Zeeland Blik op Marokkaanse strijders Gevolgen dijkdoorbraak snel onderschat Kamer van Koophandel zoekt kandidaten voor een bestuurszetel in de waterschappen zeeuwse Eilanden, Zeeuws-Vlaanderen en Brabantse Delta Treinreizigers stranden in Goes Ruytersubsidie verbaast CDA Geld passend onderwijs PZC Donderdag 15 mei 2008 [31 Leerlingen basisscholen wonen herdenking in Kapelle bij. door Annemieke Kooper KAPELLE - Met de lippen stijf op el kaar loopt Charlie (11) naar de Franse begraafplaats in het Zeeuw se Kapelle. Stil moet ze zijn, want dat is respectvol tegenover de ne gentien Marokkanen die hier be graven liggen, heeft de tiener op school geleerd. „Dat is belangrijk, Marokkanen krijgen altijd overal de schuld van", fluistert Charlie. „Maar om dat ik nu met ze kan praten, weet ik dat ze eigenlijk heel leuk en ge zellig zijn." Charlie is een van de tien leerlingen van de katholieke basisschool Paschalis uit Den Haag die de jaarlijkse herdenking van slachtoffers van de TXveede Wereld oorlog in Kapelle bijwoont. Samen met nog negentien leerlingen van de islamitische basisschool Yunus Emre, ook uit Den Haag, staat ze deze woensdag stil bij de rol die Marokkanen daarin hebben ge speeld. Doel van de bijeenkomst, die ook enkele honderden andere geïnte resseerden trok, is Marokkanen en Nederlanders hun gemeenschappe lijke geschiedenis te laten zien. Zo vochten ruim honderdduizend Ma rokkanen in de oorlog met het Franse leger mee voor de bevrij ding van Nederland. Maar weinig mensen weten dat. Beide scholen hopen dat de twee groepen zo leren meer respect voor elkaar op te brengen en dat de beeldvorming over Marokka nen minder negatief wordt. Dat is nodig, zegt Issam (13), leerling op het Yunus Emre. „Op televisie la- Leerlingen van een islamitische en katholieke basisschool uit Den Haag herdachten gisteren gezamenlijk de Marok kaanse soldaten die in de Tweede Wereldoorlog sneuvelden. foto Ronald den Dekker ten ze zien wat een aantal Marok kanen verkeerd doet. Dan beschul digt iedereen ons. Terwijl we hele maal niks hebben gedaan." 'Nu weet ik dat Marokkanen eigenlijk heel leuk en gezellig zijn' Geheel volgens de wens van staats secretaris Jet Bussemaker (VWS), die onlangs voorstelde om meer aandacht te besteden aan de rol van allochtonen bij de bevrijding, lijkt 4 mei in Kapelle te opnieuw tot leven te komen. De scholieren zijn het volledig eens met de staatssecretaris: „We mogen best wat meer aan de Ma rokkanen en onze voorouders den ken en iedereen bij zo'n herden king betrekken", zeggen ze. „Ieder een hoort erbij." Daarom wappert op de begraafplaats naast de Fran se en Nederlandse vlag ook het ro de Marokkaanse dundoek. Ook wordt tijdens de plechtigheid het Marokkaanse volkslied gespeeld. Muisstil, soms giechelend, kijken de leerlingen naar het schouwspel. Een stille tocht naar de begraaf plaats, veteranen in vol ornaat en mensen die kransen leggen bij het monument. „Saai? Nee, helemaal niet", zegt Charlie terwijl ze een gaap niet kan onderdrukken. Ook de Marokkaanse Rajae (12), leer ling op Yunus Emre, zegt zich uit- bestuursleden moeten wonen in het gebied VAN het waterschap. affiniteit en goede contacten met het zeeuwse of west-brabantse bedrijfsleven is gewenst. Meer informatie: www.kvk.nl/verkiezing stekend te vermaken. „Ik leer veel", zegt ze verlegen. „Ik wist he lemaal niet dat Marokkanen mee vochten in de oorlog. Het is goed dat er een katholieke school bij is. Die wisten er nog minder van dan wij." Naarmate de middag vordert, slaat de ingetogen sfeer om in uit gelatenheid, alsof het middagje Ka pelle een gezellig schoolreisje is. De leerlingen hebben duidelijk moeite de aandacht erbij te hou den. Groepjes jongens keten en praten luidruchtig. Eentje neemt met zijn mobieltje de muziek van het orkest op en speelt het deuntje nog eens af. „Ach", verzucht Is sam. „Het moet natuurlijk ook ge zellig zijn. Spelenderwijs leren, dat werkt toch het best." GOES - Treinreizigers hebben giste rochtend veel hinder ondervon den van een stremming tussen Goes en Kapelle-Biezelinge. Bus sen werden ingezet. De vertraging liep op tot drie kwartier. Door een zelfdoding om 05.10 uur was tot aan 08.15 uur geen treinverkeer mogelijk tussen beide stations. De aanrijding gebeurde nog voordat de dienstregeling op gang was ge komen. Het betrof een lege trein. Pas vanaf 07.15 uur reden er bus sen tussen Goes en Kruiningen. Schildersbedrijf Thermas B.V. (in liquidatie). Bovengenoemde rechtspersoon is ontbonden per 1 mei 2008. De rekening en ver antwoording