Fairtrade verbindt Groningei Ondernemersgeest Geschrokken paard staat plotseling i Karla Peijs ondergaat eind juli herniaoperatie Plasterk krijgt lijst met jonge monumenten Lezing en debat met Karen Armstrong Provincie evalueert denktank van jongeren 42 Zaterdag 17 mei 2008 PZC MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs gaat onder het mes. Gisteren liet ze de Staten van Zeeland en de medewerkers van de provincie weten dat ze eind juli een operatie ondergaat. Die houdt verband met een her nia die ze vijfjaar geleden heeft op gelopen. Peijs heeft de operatie en de aansluitende herstelperiode in haar vakantie gepland, zodat haar functioneren als commissaris van de koningin en dagelijks provincie bestuurder er zo min mogelijk door wordt belemmerd. VLISSINGEN - Minister Ronald Plas terk (PvdA, onderwijs, cultuur en wetenschappen) krijgt maandag tij dens zijn bezoek aan Vlissingen een boekje met 325 jonge monu menten die het behouden waard zijn. Erfgoedvereniging Heem schut heeft de lijst opgesteld als reactie op de 100 'topmonumen- ten' die de minister eerder had aangewezen. Die lijst is te beperkt, vindt Heemschut. Op de aanvul lende lijst staan onder meer hotel Britannia in Vlissingen en het raad huis van Oostburg. MIDDELBURG - Auteur Karen Armst rong geeft zondag 25 mei tussen 14 en 16 uur een lezing in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Een dag eer der ontvangt zij het laureaat voor de vrijheid van godsdienst (Freedom of Worship). Na haar le zing gaat zij in debat met prof De Kruijff) imam A. van Bommel en rabbijn A. Soetendorp onder lei ding van Michaël Zeeman over de relatie tussen religie en democra tie. De toegangsprijs is 10 euro. www.theaterverkoopzeeland.nl MIDDELBURG - De provincie gaat sa men met jongeren het werk van de jongeren-denktank evalueren tijdens een zogeheten Pre-sum- mer Denktankparty. Dat gebeurt vrijdag 30 mei in het Oude Mon- dragontheater in Zierikzee. Op verzoek van het provinciaal be stuur hebben jongeren de laatste zes maanden gekeken naar sport, cultuur, verkeersveiligheid en de ri sicokaart. Het nieuwe halfjaar staat in het teken van veiligheid en na tuur. Si www.jouwzeeland.nl Welke stad wordt de eerste Fairtrade gemeente van Nederland? Naar voorbeeld van Groot-Brittannië en België zijn zes steden in de lijn Groningen-Goes op weg naar de Fairtrade-status. door Lilian Dominicus Max Havelaar-koffte op het werk, Fair- trade-chocola in het schap van elke super markt, T-shirts van duurzaam ge produceerde katoen in de kleding winkels en eerlijke wijn in iedere kroeg of restaurant. Als het aan de werkgroep Fairtrade gemeente ligt, zijn dat straks heel normale za ken in Goes. Een project van lange adem, er kent Pascal Elegeert van COS Zee land, maar hij is ervan overtuigd dat het zal lukken. Het provinciale centrum voor internationale sa menwerking klopte enkele maan den geleden bij de gemeente aan met het voorstel om van Goes een Fairtrade-gemeente te maken. „Dat ging hier supersnel. We leg den het voor aan wethouder So- BIÖIÖ&'SCME Mascao Chocolade MELK phie van 't Westeinde en enkele ambtenaren en ze zeiden direct 'ja'." Inmiddels heeft de raad inge stemd met het voorstel. Daarmee voldoet Goes aan criterium twee: een politieke uitspraak van de raad. „Dat het hier zo snel gaat, die bereidwilligheid, daar zijn werkgroepen in de andere steden wel jaloers op. Groningen werkt er ook al een tijd aan, maar op de een of andere manier zijn die voor al bezig met praten." De werkgroep, criterium één, is in middels ook gevormd. Daarin zit ten vertegenwoordigers van ge meente, jongerenraad, Onderne mers Overleg Goes (OOG), de We reldwinkel, ROC Zeeland, super markt Jumbo en restaurant Het Elfde Gebod. Elegeert: „Een werk groep die dus breed door de sa menleving gedragen wordt." Begin juni begint in Goes de zoge heten nul-meting. „Het betekent dat we kijken naar hoe het er nu in de gemeente voorstaat. Informa tie verzamelen: waar zijn de pro ducten te koop? Is er voorlichting naar het publiek? Tot voor kort werkten we nog redelijk ad hoe. Maar dat kan nu niet meer. We gaan werken aan een plan van aan pak", zegt Elegeert. Na de nul-meting