Zeeland Gematigde reacties op Kapelse school P Kats pakt uit met viering jubileum 'Samen schoonmaken is een stuk prettiger' StolitaiiNraii Voorst vol Waterwedstrijden in Sportpunt Zeeland Culinaire tuinfair met live muziek in Vlake Een dag speciaal voor gehandicapten Wat is üw bedrijf straks waard? WWW. KVK. NL/WAARDE Doktertje spelen "Snuffel" 26 J Donderdag 15 mei 2008 PZC Op de begraafplaats in 's-Heerenhoek wordt zaterdag 24 mei een schoon- maakdag gehouden. foto Ronald den Dekker Gezamenlijk werken op het kerkhof moet een traditie worden. door Rob Paardekam 's-heerenhoek - Gezellig is wel licht niet echt het goede woord in dit verband. We hebben het ten slotte over een begraafplaats. Daar om houden de organisatoren het op 'prettig'. Het is veel prettiger om met meerderen schoon te ma ken dan alleen. Daarom vindt op de begraafplaats in 's-Heerenhoek op zaterdag 24 mei een schoon- maakdag plaats. Kees Rentmeester - die samen met mede-organisator Tiny Polderdijk verantwoordelijk is voor het be heer van het kerkhof - kwam op het idee toen zijn zoon uit Mexico met een filmpje thuiskwam. Daar op was te zien hoe een grote groep mensen bezig was met het schoon maken van de lokale begraafplaats. „Kennelijk is dat daar een tradi tie", zegt hij. Rentmeester zou het wel leuk vin den om er in 's-Heerenhoek ook een terugkerend fenomeen van te maken. Volgens hem maken veel mensen in het voorjaar en rond Al lerzielen (in november) de gang naar het kerkhof om graven schoon te maken of bloemen neer te zetten. Maar wel alleen. Het zou een stuk aangenamer moeten zijn om het samen te doen. Dat gaat eind deze maand gebeuren. De or ganisatoren zorgen onder meer voor schoonmaakmiddelen. „We willen mensen laten zien met welk spul ze de graven het best kunnen schoonmaken", legt Rent meester uit. „Want nu zie je ze met allerlei verschillende middel tjes komen aanzetten. Bleekmid del, bijvoorbeeld. Nou werkt dat op zich wel, maar het kan planten beschadigen en is niet altijd goed op graniet of marmer." Bezoekers krijgen dus ook een stukje voorlichting. De vaste kerk hofmedewerkers zijn aanwezig om vragen te beantwoorden en ook is er een steenhouwer, die voorlich ting geeft over het onderhouden 'Nu zie je dat mensen met allerlei verschillende middeltjes komen aanzetten' en rechtzetten van stenen en graf monumenten. Zo zijn er voor de toekomst nog wel de nodige invals hoeken te bedenken. „Wie weet la ten we de volgende keer wel ie mand komen die alles kan vertel len over bloemen", denkt Rent meester hardop. Maar dat is voor later. Eerst maar eens even kijken of de mensen behoefte hebben om samen met anderen aan de schoonmaak te gaan op het kerk hof „Ik hoop het", zegt Rentmees ter. „Maar ook voor ons zal het een verrassing zijn." De schoon- maakdag op 24 mei duurt van 9.00 tot 15.00 uur. Isaac Beeckman Academie heeft al tien aanmeldingen binnen. door Lilian Dominicus kapelle - Het middelbaar onder wijs in Zeeland reageert nauwe lijks enthousiast op de plannen voor een nieuwe middelbare school in Kapelle. 'Onrealistisch', zegt rector Toine Wevers van het Goese Lyceum. 'Overdone', vindt rector Leo de Kraker van Nehalen- nia in Middelburg, Rector Hen drik-Jan van Arenthals van het Scheldemond College in Vlissin- gen 'zet er voorlopig vraagtekens bij'. Initiatiefnemer Misha van Dende ren van de Isaac Beeckman Acade mie, die 2010-11 begint, is echter overtuigd dat de school een succes zal worden. „We hebben al veel reacties gehad. Tien leerlingen heb ben zich al aangemeld sinds het nieuws bekend werd. Ook hebben Verkoop en reparatie van uw witgoed (altijd even bellen voor een afspraak) Provincialeweg 12 's-Gravenpolder Overzandseweg 4 a Oudelande telefoon/fax: (0113)31 27 08 mobiel: 06 29 30 16 24 email: bartkees@zeelandhet.nl we al veel sollicitaties binnen van leerkrachten die graag bij ons wil len komen werken. En dat voor een school die pas over twee jaar bestaat, dat geeft ons wel een be vestiging dat we op de goede weg zijn." Van Denderen heeft een school voor ogen die voor iedereen toe gankelijk is, maar die verder alle voordelen van een privéschool heeft. Met flexibele roosters, klei ne groepen, onderwijs op maat en veel individuele begeleiding. En toch met een normale ouderbijdra ge. De Isaac Beeckman Academie geeft al onderwijs aan Nederland se kinderen die in het buitenland verblijven. Rector Toine Wevers van het Goe se Lyceum 'ziet het voorlopig niet WR| Rectoren van het voortgezet on- derwijs in Zeeland zien een extra middelbare school niet als een toevoeging op het huidige aan bod. gebeuren'. „Ik zou zo ook wel on derwijs willen geven. Maar de mi nister geeft als richtlijn 26 leerlin gen in een klas, anders is het niet betaalbaar. Van