Landen sparen als postzegels O De kwalijke kanten van de tulp Wie de zee kiest, hoeft geen graf ra 20 Donderdag 15 mei 2008 PZC BOEKEN KORT Cerrit Jan Zwier treedt als reiziger in de voetsporen van illustere voorgangers als Charles Darwin, Bruce Chatwin en Boudewijn Büch. Samen met een groep excentriekelingen zet hij voet aan wal op een 'verdomd ijspaleis'. door Aly Knol foto Robert Haidinger/ HH Boerende pelsrobben. Zeeolifanten die eruit zien 'als opgestopte wor sten en ruiken naar een destructiebedrijf. De feestelijke Ratting Day, waarop de bevolking van Tristan da Cunha jaarlijks massaal op rattenjacht gaat. Het ralletje - een zeer zeldza me vogel - van Inaccessible Island. De weelderige rotsspringers - schit terend gevederde pinguïns - van Nightingale Island. De Nederlandse antropoloog en schrijver Gerrit Jan Zwier heeft het allemaal voorbij zien komen tijdens een cruise, die hem van Us- huaia aan de zuidpunt van Patago- nië langs de onherbergzame en vaak slecht 'belandbare' Zuid-At lantische eilanden voerde. Maar wellicht het meest exotische op zijn reis was de speciale mensen soort aan boord. Deze bleek er een vreemde hobby op na te houden: zoveel mogelijk landen, eilanden en enclaves 'sparen' voor een ere plaats op de lijst van hun exclusie ve club excentriekelingen. In Zwiers met vaart en verve en veel onderkoelde humor geschre ven boek Naar de rand van de kaart is het, de ene na de andere pagina, genieten van de uitzonder lijke natuur die hij aantreft, en de geschiedenis die hij opdist, van de ze zuidelijkste en ijzigste kant van de wereldbol. Charles Darwin, de (on)handige Zuidpoolvaarder Ernest Shackle- Een literaire kasteelroman. Gekker moet het niet worden. Amalia, dochter van een blanke stewardess en een zwarte piloot, valt in de ar men van een oudere rijke graaf. De graaf geeft de grillige Amalia in bijna alles haar zin. Als hij op hun eerste huwelijksdag stikt in een kreeft gaat Amalia op zoek naar de zin van het leven. Het verhaal krijgt steeds meer bizar re en zwarte trekjes. Zeeduivel voor Amalia is de vrucht van schrijver Oscar van den Boog aard en acteur Steven van Water- meulen. Zij schreven eerder on der het pseudoniem Emanuel Lipp de roman Chincilla Song. Pearl Sweetlife - Zeeduivel voor Ama lia. De Geus, 22,50 euro EILAND We fantaseren er alle maal wel eens over: een eiland, waar we ons onbelemmerd kun nen overgeven aan de geneug ten van het leven. Alice en haar man Louis zijn uitgenodigd op het eiland van een collega van Louis. Alice ligt al in de armen van de eilandbezitter nog voor Louis geveld wordt door een ko kosnoot. Na de begrafenis van Louis gaan de remmen bij Alice pas echt los. Ze raakt op drift en ontmoet allerlei vreemde snui ters. Maar wat wil Alice nu ei genlijk? Het verlangen naar een eiland is een hilarische roman over de jacht op geluk. Els Moors - Het verlangen naar een ei- land. Nw Amsterdam, 16,50 euro PARADIJS De hoofdpersoon van Aards paradijs van Ross Raisin is schapenhoeder, maar het de buut van Raisin heeft weinig van een herdersroman. Het is een verontrustend boek over een zonderlinge eenzaat Sam Marsdyke. Hij is van school ge stuurd en hoedt een kudde scha pen op een afgelegen boerderij. Als nieuwe buren een mooie dochter meenemen, sluit hij vriendschap met haar. Een vriendschap die al snel doortrok ken raakt van onheil. [in Ross Raisin - Aards paradijs. Nieuw Amsterdam, 16,50 euro Het onherbergzame Patagonië op de zuidelijke punt van Argentinië ligt letterlijk aan de rand van de landkaart. ton, Bruce Chatwin, schrijver van het legendarische boek In Patago nië, onze eigen insulafiel - eiland- gek - Boudewijn Büch of ontdek kingsreiziger James Cook, ze zijn nooit ver weg in dit opwekkende boek. Absoluut hoogtepunt is in Zwiers eigen woorden, en daar heeft hij geen ongelijk in, de beschrijving van de bizarre landing op het beij zelde vulkaaneiland Bouvet, ver noemd naar een Franse ontdek kingsreiziger. In de woorden van Büch, die er tot zijn grote verdriet zelf nooit is geweest, het 'verdom de ijspaleis'. Op Bouvet gaan de leden van de TCC, de Traveler's Century Club ofwel 'het genootschap van bereis de Roeien', helemaal uit hun bol. De leden van de TCC moeten min stens honderd landen hebben aan gedaan, voor ze zich bij dit voorna melijk uit Amerikanen bestaande gezelschap mogen