Vliegende Hollander Opvang voor jonge patiënt hersenletsel Gemeenteraad van Sluis moet met de billen bloot li 11 Kansen Wat is uw bedrijf straks waard? 26 Donderdag 15 mei 2008 PZC Familie wil eigen woonvorm dichtbij huis opzetten. door Sheila van Doorsselaer CLINCE - In Zeeland moet een woonvorm komen voor jonge mensen met niet aangeboren her senletsel (NAH). Een paar Zeeuws-Vlaamse familieleden van patiënten met NAH hebben hier voor, met hulp van MEE Zeeland, het initiatief genomen. Een ongeval, hersenvliesontste king, een hartstilstand, een beroer te; allemaal oorzaken die kunnen leiden tot hersenletsel waardoor het leven ingrijpend verandert. Mensen met NAH komen, nadat de therapie gestopt is, meestal in een verpleeghuis terecht. Ook rela tief jonge mensen, als het niet mo gelijk is hen thuis op te vangen. Zij hebben verpleeghuiszorg nodig, maar hebben ook de behoefte aan meer activiteiten, meer ruimte en privacy, meer uitdagingen en een omgeving die beter is toegesneden op hun leeftijd. Omdat een derge lijke woonvorm er in Zeeland niet is, willen Jolanda Bogaert uit Clin- ge en Ruud Groot-Battave uit Ter- neuzen, samen met Freja de Mooij, cliëntenondersteuner Ouderinitiatieven van MEE Zee land, onderzoeken of er draagvlak is voor een woongroep voor jonge mensen met NAH. „Het idee dat Luc de rest van zijn leven achter een tafeltje in een ver pleeghuis moet slijten, maakt me Zeeuws-Vlaamse familieleden van jonge mensen met niet-aan- geboren hersenletsel willen een Zeeuwse woongroep stichten voor deze categorie patiënten. Die Vlissingse kleuter heeft al enig inzicht verkregen in hoe de wereld werkt. Waar hij kansen ziet, grijpt hij ze. Zo ook die ochtend, waarop ieder een in het huisgezin zoals gewoon lijk tijd tekort kwam en alles in vliegende haast moest gebeuren. Met een pijnlijke confrontatie tot gevolg: moeders elleboog kwam zo boos en verdrietig", zegt Bogaert. Haar echtgenoot (44) werd eind 2006 slachtoffer van een verkeersongeval Na een maand diepe coma werd hij wak ker als een ander mens. Hij woont- nu in een instelling in Boekei. Dichterbij huis is geen specialisti sche zorg voorhanden. Jolanda be zoekt haar man twee keer per week, een rit van 153 kilometer, en kele reis. Een keer in de week gaan hun drie kleine kinderen mee. De echtgenote van Groot-Battave, ook een veertiger, bleef met hersenlet sel achter na een hartstilstand. Zij woont nu in zorgcentrum De Vurs- sche in Axel. Voor een jonge vrouw niet ideaal, maar wel dicht bij haar man. De Mooij helpt met de zoektocht naar of de opzet van passende woonvormen. „Er zijn in Zeeland vast veel meer jonge men sen met NAH die in soortgelijke si tuaties verkeren; die ver weg wo nen, of wel dichtbij, maar in een omgeving die niet bij hen past. Als blijkt dat er behoefte is aan een specifieke woonvorm in Zeeland, dan kunnen de familieleden geza menlijk hun wensen op een rij zet ten en kijken welke Zeeuwse zorgaanbieder kan en wil aanha ken." Het maakt Bogaert niet uit waar in Zeeland de woonvorm komt. „Als het er maar komt. Het gaat om het verbeteren van de ma nier van leven van je geliefde of je kind. Als die verzorging dan ook in de provincie kan, maakt dat het leven voor de partners, ouders en kinderen ook makkelijker." Wie interesse heeft in het initiatief voor de Zeeuwse woonvorm voor mensen met een NAH, kan con tact opnemen met MEE Zeeland via 0118 432000 of via fdemooij@meezeeland.nl net naar beneden toen het kleuter hoofdje omhoog kwam. Au! Het jongetje greep naar zijn hoofd en barstte uit in onbedaarlijk huilen. Na een tijdje bedaarde hij. „Doet het nog pijn?", vroeg moeder schuldbewust. Waarop hij, net iets te snel en zelfverzekerd, antwoord de: „ja. Want ik wil nu graag een snoepje hebben." Tot het einde der dagen vaart hij rusteloos rond, zonder ooit zijn doel te bereiken. De legendarische Vliegende Hollander heeft niets dan zee om zich heen. door Ronald Verstraten Daar word je natuurlijk hartstikke kolerig van. Geen wonder dat Wil lem van der Decken af en toe uit het niets opdoemt met zijn spookschip, om anderen de stuipen op het lijf te jagen. „Allemachtig! Bloedrode zeilen. En hij vaart recht tegen de wind in!", laat de beroemde Disney-teke- naar Carl Barks op zeker moment Kwik (van Kwek en Kwak) vol ont Politiek moet knoop doorhakken over aantal pijnlijke keuzes. door Frank van Cooten SLUIS - De gemeenteraad van Sluis moet met de billen bloot. De tijd van 'overal een beetje vanaf is voorbij. 