liggen ter inzage voor eenieder tot 12 juni 2008 ten kantore van de K.v.K. te Middelburg en ten kantore van Schildersbedrijf Thermas B.V., Havenpark 34 te Zierikzee. De vereffenaar. P.Mater MIDDELBURG - Het CDA in de Sta ten van Zeeland heeft zich verwon derd over de extra subsidie van ruim 110.000 euro voor de stich ting 400 jaar Michiel de Ruyter. Het dagelijks provinciebestuur heeft de stichting dit bedrag deze week toegekend bovenop de al eer der beschikbaar gestelde bijdrage van een half miljoen euro. CDA-Statenlid Frans Babijn wil het hoe en het waarom van de aan vullende subsidie weten. Hij vraagt zich af wat voor zin het heeft dat Provinciale Staten budget ten stellen als het dagelijks provin ciebestuur de bijdrage zo ver hoogt. Het CDA meent dat GS de extra subsidie vooraf hadden moeten onderbouwen. De fractie verlangt ook inzicht in het totale bedrag dat uiteindelijk voor 400 jaar Michiel de Ruyter is uitgetrokken. vussiNGEN - Het Regionaal Over legplatform Zeeland, kortweg ROP, heeft van het ministerie van Onderwijs een subsidie ontvan gen van 150.000 euro. Deze 'startsubsidie' zal het net werk gebruiken om een 'veldinitia- tief passend onderwijs' voor te be reiden. Scholen worden verplicht elke leerling passend onderwijs en zorg te geven. Omdat de scholen niet zelf alle zorgarrangementen kunnen bieden, werken ze steeds nauwer samen, met elkaar, met zorgaanbieders en met lokale over heden. Nu de startsubsidie is ver kregen, gaan als eerste concrete stap in het project van voorberei ding van een veldinitiatief, twee 'onderzoekers' de komende weken inventariseren hoe het project ver der in Zeeland moet worden inge richt. Het veldinitiatief moet in 2009 en 2010 draaien. Instanties bundelen krachten op symposium over watersnoodramp. door Marcel Modde HEINKENSZAND - Het ziekenhuis in Goes houdt het bij een doorbraak van de Westerscheldedijken waar schijnlijk niet droog. De geplande nieuwbouw kan daarom het beste gelijk op een twee meter hoge terp worden gebouwd, betoogt inge nieur Hans van der Sande van wa terschap Zeeuwse Eilanden. „Dat kost nauwelijks meer." Zeeland behoudt zo bij een ernsti ge overstroming ten minste zijn medisch centrum. Van der Sande was één van de sprekers op het symposium Wave (Watersnood Aanpak Veiligheidsregio Zeeland), gisteren in Heinkenszand. Verschil lende instanties en bedrijven ston den stil bij de gevolgen van een nieuwe dijkdoorbraak in Zeeland en hoe de provincie zich daar het beste op kan voorbereiden. Uit gangspunt is een aanhoudende zware noordwesterstorm bij een extreem hoge waterstand. De landelijke Taskforce Manage ment Overstromingen (TMO) han teert een stormduur van 35 uur. Volgens Van der Sande is het ech ter veel waarschijnlijker uit te gaan van een storm die drie dagen aan houdt. Binnen dat scenario bereikt het water vijf keer z'n top en kan niet meer weg. De gevolgen zijn dan ook veel groter, verwees hij in een nadere toelichting op zijn toe spraak naar de situatie tijdens de ramp van 1953. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs roemde de daadkracht van de Zeeuwse veiligheidsregio. Maar tegelijkertijd schuilt daarin volgens PM Bij een doorbraak van de dijken onder Goes houdt het ziekenhuis het niet droog. Nieuwbouw kan daarom het beste meteen op een veilige terp worden gezet. haar het gevaar dat de organisatie te veel naar zich toetrekt en ande ren gemakshalve achterover leu nen. „Veiligheid is iets wat ons alle maal aangaat. Ook de lagere over heden, ook de bevolking." Veilig heid moet wat Peijs betreft de ro de draad zijn in ieder (nieuw) om gevingsplan van gemeenten. Op het symposium stond de vraag centraal in hoeverre overheid en bedrijfsleven zijn voorbereid op een evacuatie. Daarbij werd uitge gaan van het gegeven dat de super- storm vijf dagen tevoren kan wor den voorspeld. De A58 als belang rijkste verkeersader ligt onder het zeeniveau en zal dus bij een door braak van de Westerscheldedijken snel onbruikbaar worden, aldus programmamanager Marcel Mat- thijsse van Wave. De tunnel daar entegen is door de omliggende ringdijk een veiliger plek. De grote fabrieken hebben volgens een zegsman voldoende aan vijf dagen om machines netjes uit te schakelen en de (chemische) pro ducten te transporteren naar ho ger gelegen gebied. Evides heeft die marge nodig voor het aanleg gen van noodvoorzieningen voor het drinkwater. Wave is een tweejarig programma j om alle klokken gelijk te zetten en voorbereidingen te treffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33