Ze kunnen niet allemaal naast Beatrix zitten Cateraar stuurt zijn mei spectrum 8 De Nieuwe Kerk in Middelburg PZC Zaterdag 17 mei 2008 Bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards speelt de indeling in de Nieuwe Kerk een belangrijke rol. De placering vindt plaats volgens een internationaal vastgesteld protocol. Centrale figuur is uiteraard koningin Beatrix, die vooraan in het midden zit. ledereen wil het natuurlijk goed kunnen zien, maar bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards is het echt niet: wie het eerst binnen is, heeft de beste plek. Die is vanzelfsprekend voor Flare Majesteit, ook al komt zij als laatste binnen zodat iedereen voor haar kan opstaan. door Maurits Sep Een streng internationaal vastge steld protocol bepaalt wie waar mag zitten. De placering van de gasten kan daarom pas echt ge beuren als duidelijk is wie er op 24 mei allemaal naar de Nieuwe Kerk in Middelburg komen. Een hoge gast die zich nog laat aanmeldt, wordt op een passende plek ingeschoven. Dan moeten anderen - die lager op de rangorde staan, voor wij ken. Maar een gast die onverwacht verstek laat gaan, is geen mazzeltje voor de lager geplaatsten. Het lukt gewoon niet om elke keer iedereen een stoel op te laten schui ven. „Het lijkt misschien allemaal flauwekul, maar het protocol voor de placering maakt het voor iedereen helder en gemakkelijk", vindt Louis van Vlaanderen, secretaris van de Roosevelt Stichting en verantwoorde lijk voor de zetelverdeling in de kerk.„Zon- der protocol wil iedereen wel naast de ko ningin zitten." Die twee plekken zijn voorbehouden aan de gasten die na de majesteit het hoogst in de rangorde staan. Van Vlaanderen kan uit veiligheidsoverwegingen geen exacte infor matie verstrekken over de plaatsverdeling. Maar duidelijk is dat prinses Maxima en commissaris van de koninginKarla Peijs naast haar zitten. Die belangrijke stoel naast Beatrix is meer dan Peijs toekomt als commissaris van de koningin. Maar ja, zij is nu eenmaal ook de gastvrouw van de ce remonie, dus dat rechtvaardigt haar pro motie. Om die reden zitten ook de belang rijkste vertegenwoordiger van het Franklin en Eleanor Roosevelt Institute - mede-gast heer van de ceremonie - nabij de konin gin. De placering begint bij de belangrijkste gast en werkt dan als de waterstralen van een fontein: de mensen met de hoogste pu blieke functies zitten op de eerste rij, en naarmate ze daar verder van de koningin af zitten, zijn ze minder belangrijk. Wie er op de eerste rij niet meer bij kan, gaat naar de tweede rij. Daar begint de placering weer in het midden, achter de konignin, en aflopend naar buiten. „Ze worden dus van binnen naar buiten en van voor naar achter steeds minder belangrijk, afhanke lijk van hun diplomatieke status", beves tigt Van Vlaanderen. Buitenlandse ambassadeurs in Nederland zijn belangrijk en zitten dus dichtbij het podium. Die met de meeste dienstjaren hebben weer betere plaatsen dan de nieu welingen. Dat ze toevallig uit het land ko men van degene die een Four Freedoms Award krijgt, is geen voordeel. Als alle mensen met een belangrijke publie ke functie een stoel hebben (meer dan de helft van de aanwezigen valt onder dit pro tocol), komen de sponsors met hun rela ties aan de beurt. Ook daar is weer een rangorde: de hoofdsponsor krijgt de beste plek. „Maar het kan zijn dat een sponsor een relatie uitnodigt die heel belangrijk is. Die komt dan niet bij de sponsor te zitten, maar ergens vooraan, op een plek die bij hem of haar past", merkt Van Vlaanderen op. De hoofdrolspelers van de dag, de lau reaten, zitten natuurlijk op het podium. Zij zitten naast elkaar en degene die als eer ste een onderscheiding krijgt, zit het dichtst bij het midden. De volgorde is: vrij heid van meningsuiting, vrijheid van gods dienst, vrijwaringvan gebrek, vrijwaring van angst en de algehele Four Freedoms Award. Op het podium zitten ook de mensen die de Four Freedoms Awards uitreiken. Dat zijn er tien: vijf mensen die een toespraak houden om te vertellen wie welke onder scheiding krijgt en waarom, en vijf die hel pen bij het omhangen van de medaille. Ook zij zitten op een rij, mogelijk twee rijen van vijf achter elkaar. Koningin Beatrix zit dus vooraan in het midden. En nooit alleen, zegt Van Vlaande ren. „Als degene naast haar op het podium een toespraak moet houden, schuift dege ne daar weer naast een stoel op richting de koningin. En weer terug als de spreker te rugkeert." door Maurits Sep Niet vrijdag, maar zaterdag visdag. De laureaten die de Four Freedoms Awards ontvangen, krij gen op de vrijdag ervoor een vleesmenu ge serveerd in de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis. De lunch na de uitreiking op zaterdag is wel een vismenu. Vier koks en zo'n dertig man bedienend personeel van Maison van den Boer uit Veghel serveren zowel het laureatendiner op vrijdag als de lunch op zaterdag. „Wij gaan uit van één medewerker op twaalf gasten. Dit staat garant voor een hoog serviceniveau", zegt Ton van Oostrom, de Middelburger die bij Maison van den Boer verantwoordelijk is voor de catering van de Four Freedoms Awards. De medewerkers die bij de Four Freedoms Awards worden ingezet, hebben veel erva ring bij Maison van den Boer. Een bijeen komst met zo'n internationale uitstraling vereist mensen met ervaring, weet Van Oostrom. Het bedrijf verzorgt voor de vierde keer het laureatendiner en voor de tweede keer de Nieuwe Kerk in Middelburg prinses Maxima laureaten 5 mensen die toespraak houden plaats koningin Beatrix 5 mensen die helpen bij het omhangen van de medailles

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 122