Dick Advocaat maakt zich onsterfelijk Nederlandse degelijkheid steekt Duitsers ogen uit A 41 45 B Zwemmer Aarnoutse Alsnog punt aftrek met goudkoorts naar voor voetballers Zeeuwse titelstrijd ""Tryst-, van HW'24 45 W Donderdag 15 mei 2008 Tip? sport@pzc.nl Nederlandse trainer pakt Uefa Cup met Zenit Sint-Petersburg. door Roel Wiche DEN HAAC/MANCHESTER - Liefst 1057 kamers telt het Winterpaleis van Peter de Grote en het zou zo maar kunnen dat de nieuwe tsaar van Sint-Petersburg binnenkort de mooiste suite mag uitzoeken. Dick Advocaat maakte zich gisteravond onsterfelijk in de Russische metro pool, waar een volksfeest losbarst te na de grootste dag uit de histo rie van Zenit. De Haagse coach leidde zijn ploeg na de Russische titel ook naar de Uefa-Cup, via een winst op zijn oude liefde Glas gow Rangers: 2-0. De ontlading van de kleinste man op de Russische bank illustreerde perfect een verhaal van grote dro men en zoete revanche. Advocaat, de generaal die tsaar werd, sprong in het City of Manchester Stadium dronken van vreugde het veld in nadat Igor Denisov in de 72e mi nuut met de 1-0 de ban had gebro ken. Na afloop hield hij zijn emo ties beter onder controle, maar in zijn hart moet er een ware storm van geluk zijn opgestoken. Op z'n zestigste scoorde de voor malige coach van Oranje, PSV én Rangers dan eindelijk het grote in ternationale succes waarnaar hij zolang gesnakt heeft. Ongetwijfeld zullen zijn gedachten tijdens het feest na afloop afgedwaald zijn naar vier jaar geleden, toen hij met pek en veren het eigen land werd uitgejaagd. Tenminste, zo voelde het voor Dick Advocaat, die na de Moeder aller Wissels (Robben) op het EK in Portugal doot een deel van Nederland verketterd werd. De gloriedag van Dick Advocaat was ook de gloriedag voor de spe ler die juist Glasgow ontvluchtte om in Sint-Petersburg een nieuw leven te beginnen. Fernando Rick- sen overwon met hulp van een Russische wonderspuit zijn drank probleem en bloeide op bij Zenit. De laatste tijd, ook gisteravond, was hij wissel. De winst van de Uefa Cup zal de honger naar roem en succes in de tsarenstad alleen maar groter heb ben gemaakt. Met de miljoenen van het grootste aardgasbedrijf ter wereld, Gazprom, hoopt Zenit de poort te forceren naar de eregalerij van het Europese voetbal. De mo- Na de Russische landstitel wint Dick Advocaat met Zenit Sint-Pe- tersburg ook de Uefa Cup. Glas gow Rangers moet er in Manches ter met 2-0 aan geloven. Bundesliga beziet komst van buitenlandse trainers met argusogen. door Achille Prick BERLIJN - Met de overgang van Mar tin Jol naar Hamburger SV telt de Bundesliga volgend seizoen drie Nederlandse coaches. Eerder werd Fred Rutten benoemd tot hoofd coach bij Schalke 04 en slaagde los Luhukay er met Borussia Mön- chengladbach in terug te keren op het hoogste niveau. De Duitse voetbalwereld weet niet goed wat ze moet vinden van al die Hollan ders aan de zijlijn. „Wat hebben de Nederlanders wat wij niet hebben?", vroeg dagblad Die Welt zich gisteren af Zowel Bert van Marwijk (Dortmund), Dick Advocaat (Mönchenglad- bach) als Aad de Mos (Bremen) hebben geen grote indruk achter gelaten in de Bundesliga. Alleen Huub Stevens boekte successen met Schalke 04 (Uefa Cup en twee keer de Duitse beker). Maar na de stekeligheden komt de krant toch met een vleiende ver klaring: de trainersopleiding in ons land is de beste van de wereld. In plaats van de zes weken in Duitsland, duurt de weg naar het hoogste voetbaldiploma in Neder land in de regel zes jaar. De Duit sers zijn jaloers op de Hollandse degelijkheid en noemen het niet vreemd dat straks op het EK drie van de zestien bondscoaches een Nederlands paspoort hebben. Voormalig Duits international Mat thias Sammer had in Bild geconsta teerd dat de 'Hollandse trainersin vasie' ook een Duits probleem is. „De trainersopleiding in Duitsland deugt niet. Onervaren kun je al aan de bak bij een Bundesli- ga-club. Daar zijn veel oud-spelers aan kapot gegaan." Net als Sam mer zelf die direct na zijn spelers carrière coach werd bij Borussia Dortmund en afbrandde. Sam mer: „Het is toch triest dat Lotthar Matthaus nu in Israël werkt." 1^ Hoewel de Duitsers moeite heb- ben met meerdere Nederlandse trainers aan het roer in de Bun desliga, roemen ze de trainersop leiding in ons land. Doelpuntenmaker Igor Denisov wordt op de huid gezeten door Barry Ferguson (links) en Brahim Hemdani van Glasgow Rangers. foto Sergey Ponomarev/AP gelijkheden moeten oneindig zijn. Anders had Dick Advocaat niet zijn getekende contract met de Au stralische voetbalbond verscheurd. De volksjongen van weleer trekt zich in Sint-Petersburg vooral te rug op zijn luxueuze hotelkamer, waar de heimwee soms zo hevig schijnt te zijn dat hij naar Holland se regen verlangt. Al direct vanaf de aftrap nam het favoriete Zenit de regie stevig in handen. Rangers, hartstochtelijk naar voren geschreeuwd door 35.000 fans, kon zelden het gevoel wegnemen dat het geen Europese topploeg is. Vloekend met alle Schotse tradities leunde de ploeg slechts op één echte spits, ]ean-Claude Darcheville. De Rangers-defensie legde mis schien Zenit-vedette Andrei Ars- havin aan de ketting, op een ande re Russische indringer had de ploeg van Walter Smith geen ant woord. Achttien minuten voor het einde rondde Igor Denisov koel bloedig af. Konstantin Zyrianov deelde Rangers in de negentigste minuut de definitieve nekslag uit. Zenit Sint-Petersburg (Rus)-Glasgow Rangers (Sch) 2-0 (0-0). 72. Denisov 1-0, 90 Zirjanov 2-0. Scheidsrechter: Fröjdfeldt (Zwe). Gele kaart: Malafejev (Zenit Sint-Petersburg). Aantal toeschou wers: 47.726. Bezoek onze Open Huis Route! Meer dan 400 woningen vrijblijvend en zonder afspraak te bezichtigen! Kijk voor de deelnemende huizen en tijden op: www.nvmzeeland.nl Deelnemende makelaars TIMMERMAN ft*? [y M ge B?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43