aansluiten. Hun verzamelgekte - ze sparen landen zoals een ander postzegels in een boek plakt - gaat zover, dat ze hun 'score' bij iedere gele genheid in gastenboeken achter hun naam zetten. Aan boord is een schatrijke advocaat uit Califor- nië met nummer 302, een vrouw met 305 en een alpinist met maar liefst 313. Hij heeft volgens de offi ciële landenlijst nog maar vier te gaan. Er is op de cruise van Zwier al zo lang over de landing op Bouvet ge sproken, dat ook de auteur zelf op een gegeven moment niet aan de Bouvetkoorts ontkomt. Een lan ding op Bouvet is eigenlijk een zeer hachelijke, om niet te zeggen levensgevaarlijke onderneming en dat zullen de cruisepassagiers ook aan den lijve ondervinden. Dat er geen doden zijn gevallen, mag achteraf als een wonder wor den beschouwd. Naar de rand van de kaart is een aanstekelijk boek, of het nu om de natuurbeschrijvingen gaat of om de waarnemingen van de medepas sagiers van Zwier. Het is geen boek om bij de leden van de TCC aan te bevelen. En dat mag juist voor alle overige lezers als aanbeve ling gelden. Cerrit Jan Zwier - Naar de rand van de kaart. Uitgeverij Atlas. 191 pag. 18,50 euro. door Mieske van Eek Danielle Hermans - Het tulpenvirus. Uitgeverij Bruna. 301 pag. 19,95 nze ogenschijnlijk brave tulp heeft een kwalijk kant je. De tulp is niet alleen een oer-Hollands sym bool en een succesvol export product, maar ook een ge doemde bloem, een uiting van uit de hand gelopen heb zucht en speculeerdrift. Dat laatste slaat op de tulpenma nie in de zeventiende eeuw, maar ook in onze eenentwin tigste eeuw was nog sprake van een geruchtmakende tul- penffaude, waarbij beleggers het schip in gingen. Daniëlle Hermans schreef geïnspireerd door de tulpenmanie een spannend boek over heb zucht en moord. In haar de buut fantaseert zij erover hoe de windhandel uit de zeven tiende eeuw, toen onverant woord hoge bedragen werden geboden op veilingen van tul penbollen, doorwerkt tot in onze tijd. Hermans begint haar roman met de moord op de bekende herbergier en tul penhandelaar Wouter Win- ckel in 1636 in Alkmaar. De tulpen die hij bezit, worden deels ontvreemd en deels ge veild. Er worden krankzinni ge bedragen voor de bollen betaald. Na de Alkmaarse vei ling stort de handel in. Eén bol, de kostbaarste en zeld zaamste, is niet geveild en sinds de dood van Winkel zoek. In de eenentwintigste eeuw wordt opnieuw een man vermoord, die iets te ma ken heeft met tulpen. De neef van deze Frank Schoeller en zijn vrienden proberen te achterhalen waarom. Her mans schrijft vlot en met ken nis van zaken over de tulpen handel vroeger en nu. Alleen blijven haar personages een beetje vlak en zijn ze niet alle maal even geloofwaardig. Carsten Jensen - Wij, de verdronkenen. Vertaling Kor de Vries Mouria, 25 euro 684 pagina's door Mieske van Eek De dikke roman Wij, de verdronkenen van de Deense schrijver Carsten Jensen beslaat bijna honderd jaar uit de geschiedenis van de Deense havenstad Marstal. Het verhaal speelt tussen 1848 en 1945 en gaat over mensen, zee en oorlog. En dan vooral over de manier waarop mannen zich verhou den tot de zee en tot de oor log. Waar de zee hun moed juist bovenhaalt, doen ze het letterlijk in hun broek van angst in het krijgsgewoel. Op het kerkhof liggen vooral vrouwen. Wie zee kiest, heeft vaak geen graf nodig. De zee zeifis een onverzadigbaar graf In de negentiende eeuw omdat de schepen zo onbe trouwbaar zijn en in de twin tigste eeuw door twee oorlo gen. Jensen laat de moeder van een zeeman in een niet verzonden brief aan haar schrijven: 'Trap een man de grond in en kijk dan wat hij onder je laars doet. Vecht hij om weer omhoog te komen? Schreeuwt hij over de on rechtvaardigheid die hem wordt aangedaan? Nee, hij ligt daar maar, trots op alle schoppen die hij kan verdu ren. Zijn mannelijkheid zit in zijn onnozele volharding'. De roman is een relaas over het verdragen van pijn, verlies, ge mis en ontberingen. Een groot deel van Wij de ver dronkenen gaat over de poging van de briefschrijfster om Marstal en vooral haar zoon te bevrijden van de zee. Een ongelijke strijd, want de zee oefent ondanks alles een enor me aantrekkingskracht uit op jongens en mannen. Wij de verdronkenen is een meesle pend en aangrijpend verslag van de strijd om het bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20