Spontane stimulans van jongeren spectrum 4 God is niet voorstelbaar en kenbaar PZC Zaterdag 17 mei 2008 De Four Freedoms Award voor vrijheid van godsdienst is voor Karen Armstrong. Ze is als auteur erg populair, vooral in Nederland. Maar ze heeft ook criticas ters. Vooral als ze het opneemt voor de Islam. De Engelse schrijfster wordt gezien als de grote autoriteit op het gebied van de drie wereldgods diensten. Rooms-katholiek van oor sprong trad ze in 1962 toe tot een klooster. Zeven jaar later keerde ze het kloosterleven de rug toe om een academische graad aan Oxford te ha len. Zoals ze zelf zegt verliet ze het klooster met een vreugdesprong en wilde ze even niets meer met gods dienst te maken hebben. Godsdienst had haar uitgeput, gaf ze aan. Door haar studie stelde zich uiteindelijk weer open voor religies, met dien ver stande dat ze zich niet meer op liet sluiten in één traditie of geloof God is voor haar geen ander wezen naast de wezens die we kennen: „God is Niets. Geen bestaan, geen voorstelbaar iets. Ik ontken de reali teit van God niet, ik probeer alleen om me God niet toe te eigenen. Ik ben ervan overtuigd dat de kerken verder zullen blijven leeglopen zo lang men het simpele spreken over een persoonlijke, bijna voorstelbare en kenbare God niet loslaat. Ander zijds, indien dat beeld van God jou toegang geeft tot spiritualiteit én in dien je erdoor tot een medelevende mens ontwikkelt, dan is er geen pro bleem. Een beeld is een beeld en het moet de mens in staat stellen om iets te ervaren van de realiteit waarnaar verwezen wordt." Armstrong heeft het vaker over de manier waarop godsdiensten zichzelf presenteren en zich aan elkaar presen teren. Dat moet anders volgens haar. Islam noemt ze een religie van suc ces. In tegenstelling tot het Christen dom, dat als voornaamste icoon in het westen het schokkende beeld heeft van een man, die een hulpeloze en tragische dood aan een kruis sterft. Ook over fundamentalisten, zo wel die in het westen als die in het oosten, heeft ze uitgesproken menin gen. Fundamentalisme en agressief modernisme zwepen elkaar - zegt ze - op tot excessen. Ze zegt geschokt te zijn door wat ze hoort beweren over de Islam. )e reinste onwetendheid vol gens haar, die doet denken aan Duits land in de jaren dertig. Charles Linsen: „Ik hoop dat het belang van openheid blijvend zal doordringen." foto Mechteld Jansen door Ali Pankow Ik zou het zelf niet mooier kunnen zeggen. Ik ben op alle fronten zo ontzettend blij met deze prijs", zegt ambassadeur Charles Linssen van de stichting NieuwZout over de motiva tie van de jury. Hij is er eerlijk over: „Het was voor ons een zeer moeilijke opdracht de juiste weg te vinden het verhaal goed over te brengen. Vooraf was er al veel weerstand te overwinnen dat het alleen een christelijk feestje zou worden. Juist die brede opzet, zoals de jury aan geeft, is altijd onze bedoeling geweest. Het is een erkenning dat we op de goede weg zijn. De motivatie geeft exact aan hoe wij dit project in gang hebben gezet: met een open vizier voor andere religies met een open oor, een open hart, een open ziel te zoeken juist naar dat wat ons deelt en niet naar wat ons verdeelt." Volgens Linssen is het een verkeerde ge dachte dat het project NieuwZout uit zou zijn op 'zieltjes winnen'. Daarom is hij ook zo blij dat de ware intentie bij de openings manifestatie op 12 april zo goed is opge pakt. En dat de organisatie ook zulke posi tieve reacties kreeg van mensen uit de hoek van de wetenschap en van de kunst en cultuur. „Maar wat ik vooral bijzonder vind aan deze Award is dat hij ons door jongeren is toegekend. Vooruitlopend op het begin van NieuwZout heb ik vijftien a twintig lezingen gehouden over opzet en invulling van dit project. In de Statencom missie Welzijn kreeg ik toen het verwijt dat we te weinig jongeren zouden berei ken. Terwijl we toch zeer ons best hadden gedaan de jeugd er wel bij te betrekken. Dus het feit dat nu deze prijs ons door jon geren wordt toegekend, geheel buiten ons om, zonder dat we daar enige invloed op hebben.... Nou ja, dit zegt genoeg." In de motivatie wordt specifiek de nadruk gelegd op de openingsmanifestatie. Veel meer valt er natuurlijk ook nog niet te be oordelen. Maar betekent voor NieuwZout nu een stimulans de geest van die enthou siast ontvangen opening nog wat nadruk- 'lk hoop dat mensen zich opener naar andere culturen en religies zullen opstellen' keiijker vast te houden? „Absoluut. Ik vind dat we alle programma-onderdelen nog eens kritisch moeten bekijken om te zien op welke wijze we dat open vizier nog extra kunnen versterken", zegt de ambassa deur. Hij ziet daarvoor al een goede moge lijkheid met de reizende fototentoonstel ling In Beeld die gisteren in de Sint Willi- brordus Basiliek in Hulst is geopend. Het betreft een visualisering van Cultuur, We reldbeeld en Religie, samengesteld uit werk van Zeeuwse amateur-fotografen. De foto's zijn uit ruim 150 inzendingen gese lecteerd door de bekende fotograaf Hans Aarsman (Volkskrant) en Franks Boots, hoofdbestuurder van de landelijke foto- bond BNAFV. „Deze tentoonstelling biedt de mogelijk heid alle dertien Zeeuwse gemeenten nau wer bij NieuwZout te betrekken. We pro beren de toernee zo te organiseren dat we inspelen op plaatselijke manifestaties. Aar denburg heeft bijvoorbeeld van 18 tot 27 juli een Culturele Week. Dan zorgen wij dat de tentoonstelling ook daar is inge richt. En rond 23 augustus, de dag waarop dat mooie concert van Camerata Trajecti- na wordt gegeven, zijn de foto's in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven te zien." Koestert Linssen zelf hoop dat NieuwZout blijvend effect oplevert? „Ja, dat is mis schien heel idealistisch, maar ik hoop dat het belang van openheid naar elkaar toe blijvend zal doordringen. Zowel privé als bestuurlijk ben ik zo vaak geconfronteerd met vooroordelen. Mensen nemen vaak al stelling voordat ze werkelijk kennis van iets hebben genomen. Die vooroordelen zijn zo Nederlands. Ik hoop dat we dat met NieuwZout kunnen beinvloeden dat mensen zich opener naar andere culturen en religies zullen opstellen." Vier Vrijheden van Zeeland, Vrijheid van Godsdienst: Stichting NieuwZout (Manifestatie cultuur, wereldbeeld en religie) De Manifestatie Nieuw Zout houdt in 2008 tientallen grote en kleine evenemen ten rond het thema Cultuur, Wereldbeeld Religie. »- Daarbij is niet alleen aandacht voor het Christendom, maar ook voor andere we reldreligies, ingebed in hun cultuur. Met name de openingsmanifestatie op zaterdag 12 april was daar een geslaagd voorbeeld van. »- NieuwZout brengt op toegankelijke en verfrissende wijze andere godsdiensten en culturen onder de aandacht van de Zeeuwen. Karen Armstrong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 118