Cyprus: zon en strand maar ook natuur en geschiedenis Noord-Cyprus ^CE]gf reizen@wegeiiiier.ffi! A I reizen ||g| 024-3650360 PZC isSSi Zaterdag 17 mei 2008 Het theater van Kourion hoog bo ven de kustlijn. foto's GPD Sinds 1974 leven de Turkse en Griekse Cyprioten gescheiden. De zogeheten Groene Lijn deelt de hoofdstad Nicosia en de rest van het eiland in tweeën. De Republiek van Noord-Cyprus wordt alleen door Turkije erkend. Met als gevolg dat de meeste toeristen alleen de Griekse kant van het eiland kennen. Sinds een paar jaar is de grens op een paar plaatsen wél open en kun nen toeristen met de bus of auto van zuid naar noord rijden. Maar het aantal toeristen dat dit daadwer kelijk doet, blijft nog ver achter. De schatting ligt nu op 300.000 men sen. Dat verandert misschien als het vliegveld Ercan wordt opengesteld voor rechtstreekse internationale vluchten. Nu zijn het nog voorname lijk de Engelsen - Cyprus was een Britse kolonie - die Noord-Cyprus al ontdekt hebben. Dat verklaart ook het groeiend aantal vakantiedorpen, waar veel oudere Britten komen overwinteren. Ercan Airport is nu alleen vanaf Tur kije te bereiken. Het is sinds 2003 wel mogelijk om vanaf het zuiden - Larnaka Airport - naar het noorden te reizen. Website verkeersbureau: http://www.northcyprus.cc Het minste wat we van de heidense Cyprioten uit het begin van onze jaartelling kunnen zeg gen, is dat ze bemoei zuchtige vreemdelingen een afran seling gaven tegen een ergono misch verantwoord paaltje. Het pilaartje in Pafos, waar volgens de overlevering de apostel Paulus werd vastgeketend om hem veertig zweepslagen te geven, is van glan zend marmer, helder wit en vrij van scherpe braampjes. Maar historisch verantwoord is het allemaal niet. Toen Paulus in het jaar 45 na Christus arriveerde in de havenstad in het uiterste westen van Cyprus, was er nog helemaal geen marmer op het eiland. Het zou zelfs nog drie eeuwen duren voordat de steensoort naar Cyprus werd aangevoerd. En dan staat het paaltje ook nog eens liefdeloos tus sen het onkruid en de puinhopen van een tot twee keer toe verwoes te Byzantijnse kerk. Maar een mooi verhaal is het. Het kan verklaren waarom de toenmali ge Romeinse overheersers van Pa fos toch wel onder de indruk wa ren van deze grote geloofsverbrei- der. Paulus versaagde kennelijk niet, want de soevereine proconsul liet zich door hem bekeren en zo werd Cyprus de allereerste door een christen geregeerde staat ter wereld. Het is maar één voorbeeld van het komen en gaan van vreemde over heersers in het niemandsland tus sen Europa, Afrika en Klein-Azië. Van de oude Grieken tot de keizers van Byzantium en van de Engelse koning Richard Leeuwenhart tot de Ottomaanse Turken, allemaal hebben ze aan de kusten van Cy prus hun sporen nagelaten. Het heeft door de snelle opeenvolging van de machthebbers alleen wei nig kunnen beklijven. Wat rest is de overlevering en daarvoor hoef je niet naar Cyprus te komen. Toch komen er ieder jaar bijna drie miljoen toeristen naar Cyprus. Vooral voor zon, zee en strand. En dat terwijl het binnenland nog zo veel meer te bieden heeft. Wie een auto huurt, is door het uitstekende snelwegennet ook nog eens snel op de plaats van bestemming. Di rect in het achterland van Pafos le nen bijvoorbeeld het uitgestrekte Troödosgebergte en de nog onge repte natuur van het schiereiland Akamas zich uitstekend voor een uitstapje in de wereld van zon, zee en strand. Langs de weg tussen Pa fos en de aan de zuidkust van Cy prus gelegen stad Limassol zijn bo vendien de restanten van de antie ke stadsstaat Kourion te bewonde ren. Al in de twaalfde eeuw voor Christus moeten Griekse strijders op hun terugkomst van de Trojaan se oorlog hier deze stad hebben ge sticht. Vanaf de tweede eeuw voor Christus werd hier hoog boven de zee een immens theater uit de rot sen gehakt. In zijn volle omvang bood het ruimte aan 3.500 toe schouwers. Nog altijd is het theater met zijn voortreffelijke akoestiek in de zomermaanden in gebruik voor opvoeringen en concerten. Weer een andere welkome onder breking van het zonnebaden biedt het Troödosmassief. Als de kustregio's hartje zomer zuchten onder de hitte, is de tem- 25km peratuur hoog in de bergen rond uit aangenaam. Niet voor niets heb ben nogal wat Cyprioten er een va kantiehuisje. Ook zijn er boerenbe drijven die zich richten op het agro- toerisme en hun gasten op een nog in bedrijf zijnde boerderij ont vangen. Verder zijn er genoeg mo gelijkheden om te fietsen en wan delen. Bijzonder charmant is wel het plaatsje Omodos. Verborgen tussen de druivenvelden voor de wijn en de stevige brandewijn Zi- vania, duikt langs de hellingen van het Troödosgebergte ineens het dorpje op. Smalle straatjes kronke len omhoog naar een in lichte steentjes uitgevoerde brink. Daar achter ligt dan weer het klooster van het Heilige Kruis, waar tegen de rijk versierde achterwand van de kloosterkerk behalve de iconen ook het touw waarmee Christus werd geboeid en een splinter van zijn kruis worden bewaard. Dat wordt althans beweerd. Kyrenia Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Cyprys Verkeersbureau, Keizersgracht 635 1017 DS Amsterdam telefoon: 020-624 43 58 e-mail: cyprus.sun@wxs.nl site: www.visitcyprus.org.cy MIDDELLANDSE ZEE NOORD-CYPRUS (Turkse republiek) 9 Famagusta Het marmeren paaltje van Paulus in Pafos. Akamas Morphou 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 137