Twijfel veiligheid hoogbouw MSmM UEFA CUPFINAL www.qemetenoDzimitaliacms.n winde nieuwe fiat 500 1 'Ziekenhuis op terp bouwen' Minibedrijf HZ beste Nederland 'Heffing bij koop vervuilende auto' Dick Advocaat wint de Uefa Cup met Zenit Sint-Petersburg 42 en 43 U- 22c HET WEER: Buien dé Donderdag 15 mei 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 113 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Oude gebouwen voldoen vaak niet aan brandveiligheidseisen. door Rudi Buis delft - Gemeenten en brandweer korpsen moeten snel onderzoek doen naar de brandveiligheid van hoge gebouwen uit de jaren zestig en zeventig. Brandweerdeskundi gen zeggen naar aanleiding van de brand in de faculteit Bouwkunde van de TU Delft dat het 'buitenge woon droevig' is gesteld met de brandwerende compartimenten in die gebouwen, waaronder ook zie kenhuizen. Ook de brandbaarheid en de wateraanvoer kunnen een probleem vormen. De brand die dinsdag het dertien verdiepingen tellende gebouw in Delft in de as legde, leek al snel on beheersbaar, zegt brandweerex pert Ynso Suurenbroek van de Universiteit Twente. „Terwijl com partimenten zo afgeschermd moe ten zijn dat ze een brand tussen de dertig en zestig minuten tegen houden. Dan heeft de brandweer tijd om de brand van binnenuit te bestrijden." Suurenbroek heeft de stellige overtuiging dat de «impar ls Brandweerexpert Ynso Suuren- broek van de Universiteit Twente waarschuwt voor brandgevaar in hoge gebouwen uit de jaren zes tig en zeventig. timentering van het gebouw niet in orde was. „Dat speelt in meer gebouwen uit die tijd. Met de com partimentering is het in het alge meen buitengewoon droevig ge steld." Eenzelfde situatie deed zich vijf jaar geleden voor bij de Univer siteit T\vente, waar het rekencen trum afbrandde. Extra moeilijkheid met hoge ge bouwen uit de jaren zestig en ze ventig is de aanvoer van water, stelt hoogleraar rampenbestrijding Ben Ale, zelf werkzaam bij de TU Delft. „Er was water genoeg, maar het was een probleem om het wa ter op de juiste plek te krijgen. Dat zie je bij meer gebouwen uit die tijd, met laagbouw en dan een hoog tussenstuk of een toren. Het is heel moeilijk om daar bij te ko men." De brandweer zette wel hoogwerkers in, maar die moesten na een tijdje vanwege instortings gevaar afstand houden. pagina 4: Plasterk noemt brand ramp heinkenszand - Zeeland moet de aandacht voor een mogelijk nieu we watersnoodramp niet laten ver slappen. Dat bepleitten directeur Frans Capteijn en voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio op een symposium in Heinkenszand. Volgens Hans van der Sande van waterschap Zeeuwse Eilanden houdt ook het ziekenhuis in Goes het niet droog als onder Kapelle de Westerscheldedijk het begeeft. Hij pleit ervoor het nieuwe Zieken huis Zeeland op een twee meter hoge terp te zetten. pagina 31: gevolgen dijkdoorbraak snel onderschat den bosch - Stowlt, de mini-on derneming van negen HZ-studen- ten, heeft gisteren in Den Bosch de concurrentie uit de rest van het land verslagen. Stowlt komt nu 25 tot 27 juni voor Nederland uit bij de Europese finale in Brussel. pag 15: een tasje voor in de douche den haag - Het kabinet wil de aan- schafbelasting (bpm) voor perso nenauto's afschaffen. Daarvoor in de plaats komt een heffing bij de aanschaf voor vervuilende auto's. Die heffing moet 15 tot 25 procent van de opbrengst leveren die het Jongetje (5) met hoofd klem tussen hek oost-souburg - Een vijfjarig jon getje heeft gistermorgen met zijn hoofd klem gezeten tussen de spij len van een hek bij basisschool De Tweemaster in Oost-Souburg. De brandweer moest er aan te pas ko men om hem te bevrijden. Dat luk te vlot met een hydraulische sprei der. Het jongetje raakte niet ge wond, maar was wel geschrokken. kabinet nu via de bpm binnen haalt, ongeveer 3,5 miljard euro. De omvorming van de bpm tot een milieubelasting afhankelijk van de C02-uitstoot maakt scho nere auto's goedkoper in aanschaf dan vervuilende. Kinderopvang is een zaak van de ouders, niet van de overheid (zie pagina 5) reageer op www.pzc.nl Harde muziek hoort bij een sportschool 12% aantal reacties: 463 88% Zeeland: 2, 3, 25 t/m 31; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 10 en 11; Beurs; 14; Economie: 15; Boeken: 20; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 33; Sport: 41 t/m 45; Televisie: 46 en 47. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 manchester - Dick Advocaat (geheel rechts) van de Haagse trainer won in Manchester de fina- land. Advocaat speelt volgend seizoen met zijn heeft gisteren met Zenit Sint-Petersburg een Eu- Ie van de Uefa Cup van Glasgow Rangers: 2-0. elftal in de Champions League. foto AP ropese hoofdprijs in de wacht gesleept. De ploeg Zenit werd eerder dit jaar al kampioen van Rus- pagina 41: Advocaat maakt zich onsterfelijk Henin neemt lachend afscheid van toptennis Italië ligt de komende weken in Zonnemaire! Met op-en-top Italiaans design aan o.a. Selua, Minotti, Artemide en Poliform. Wie in dit 'little Italy' zijn/haar slag slaat maakt kans op een lang weekend gratis in de nieuwe Fiat 500 rijden, een weekend Tirol of: CCII Flflt 5 00-' Nieuu/sgierig? Ongeduldig? Kijk nu op: 1 i M A R 1 0 'V^rr zon"6' wwvv.'"ten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1