Denderen is ervan overtuigd dat het wel kan met hetzelfde geld. „Door bijvoorbeeld de school het hele jaar open te houden. Een school is normaal een kwart van de tijd dicht. Alleen op grond daar van kan je de klassen met 20 a 25 procent kleiner krijgen. En onze le raars werken al op deze manier. We zijn er aan gewend." De Kraker van Nehalennia ziet nog geen echte meerwaarde in de nieuwe school. „In Zeeland is het onderwijs nu goed verspreid. Er zijn al veel mogelijkheden voor in dividuele trajecten." Hij vraagt zich af of de nieuwe school een verstandige keuze is. „De basispo pulatie loopt terug, dus er komen minder leerlingen." Ook Van Aren thals ziet 'geen toegevoegde kwali teit'. goes - In Sportpunt Zeeland vindt zaterdag 17 mei de eerste regionale voorronde van de Ola Waterspe- len plaats. De waterspelen zijn wedstrijdjes in het zwembad voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De hele zomer is er elke week er gens in het land een ronde. De winnaars mogen in september meedoen aan de landelijke finale. VLAKE - De Sequoiahof aan de Ka- naalweg 79 in Vlake pakt zaterdag uit met een tuinfair met een cultu reel en culinair tintje. Op het me nu staan: live muziek, allerlei bar becuegerechten, gegratineerde oes ters en een wijnproeverij. De Se quoiahof is zaterdag geopend van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. OOSTDIJK - Gehandicapten, maar ook mensen zonder beperking, worden van harte uitgenodigd om zaterdag 17 mei van 10.00 tot 17.00 uur naar het terrein van lonika in Oostdijk te komen. De stichting Davogé houdt dan voor de zesde keer de gehandicap tendag, een dag met activiteiten als blikgooien, meerijden in een vrachtwagen en springen op een luchtkussen. De toegang is gratis. Themadag Bedrijfsoverdracht op maandag 19 mei in Goes en Etten-Leur 's-HEER ARENDSKERKE - Toneelclub 's-Heer Arendskerke zet morgen en zaterdagavond de komedie Dok tertje Spelen op de planken. Beide voorstellingen in dorpshuis Het Arendhuis beginnen om acht uur. Kaarten a 6 euro te bestellen bij lella de Feijter, 0113-561631. Dorp staat komende maanden uitgebreid stil bij 800-jarig bestaan. door Luc Oggel KATS - Tien jaar na de viering van het 400-jarig bestaan is het dit jaar opnieuw groot feest in Kats. Nu ter ere van het 800-jarig bestaan. Zouden ze in het Noord-Beveland- se dorp alle besef van tijd zijn ver loren of hebben ze gewoon weinig geduld? Niets van dat al, leert een belletje met bestuurslid Jan Schuurman- Hess van de organiserende Stich ting Kats 800 jaar. Tien jaar gele den werd namelijk stilgestaan bij het feit dat het toen vierhonderd jaar geleden was dat de Oud Noord-Bevelandpolder werd inge dijkt en de huidige dorpen Kats en Colijnsplaat ontstonden. Dit jaar wordt echter herdacht dat in 1208 het toenmalige Cats voor het eerst in officiële documenten opdook. Het oude Cats, in de mid deleeuwen een belangrijke plaats met het kasteel van de heren van Cats, viel op 'Quade Saterdach' 5 november 1530 ten prooi aan de Sint Felixvloed en werd compleet verzwolgen. Het 'nieuwe' Kats ligt enkele honderden meters ten wes ten van het oorspronkelijke dorp. Het jubileumjaar staat bol van de activiteiten. Die vinden voorname lijk in de zomermaanden plaats. Hoogtepunten zijn volgens de Stichting de ridderspelen die op za terdag 21 en zondag 22 juni door twee historische groepen worden gehouden en een toneelvoorstel ling over Floris V, die wordt opge voerd door leerlingen van de Prin ses Margrietschool. Dat is tevens de start van een actie om geld bij elkaar te krijgen voor een groot speelkasteel in de speeltuin. 'Tien jaar geleden wisten we al dat we dit zouden gaan doen' In de week na de zomervakantie, van zaterdag 30 augustus tot en met zondag 7 september, is er een afsluitende feestweek met onder meer een Oranjefeest (verlate Ko ninginnedag), zangevenement, film-, dia- en videoavond, looiwed- strijd (een door velen enthousiast beoefend oud-Noord-Bevelands spel met loden werpschijven, dat onderdeel is van de Katse feestfolk- lore) en een speur- en fietstocht. Het hangt van het geld af of de feestweek al dan niet wordt afge sloten met een groot vuurwerk. De gemeente Noord-Beveland en de Rabobank dragen bij aan het ju bileumjaar en ook andere bedrij ven zijn aangeschreven om te sponsoren. De organisatie van alle activiteiten heeft heel wat voeten in de aarde, weet Schuurman-Hess inmiddels uit ervaring. „We zijn al twee jaar met de voorbereidingen bezig, maar tien jaar geleden wisten we al dat we dit zouden doen." ytonden trimsa/on n Marieke Boon (gediplomeerd hondentrimster) Spaarlingstraat 11 4421 GD Kapelle *i telefoon (0113) 31 67 79 www.snuffel-kapelle.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74