Laat de ware liefhebber uit zijn hok komen Estrella Acosta creëert zonnige sfeer Amateurkunstenaars in zes gemeenten springen in het WAK. door Ali Pankow VLISSINGEN - De Vlamingen zijn nou eenmaal wat bourgondischer dan de Zeeuwen. Vandaar wellicht dat de zuiderburen een 'Week van de Amateurkunst' houden en Zee land met een 'Weekend' volstaat. Voor beide manifestaties geldt de zelfde afkorting: WAK. In zes Zeeuwse gemeenten springen hon derden amateurkunstenaars van vrijdag tot en met zondag in dat WAK. Dat resulteert in bonte ma nifestaties met tal van kunstuitin gen, van film tot pop en van cir cus tot koorzang en toneelspel. „Het mes snijdt aan twee kanten. De amateurkunst wordt uitge daagd eens uit zijn hok te komen en zich buiten het eigen publiek van vrienden, familie en kennis sen te manifesteren. Daarnaast be seffen gemeentebesturen ook weer eens wat ze allemaal aan kunstuitingen binnen hun gren zen hebben", zegt projectleidster [enny van Kampen van Scoop. Dit instituut voor sociale en cultu rele ontwikkeling lanceerde het Weekend voor de Amateurkunst in 2006 naar Vlaams voorbeeld, maar dus wat kleiner van opzet. Scoop ondersteunt de inmiddels zes deelnemende gemeenten bij de organisatie en coördinatie. „Leuk werk. Binnen de amateur kunst blijkt iedereen zo enthou siast en vol passie met zijn hob by bezig", constateert Pascal van Elteren. Hij is als stagiair voor zijn opleiding Communicatie aan de HZ nauw betrokken bij het WAK. „Misschien moeten we op termijn toch naar een hele week toewer ken", vindt cultuurambtenaar Li lian Gilissen in Vlissingen. Deze gemeente kende voorafgaand aan het eerste WAK zelf al een Dag van de Amateurkunst. „Dat kwam voort vanuit dezelfde motieven. Dus de beoefenaars prikkelen zich in breder verband te presenteren en waar mogelijk samenwerking tot stand te brengen", zegt Gilis sen. Als sprekend voorbeeld van een in spirerend dwarsverband noemt ze film- en videoclub Shot 68. „De le den van deze club hebben door de provincie heen opnamen ge maakt van de manifestaties tij dens het Weekend voor de Ama teurkunst vorig jaar. Dat heeft hen ook weer leuke opdrachten voor filmpjes opgeleverd." 'Binnen de amateurkunst is iedereen enthousiast en vol passie met zijn hobby bezig' Gilissen weet best dat er ook scep sis is over het WAK. „Laat dat 'amateur' er maar af, zeggen som migen, die dat als een beetje neer buigend ervaren. Anderen hebben het al zo druk en voelen er niks voor nog iets extra's te doen voor zo'n weekend. Daarin komen wij enigszins tegemoet met het open huis dat wij deze week houden. Dat wil zeggen dat belangstellen den de hele week kunnen binnen lopen bij repetities van muzikan ten, toneelspelers, dansers, koren en andere clubs." De zes deelnemende gemeenten aan het Weekend van de Amateur kunst zijn: Hulst, Borsele, Goes, Middelburg, Schouwen-Duiveland en Vlissingen. „Het leuke is dat ze bijna allemaal een speciale pu bliekstrekker in het programma hebben opgenomen", zegt Jenny van Kampen. Als voorbeelden noemt ze: filmfestival van Wals oorden en de finale van Regioruis, een competitie voor popbands op Schouwen-Duiveland. Verder zit het Zeeuws amateurtoneel dit weekend voornamelijk geconcen treerd in Podium 't Beest en Thea ter De Mythe in Goes tijdens het jaarlijkse Eenakterfestival. Ook dat j is in de programmering opgeno- i men. Het WAK wordt morgenavond officï- eel geopend in 's Landshuis in Hulst. Een overzicht van de tientallen mani festaties, exposities en optredens per dagdeel en per gemeente is te vinden via: www.wakzeeland.nl. PZC Donderdag 15 mei 2008 I 33 Van origine Cubaanse zangeres treedt op bij Scheldejazz Terneuzen. door Miseha Beckers TERNEUZEN - De geschiedenis van het Schelde Jazz Festival in