekers- en internetcentrum voor fietstoeristen is geopend. Het cen trum informeert de fietstoeristen over de route, interessante aanbie dingen, waar men zijn of haar fiets kan laten repareren, o ver restau rant- en overnachtingsmogelijkhe den en over het gehele toeristische aanbod in de streek Baranja. Vakantievieren in een ecoaccommodatie De Dyffryn Isaf boerderij in Wales ligt in een vallei in Pembrokeshire. Men kan hier verblijven in de Dove Cottage, een vakantiehuisje dat bij de boerderij hoort. Gasten kunnen meedraaien met het boerenleven van Wales. De boerderij is een ech te groene boerderij en doet van al les aan milieubehoud. De Dove Cot tage heeft twee slaapkamers en is geschikt voor vier personen. www.ryanair.com Amsterdam geeft mooiste geheimen prijs Dit jaar geeft Amsterdam haar mooi ste geheimen prijs. Amsterdam Hid den Treasures biedt verrassende toe ristische en culturele bezienswaar digheden. Zo biedt het Joods Histo risch Museum de fietstocht Verbor gen Schatten van Joods Amsterdam. Het is de eerste fietsroute ter we reld langs joods-cultureel erfgoed. Op 29 mei opent de Museumtuin van Museum Het Schip z'n deuren in de Spaarndammerstraat. www.kopacki-rit.com www.pembrokeshire-organic-holi- days.co.uk www.amsterdamhiddentreasu- res.com. can nOüUlaritë-Ü! Een prachtige lente werd vorig jaar gevolgd door een van de koudste en natste zomers ooit. Met als gevolg een massale toe loop op lastminutevakanties in de categorie 'maakt niet uit waarheen als het maar warm en droog is'. Menige zonzoeker in spe die de koffer al had gepakt, bleef noodge dwongen thuis; er was op zo'n kor te termijn geen vliegtuigstoel of ho telkamer meer beschikbaar. Boven dien dienden de gelukkigen die nog wel een reis konden boeken soms diep in de buidel te tasten, want meer vraag dan aanbod drijft de prijs op. „Het is dan ook een absoluut mis verstand dat een last minute altijd goedkoper is dan een reguliere va kantie", zegt Frank Oostdam, direc teur van de ANVR (Algemene Ne derlandse Vereniging van Reison dernemingen). „Een last minute is in feite precies wat het woord in houdt: een reis op het laatste mo ment. Die kan goedkoper uitpak ken, maar ook duurder." Het is volgens hem evenzeer een fa bel dat reisorganisaties extra pakketreizen (vlucht plus accom modatie) zouden inkopen om aan het einde van de zomer klanten te lokken met last minutes. „Ook dat klopt niet. De reisbranche wordt steeds professioneler en touropera tors stellen hun inkoopgedrag strak vast. Het kan zelfs zo zijn dat schaarste de prijs van last minutes doet stijgen, als ook touroperators teeen hoeere Driizen extra stoelen en kamers proberen te bemachti gen. Dat noemen wij eveneens last minutes." Daarentegen gebeurt het natuur lijk soms ook dat touroperators aan het einde van het seizoen nog met een 'overschot' aan ingekochte vliegtuigstoelen en accommodaties zitten, en deze tegen fors lagere ta rieven aanbieden. Van tevoren is hier echter geen prognose over te maken. Mede om die redenen groeit de in teresse voor vroegboelckortingen. Het prijsvoordeel van zo'n vroege boeking is weliswaar kleiner dan de korting op veel last minutes, maar de klant weet wél waar hij aan toe is. Voor wie per se in een afgebakende periode naar een be paalde bestemming wil, is de vroegboeklcorting ideaal. Je moet voor 1 april de zomervakantie boe ken en bent dan verzekerd van je vakantiereis tegen een leuke kor ting, soms oplopend tot 10 pro cent. Doorgaans geldt: hoe eerder geboekt (januari), hoe meer reduc tie. Enkele grote touroperators brengen zelfs speciale vroegboek- brochures uit, en ook op de websi tes staan de kortingen vermeld. Frank Oostdam: „We constateren dat er groei zit in de vroegboekkor- tingen. Die zijn vooral het afgelo pen jaar steeds vaker gehanteerd. Het mes snijdt natuurlijk aan twee kanten, de reisaanbieder en de klant profiteren ervan." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Goedkoop of duurkoop? Ben je erg flexibel met betrekking tot vertrekdata en bestemmingen, dan kan een last minute financieel aan trekkelijk zijn. Wil je zekerheid, kies dan een vroeg- boekkorting. Last minutes kunnen duur uitpakken als de vraag het aanbod overstijgt. Het gaat bovendien niet alleen om Middellandse-Zeebestemmingen, maar ook om landen als Mexico, Bali en Thailand waar dikwijls vaccinaties en/of visa voor nodig zijn. Belgische en Duitse touroperators bieden soms goed kopere last minutes aan. Wie in de grensstreek woont kan een reisbureau binnenstappen. Vanaf 1 juli voert Nederland de milieubelasting op vliegreizen in. Die ecotaks maakt vertrek vanaf een buitenlandse luchtha ven financieel extra aantrekkelijk. Bijna alle touroperators bieden via hun websites last minutes aan, het reisbureau zet ze in de etalage. De site www.inpakkenenwegwezen.nl is handig om te zoeken naar last minutes. Op www.lastminute.startpagina.nl staan veel links naar touroperators en reisbureaus. foto Darren Greenwood

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 139