'Pijnlijke keuzes' zijn noodzakelijk om de financiële pro blemen het hoofd te bieden. Burgemeester en wethouders scho telen de raad in de kadernota 2009-2012 een reeks van maatrege len voor om de doelstelling van ruim 1,5 miljoen bezuinigen in 2009 te halen. Zo wordt vijftig procent geschrapt uit het budget van het binnen- stadsmanagement, waaronder Sluis Help Service, wordt het schoolzwemmen kort na de herin voering weer afgeschaft, wordt de subsidie voor het godsdienstonder wijs afgeschaft, worden de woonstraten niet langer ijs- en sneeuwvrij gemaakt en wordt vijf tien procent bezuinigd op de ex zetting uitroepen. Want er zijn niet alleen tal van boeken geschre ven over kapitein en spookschip, ze figureren ook in verscheidene stripverhalen, waaronder eentje in de serie Robert en Bertrand. Er komt morgen een nieuw strip verhaal bij. 'De Vliegende Hollan der en het VOC complot', belooft 'een imponerend epos over liefde, piraten, zeegevechten en bedrog'. Het wordt zelfs door de spookkapi- tein in hoogsteigen persoon aan wal gebracht, die daarmee dus zijn bestaan 'bewijst'. Mare Verhaegen en Jan Kragt heb ben samen een meeslepend ver haal geschreven, terwijl de eerste het heeft getekend en van dialo gen voorzien. Het tweetal was een uitgelezen keuze van de VW Zeeuws Vlaan deren. Die wilde natuurlijk ook wel zo'n stripboek als dat over Michiel de Ruyter, vorig jaar, om ploitatie van de stranden. Ook luidt het voorstel een aantal ge meentelijke taken af te stoten. Dat betekent het afstoten en verder pri vatiseren van sportaccommoda ties, inclusief gymzalen. Het afsto ten van bezoekerscentrum 't Zwin wordt tevens als mogelijkheid ge noemd. Daarnaast zijn besparin gen op de interne bedrijfsvoering voorzien, zoals minder mobiel bel len, en een bezuiniging van 25 pro cent op kosten van abonnementen en inkoop van papier. Een taakstel lende bezuiniging van vijftien pro cent op subsidies in het algemeen is een ander voorstel van het colle ge- Uit de kadernota blijkt ook dat het weerstandsvermogen onvoldoen de is om een aantal risico's het hoofd te bieden. Als bijvoorbeeld het project Cadzand-Bad niet Burgemeester en Wethouders van Sluis schotelen de raad een reeks van noodzakelijke bezuini gingen voor om een besparing van 1,5 miljoen te realiseren. de streek te promoten. „Het ver schil is, dat De Ruyter een histo risch figuur is. Het verhaal over de Vliegende Hollander is een legen de. Ik kende die wel, hij is interna tionaal bekend. Maar dat hij uit Terneuzen zou komen wist ik niet. Uit onderzoek blijken de ver halen daar niet eenduidig over," zegt Verhaegen. De uit Merksem afkomstige Ver haegen was jarenlang tekenaar bij Studio Vandersteen. Hij was er zelfs enkele jaren hoofdtekenaar, maar werd ontslagen, toen hij met zijn Suske 8c Wiske verhalen een andere kant uit wilde, dan de erf genamen van de oorspronkelijke bedenker, Willy Vandersteen, wil den. De samenwerking met Kragt is ontstaan, toen die voor de afde ling City Marketing van de ge meente Zoetermeer een promotie brochure moest maken. „Het pro bleem is, dat mensen die brochu- De Vliegende Hollander De Vliegende Hollander en het VOC complot is het tweede stripalbum van het duo Mare Verhaegen en Jan Kragt. Het verhaal vertelt de legende van De Vliegende Hollander, maar schetst ook een beeld van de Gouden Eeuw en de VOC als wereld bed rijf. Het eerste exemplaar wordt morgen om 11.00 uur overhan digd aan de Terneuzense wet houder Jaap Bos, nabij het beeld van het schip De Vliegen de Hollander aan de Heren gracht. De kapitein van De Vliegende Hollander neemt symbolisch de overhandiging voor zijn re kening. Hij wordt opgewacht aan de kade door scholieren van OBS De Piramide. Bij slecht weer is de overhandi ging in hun schoolgebouw. doorgaat, moeten de tot nu toe ge maakte kosten van 1,2 miljoen eu ro worden afgeboekt. Ook bestaat de mogelijkheid dat de initiatiefne mers van het afgeschoten project Sluis aan Zee een schadeclaim in dienen. Daarnaast houden de door de ge meente aangekochte varkensstal len nog een financieel risico in. Die staan voor 3,9 miljoen euro in de boeken. Het is de bedoeling dat de eerste fase van de woningbouw bij golfclub De Brugse Vaart de ge meente twee miljoen oplevert (35 woningen en tachtig hotelka mers). De resterende boekwaarde moet echter door de tweede fase worden opgebracht. Het risico be staat dat die tweede fase niet wordt gerealiseerd. Ook is nog niet duidelijk of het toegezegde bedrag van zes ton voor IJzendijke uit het uitbrei dingsplan Oost kan worden terug verdiend uit de grondexploitatie en zijn de financiële gevolgen van het noodzakelijke onderhoud aan monumenten nog niet in beeld. Themadag Bedrijfsoverdracht op maandag 19 mei in Goes en Etten-Leur ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl In het verhaal is Terneuzen duidelijk herkenbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54