Zeeland Spoorbak valt veel duurder uit Sceptische reacties op plan voor middelbare school in Kapelle Auto's Bru weg Middelburg presenteert ideeën voor herinrichting vier pleinen Robbert Lavën S PZC Donderdag 15 mei 2008 29 Halfverdiept spoor in Goes vergt in gekozen variant 50 a 60 miljoen. door Frank Balkenende GOES - Een halftverdiept spoor met tunnels aan de Goese Van Hertumweg en de Kloetingseweg kost veel meer dan de 40 miljoen euro die nu beschikbaar is. Het plan vergt zeker 50 tot 60 miljoen euro. Momenteel worden verschil lende varianten onderzocht, waar bij wordt bekeken of er besparin gen mogelijk zijn. De gemeente Goes staat straks voor de keuze: of er moet extra geld bij, of het plan zal sterk moe ten worden versoberd. Wethouder Rinus Dieleman (CDA, verkeer) gaat er in elk geval niet vanuit dat de huidige medefinanciers (haven bedrijf Zeeland Seaports, provin cie, Prorail en ministerie Verkeer en Waterstaat) hun bijdrage zullen verhogen, nu blijkt dat de gekozen varant niet voor 40 miljoen euro is uit te voeren. Welke kant het op gaat? Wethou der Dieleman durft er geen slag naar te slaan. „Ik wacht de onder zoeken van Haskoning af. Pas dan weten we als college waar we aan toe zijn." Haskoning verricht de planstudies in opdracht van spoor wegbeheerder Prorail. De variant die college en raad vo rig jaar het beste leek, ziet er als volgt uit: een halfverdiepte beton nen spoorbak van Kloetinge tot aan het NS-station, een tunnel on der de Van Hertumweg en twee fietstunnels bij de overgang Kloe tingseweg. De overgang Buijs Bal- Of er moet geld bij, of Goes moet een soberder variant kie zen. Een halfverdiept spoor valt veel duurder uit: 50 a 60 miljoen euro in plaats van 40 miljoen. lotstraat wordt aangepast, maar be houdt spoorbomen. De spoorbak moet afrekenen met geluidsoverlast en trillingen door het toenemende goederenvervoer. Prorail plaatst elders langs de Zeeuwse lijn geluidsschermen, be tonnen dwarsliggers en raildem pers om volgend jaar aan de wette lijke eisen voor spoorhinder te vol doen. Goes, waar het spoor dwars door de stad loopt, vindt dergelij ke maatregelen onvoldoende en wil een halfverdiepte spoorbak. Sa men met de provincie wist Goes het geld bijeen te sprokkelen, waar bij de bijdrage van Zeeland Seaports (20 miljoen euro) al een flinke stap in de goede richting be tekende. De 40 miljoen euro blijkt echter te weinig om het oorspronkelijke idee uit te voeren. Vooral de aan passingen aan het perron van het station, de aanleg van een tijdelijk spoor om te zorgen dat tijdens de bouw treinverkeer mogelijk blijft én de geplande fietstunnels (een soort slakkenhuizen) bij de Kloe tingseweg drijven de kosten flink op. Nader onderzoek zorgt ook voor vertraging. Een collegebesluit zal eerder na dan voor de zomer vallen. heeft. Met flexibele roosters, klei ne groepen, onderwijs op maat en veel individuele begeleiding. En toch met een normale ouderbijdra ge. De Isaac Beeckman Academie geeft al onderwijs aan Nederland se kinderen die in het buitenland verblijven. Rector Toine Wevers van het Goese Lyceum 'ziet het voorlopig niet gebeuren'. „Ik zou zo ook wel onderwijs willen ge ven. Maar de minister geeft als richtlijn 26 leerlingen in een klas, anders is het niet betaalbaar. Van Denderen is ervan overtuigd dat het wel kan met hetzelfde geld. „Door bijvoorbeeld de school het hele jaar open te houden. Een school is normaal een kwart van de tijd dicht. Alleen op grond daar van kan je de klassen met 20 a 25 procent kleiner krijgen. En onze le raren werken al op deze manier. We zijn er aan gewend." De Kraker van Nehalennia ziet nog geen echte meerwaarde in de nieuwe school. Hij vraagt zich af of de nieuwe school een verstandi ge keuze is. „De basispopulatie loopt terug, dus er komen minder leerlingen." 