Schrijven wat gezegd moet zijn 7 spectrum Geen blad meer voor de mond PZC j Zaterdag 17 mei 2008 j Goesje en Walchje gaven op de posters uiting aan hun zorg over de ziekenhuiskwestie, foto Mechteid Jansen door Ondine van der Vleuten Zeg 'Loesje' en de meeste men sen denken onmiddelijk aan de posters met teksten die aan het denken zetten. Steevast onder tekend met 'Loesje'. In het Zie kenhuis Walcheren doken de afgelopen maanden posters op van haar Zeeuwse zus ters Goesje en Walchje. Wat begon als een actie van 'burgerlijke ongehoorzaamheid' van personeel, groei de uit tot een breed gedragen protestactie. Voor één keer willen Walchje en Goesje spreken, op voorwaarde dat hun identiteit anoniem blijft. Walchje: „De directie heeft herhaald te kennen gegeven dat personeel niet met de pers mag spreken. En degenen met de grootste mond mochten op gesprek ko men. Daar vallen dan woorden als onge past, onrust zaaien, gevolgen." Goesje: „De posters mochten alleen nog opgehangen worden waar patiënten ze niet konden zien. Overtreding van die re gel zou consequenties hebben. Maar het was niet te stoppen. Overal werden onze posters gekopieerd en opgehangen. Bij mensen thuis, in de kroeg, in de stad. We kregen telefoontjes: stuur eens een lading. De SP zette ze op de website, zodat men sen ze kunnen downloaden. De Zeeuwse bevolking heeft het opgepikt." Hoe begon het allemaal? Walchje: „In 2002 heeft de NMa een fusie van de zieken huizen afgekeurd. Daarna hoorden wij als personeel niets meer. Tot vorig jaar opeens allerlei facilitaire diensten van de twee zie kenhuizen gingen intesief samenwerken en centraal ondergebracht werden in Goes. De salarisadministratie, de apotheek, de technische dienst, de voedingsdienst, de patiëntenadministratie, het interne uit zendbureau voor verpleegkundigen... Dat had hélemaal niets te maken met een fu sie, zeiden ze toen we ernaar vroegen. Het was verregaande samenwerking, noodzake lijk omdat we anders als ziekenhuizen niet konden overleven. Iemand uit de politiek die er verstand van had, zei tegen ons: Wat begon als 'burgerlijke ongehoorzaamheid' groeide uit tot een breed gedragen protestactie 'Wat ontzettend slim om het op deze ma nier allemaal te vervlechten en het Zieken huis Walcheren uit te kleden zonder het een fusie te noemen.' Want over fusies be slist de NMA." Goesje: „Hoe je het ook noe men wil: vorig jaar was dit proces al ver gaand gevorderd. Zonder dat daarover dui delijk gecommuniceerd was. Elke zes we ken hebben de afdelingen teamoverleg. Daar werd dan wel eens iets over samen werking en projecten gezegd. Als je naar consequenties of details vroeg, was het standaard antwoord: weten we niet, werk groep is daarmee bezig. Die werkgroepen bestonden uit managers en als je daar wat aan vroeg, was het standaard antwoord: weten we niet, mogen we niet zeggen." Intussen waren de alarmbellen flink gaan rinkelen. Walchje: „In 2007 waren in Ziie- kenhuis Walcheren volgens een officieel accountantsrapport de tekorten op de be groting minimaal en die in Goes stukken groter. Maar in de officiële begroting wa ren de cijfers bijgesteld en stond Goes er veel beter voor. Hoe het zit? Wij weten het niet. Er is van alles aan de hand waar over niet gecommuniceerd wordt. Dingen worden voorgekookt en dan als voldongen feit aan ons en aan de bevolking gepresen teerd. Hoe zei directeur Simons dat zo mooi? Over beslissingen die nog niet geno men zijn, kun je niet praten." Ziekenhuis Walcheren is verkwanseld, zo voelt Walchje het. „Wat krijgt de bevol king ervoor terug, in Middelburg? Een pleisterplaats, niet meer! Een eerste hulp post zonder specialisten daarachter, een speeltuin voor poortartsen in opleiding. Dan moet je zo'n drukke tweede pinkster dag hebben als maandag, waarin twee am bulances de provincie uitmoesten en er één over was. Voor heel Walcheren." Lakhdar Brahimi (1934), Alge rijns diplomaat en voormalig vredesbemiddelaar voor de VN, komt naar Middelburg om de Four Freedoms Award voor vrijheid van meningsuiting in ontvangst te ne men. Hij neemt tegenwoordig wat meer afstand van de troebelen op het politieke en diplomatieke wereldto neel. Dat brengt hem in een positie waarin hij geen blad voor de mond hoeft te nemen. In een interview dat vorig jaar in NRC Handelsblad werd gepubliceerd gaf hij bijvoorbeeld aan dat het een tactische fout is geweest om de Taliban niet uit te nodigen voor een conferentie die in 2001 in Bonn werd gehouden, waar het ging over de toekomst van Afghanistan. Ook het uitsluiten van Harnas bij de inspanningen die in het werk wor den gesteld om tot een oplossing te komen in het Israëlisch-Palestijns conflict, vindt hij verkeerd. De oorlog in Irak noemde hij een door de inter nationale gemeenschap uitgelokte cri sis, waarbij op praktisch elk moment de verkeerde beslissing is genomen. Brahimi schrikt er niet voor terug om de hand in eigen boezem te ste ken. Hij is niet altijd even opgewekt geweest over het resultaat van zijn in spanningen. Maar dat zegt volgens hem ook veel over de aard van de conflicten waarin hij bemiddelde. In het interview staat Brahimi ook stil bij de rol van de Verenigde Staten en memoreert hij dat het handvest van de Verenigde Naties is opgesteld door president Roosevelt. Dat is in zijn ogen een belangrijke impuls ge weest voor de ontwikkeling van het internationaal recht na de Tweede Wereldoorlog. Maar nu vertrappen de VS volgens Brahimi de vooruit gang die ze zelf hebben helpen berei- j ken. Dat internationaal recht wordt door de machtigste landen in de wereld, de VS voorop, tegenwoordig wille keurig toegepast. Dat komt er vol gens Brahimi op neer dat je uit een j menu van internationaal recht de arti kelen kiest die je uitkomen en ne geert wat je niet bevalt. Dat is voor niemand goed. Het moet in zijn ge heel en blind worden toegepast. Wie ook maar de schuldige is, moet wor den berecht, is zijn standpunt. Maar i ook: „Als een staat faalt is dat de ver antwoordelijkheid van de mensen die dat mogelijk hebben gemaakt en dat zijn vaak de inwoners zelf" Vier Vrijheden Zeeland, Vrijheid van Meningsuiting: Walchje en Goesje (posteractie tegen ziekenhuisfusie) De toekenning van de prijs is uitdrukkelijk niet bedoeld als politiek statement in de kwestie ziekenhuisfusie. Naar de mening van de jury zijn Walchje en Goesje de spreekbuis geweest van personeel dat een verbod kreeg met de pers te praten over de gevolgen van de fusie voor de Zeeuwse bevolking. De jury: „Walchje en Goesje waren voor het personeel van ziekenhuis Walcheren de enige manier om argumenten tegen sluiting openbaar te maken, nadat de di rectie hen verbood met de pers te spreken over de gevolgen van de fusie voor de Zeeuwse bevolking." Lakhdar Brahimi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 121