Terneu zen, tegenwoordig Scheldejazz, gaat terug tot eind jaren zestig; het is daarmee een van de oudste jazz festivals van Nederland. Vanavond verzorgt Monty Alexander in Por- gy en Bess de aftrap van Schelde jazz 2008. De volgende drie dagen speelt een keur aan nationale en in ternationale artiesten op diverse podia in de stad. Traditionele 'oude stijl'-jazz en moderne varian ten vormen natuurlijk de hoofd moot, maar ook aanverwante stij len komen aan bod bij onder ande ren Eelco Gelling, de Juke Joints en Ronald Snijders Extended Funk Band. Morgenavond treedt Estrella Acos ta met haar band Esquina 25 op in Porgy en Bess. Acosta werd gebo- 'Er zijn geen regels. Voorop staat het overbrengen van het plezier in muziek maken' ren in Cuba, woonde een tijd in Texas en nu al weer vele jaren in Amsterdam. Op het North Sea Jazz trad ze drie maal met veel succes op, onder meer met haar octet Estrella's Guajira. In 2007 maakte zij met de ze groep een tournee in de Verenig de Staten en Canada waar men haar lovend ontving op belangrijke muziekfestivals in Madison, Chica go en Toronto. Haar meest recente cd Alma Guajira werd genomi neerd voor de Edison Wereldmu ziek Nationaal. In 2006 koos blad Latin Beat in de VS dit album tot een van de tien beste cd's van het jaar. Acosta wordt geroemd om haar mooie stem met veel warmte in Estrella Acosta treedt met haar band Esquina 25 op in Porgy en Bess. het lage register en als uitstekende performer die de zonnige en on stuimige sfeer, zo eigen aan de Cu baanse muziek, weet te creëren. Bil- lie Holiday was voor Acosta een grote invloed, maar ze houdt wel haar eigen interpretatie van zingen aan, zo zegt ze. „Er zijn daarin geen regels. Voorop staat het over brengen van het plezier in muziek maken op het publiek." Momenteel heeft Acosta twee bands. „Met Estrella's Gujiara speel ilc Cubaanse countrymuziek. Deze stijl staat ook bekend als müsica guajira of campesina en dat bete kent 'van het platteland'. Het is een mix van Afrikaanse en Europe se muzikale tradities. Het Europe se deel komt van Andalusië in Spanje en belandde via de Canari- sche eilanden in Cuba. De Moorse en Arabische invloeden uit de Spaanse muziek werden in Cuba gemengd met Afrikaanse ritmes en traditionele muziek zoals de son", zegt Acosta. In Porgy en Bess treedt ze dus aan met haar andere band: Esquina 25. Daarmee speelt ze latin-jazz. Ook hiervan ligt de basis in de Afro-Cu- baanse en Europese traditie, maar met Esquina 25 voegt ze ook wat Zuid-Amerikaanse ritmes toe zoals een candombe uit Uruguay of een samba uit Brazilië. „Traditionele Cubaanse nummers en originele composities liggen aan de basis van de muziek die Esquina 25 speelt. De arrangementen bevatten jazzharmonieën; we improviseren en gebruiken ook minder traditio nele instrumenten zoals drums. We spelen geen jazzstandards met een latingroove maar meer latin- standards met een jazzgroove. We proberen nummers opnieuw vorm te geven op onze eigen manier." Esquina 25 startte in het seizoen 2004-2005 met de theatertournee 'Jazz a la Cubana', georganiseerd door Jazz Impuls. De huidige bezet- j ting is bij elkaar sinds 2006. Op het I moment werkt Acosta met de band hard aan de eerste cd en er komt ook een Amerikaanse tour nee aan. Estrella Acosta y Esquina 25, mor- gen in Porgy en Bess in Terneuzen. Aanvang 22.00 uur. Bezetting: Estrella Acosta (zang), i Mare Bischoff (piano), Efraim Trujil- lo (saxofoon, fluit), Reno Steba (bas), Armando Vidal (drums). PFjj Voor het complete programma van j Scheldejazz zie www.scheldejazz.nl. The North Sea Dancers uit Vlissingen (round- en squaredance) zijn een van de vele deelnemers aan het Weekend van de Amateurkunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35