155 Zeeuwse rectoren zien een extra middelbare school in Kapelle niet ais een toevoeging op het huidige aanbod.De school heeft tien aanmeldingen binnen. Zeeuwse rectoren plaatsen vraagtekens bij haalbaarheid. BROUWERSHAVEN - Bij een botsing op de Delingsdijk in Brouwershaven vielen gistermiddag twee gewonden. Een 38-jarige automobilist uit Oudenbosch hield in een bocht niet voldoende rechts en kwam op de rijbaan van het tegemoetkomend verkeer terecht. Daar kwam hij in botsing met een tegemoetkomende vrachtauto, bestuurd door een 52-jarige man uit Abben- broek. De traumaheli, de brandweer en twee ambulan ces kwamen ter plaatse en de 38-jarige man werd door de brandweer uit zijn auto geknipt. Hij is met hoofdletsel en diverse botbreuken naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. In zijn auto zat een 21-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland. Deze liep ook hoofdletsel op en is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. foto Roland de Jong KAPELLE - Het middelbaar onder wijs in Zeeland reageert nauwe lijks enthousiast op de plannen voor een nieuwe middelbare school in Kapelle. 'Onrealistisch', zegt rector Toine Wevers van het Goese Lyceum. 'Overdone', vindt rector Leo de Kraker van Nehalen nia in Middelburg, Rector Hen drik-Jan van Arenthals van het Scheldemond College in Vlissin- gen 'zet er voorlopig vraagtekens bij'. Initiatiefnemer Misha van Dende ren van de Isaac Beeckman Acade mie, die 2oio-'n begint, is echter overtuigd dat de school een succes zal worden. „We hebben al veel reacties gehad. Tien leerlingen heb ben zich al aangemeld sinds het nieuws bekend werd. Ook hebben we al veel sollicitaties binnen van leerkrachten die graag bij ons wil len komen werken. En dat voor een school die pas over twee jaar bestaat, dat geeft ons wel een be vestiging dat we op de goede weg zijn." Van Denderen heeft een school voor ogen die voor iedereen toe gankelijk is, maar die verder alle voordelen van een privéschool BRUINISSE - In de Bergstraat in Bruinisse is in de nacht van dins dag op woensdag een personen auto gestolen. Het betreft een Ford Escort Clipper. In dezelfde nacht werd in de Van Hertsbekestraat in Bru een witte bestelwagen van het merk Opel gestolen. i SEGEERSSTRAAT 29 MIDDELBURG Eerste plannen worden maandag getoond in commissievergadering. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De eerste ideeën voor de herinrichting van vier Mid delburgse pleinen liggen er. Maan dag worden ze gepresenteerd tij dens de vergadering van de com missie ruimte van de gemeente Middelburg. Het Rotterdamse bureau Kuiper Compagnons heeft voor Plein 1940, het Zusterplein, het Wal- plein en het plein aan de Koorkerk straat verschillende concepten uit gewerkt. Volgens Gert Stevense, projectleider namens de gemeen te, is vooral gekeken naar 'welke potenties de pleinen hebben'. De pleinen krijgen een verschillende invulling. De kans is groot dat de parkeerplaatsen op in ieder geval Plein 1940 verdwijnen. Deze moe ten elders worden gecompenseerd. Op sommige pleinen komen fiets- parkeerplekken. De klankbordgroep van zo'n twin tig mensen heeft de concepten al gezien en haar opmerkingen zijn verwerkt. Het is de bedoeling be gin juli een 'echte' visie klaar te hebben. De plannen kunnen dan van half augustus tot eind septem ber in de inspraak. Begin volgend jaar moet begonnen worden met de herinrichting van het eerste plein, Plein 1940. De vergadering van de commissie ruimte begint om 19.30 uur. Autobedrijf Oosterland Van De Abeelestraat 6 4307 BN Oosterland Tel. 0111-642200 UÜUJJ ÓAS VXZui J&iAÖ kt iVXi-i - 2 x Onderhoudsbeurt auto (tw,v.€ 500,- per beurt) 4 x Walibi familiepassen (t.w.v. 225,- per pas) 9 x Beauty-arrangement (2 pers. tw.v.€ 235,-) 10 x Weekendje weg (2 pers. t.w.v. 199,-) 3 x VIP-treatment finale nationale kampioenschappen autoraces Zandvoort (2pers.tw.v.€360,-) 6a naar vvvAv.rriijnautobedrijf.nl - flijnA uioBedrijf.r\} Je bint beter af bij het onafhankelijke autobedrijf Garage Kerkwerve Kerkweg 16 4321 AC Kerkwerve Tei. 0111-415210 www.garage-kerkwerve.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67