begint het echte zendingswerk pas. Dan moeten de hore ca, het bedrijfsleven en instellin gen als scholen, kerken en vereni gingen ervan overtuigd raken dat ze hun steentje kunnen bijdragen aan een betere wereld. Daar gaat de werkgroep binnenkort mee aan de slag. En de Goesenaren moeten ervan weten, want dat hoort bij criterium 5: aandacht door de me dia, over een langere periode. Het betekent campagne voeren en eve nementen organiseren. Ook vijf andere steden, Tilburg, Eindhoven, Leeuwarden, Houten en Groningen, werken aan de Fair trade-status. Met Groningen hoopt Goes een noord-zuidlijn te kunnen maken. Elegeert: „Een mooie symboliek, noord en zuid met elkaar verbonden. Daar laat je direct alle metaforen op los." De zes criteria 1Er is een lokale werkgroep actief. 2. De gemeenteraad spreekt zich uit voor Fairtrade. 3. In de winkels worden eerlijke producten duidelijk zichtbaar verkocht. De horeca serveert Fairtrade producten. 4. Organisaties als scholen, kerken en verenigingen en bedrijven gebrui ken Fairtrade producten. Er worden activiteiten georganiseerd om de ken nis over en de betrokkenheid bij Fairtrade te vergroten. 5. Media-aandacht. 6. In de gemeente wordt een nieuw initiatief gelanceerd op het gebied van Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. PWG in Goes is sinds 2006 een Fair Wear gecertificeerd bedrijf. door Lilian Dominicus GOES - Ideologie was niet echt de drijfveer, bekent directeur Marcel Westveer van PWG in Goes. On dernemersgeest wel. De specialist in bedrijfskleding bemachtigde in 2006 het Fair Wear-label. Natuur lijk omdat het bedrijf niet geassoci eerd wil worden met kinderar beid, maar de belangrijkste reden zijn de klanten. „Overheidsorgani saties als Defensie, gemeenten en waterschappen vragen erom. Com merciële bedrijven vinden het in mindere mate belangrijk." PWG produceert bedrijfs- en vei- ligheidskleding voor onder meer de bouw, brandweer, bosbouw en lassers. De in- en verkoop, admini stratie en marketing vindt vanuit Nederland plaats, de fabriek staat in Polen. „Wij kopen in, zij maken het. Kort gezegd geven we ze een soort Lego-doos met instructie boekje. Zij knutselen het in el kaar." Dat de fabriek in Polen staat, maakt de overgang naar Fair Wear-bedrijf een stuk makkelijker, beweert Westveer. „Polen is een Europees land. Onze fabriek vol deed vóór de audit ook al aan de voorwaarden. Als je in China of In dia produceert, is het een lastiger verhaal." I vers Ms_.8LwiJlgboer Arnesteinweg 27 4330 EA Middelburg T 0118 - 62 90 56 F 0118 - 63 47 16 E fnfo@verslufsenwJlleboer.nl -beglazing - hardglazen deuren - kunststof kozijnen en puien - aluminium kozijnen - rolluiken en zonwering www.versluisenwilleboer.nl Spoorwegovergang in Kapelle zou onder stroom hebben gestaan. door Lilian Dominicus KAPELLE - Het zal je maar gebeu ren: zit je op een zonnige vrije dag lekker thuis, dendert er ineens een paard door de voordeur. Het over kwam de familie De Roo uit Kapel le afgelopen zondagmiddag. „Wij waren zelf weg, alleen onze dochter Nathalie (20) was thuis. Zij is zich rot geschrokken", zegt moeder De Roo. „De voordeur was op slot, maar het paard ging er dwars doorheen. We hadden veel schade, maar gelukkig is er niemand gewond geraakt." Behalve het paard dan, want een dierenarts heeft twintig hechtin gen in het hoofd moeten naaien. Hoe het allemaal is gekomen? Een vrouw uit Kapelle reed met het paard en erachter een wagen tje over de spoorwegovergang Mid denweg richting de Hoekseweg, waar de familie De Roo woont. En daar sloeg het paard op hol. „De spoorwegovergang stond on der stroom", weet Tonny Leijs uit Biezelinge. Hij rijdt zelf ook veel met paard en wagen en heeft een vergelijkbaar incident meege maakt, met een minder spectacu laire afloop, bij de spoorwegover gang over de Biezelingseweg. Dat probleem is inmiddels door BAM Rail opgelost. Leijs is, nadat hij vernam van het incident, op de Hoekseweg pools hoogte gaan nemen. „Er zijn steun- plaatjes met keilbouten vastgezet, die de rails raken. Daardoor komt De plantsoenendienst van de gemeente werkt in kleding van Mauritz uit Bussum m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 108