Geld en werk Trouwen: alles delen is niet meer van deze tijd PZC Donderdag 15 mei 2008 19 Wie in het huwelijksbootje stapt, doet dat meestal uit liefde. Over materiële zaken wordt niet zoveel nagedacht. Toch staat er veel te veranderen. door Berrit de Lange illustratie Ruben L. Oppenheimer Verreweg de meeste bruidsparen zetten hun handtekening nog altijd op een boterbrief je met de tekst 'in ge meenschap van goederen'. De kers verse echtelieden beloven niet al leen lief en leed te delen, maar ook alle bezittingen en schulden. Tenzij zij voorafgaand aan de grote dag even langs de notaris gaan om huwelijkse voorwaarden op schrift te laten zetten. Wie in gemeenschap van goede ren trouwt, heeft bij echtscheiding recht op de helft van alle gezamen lijke bezittingen. Dat geldt ook voor erfenissen en schenkingen. Ouders die willen voorkomen dat na een huwelijksbreuk een flink bedrag terecht komt bij de ex-schoondochter of-zoon, moe ten nu nog naar de notaris om dat expliciet te laten vastleggen in het testament. Zo'n uitsluitingclausule voorkomt dat het familievermo gen in handen valt van 'de koude kant'. Dat is binnenkort waarschijnlijk niet meer nodig. Na jaren van uit stel buigt de Tweede Kamer zich over een voorstel waarin het huwe lijksvermogensrecht, dat sinds de negentiende eeuw vrijwel nooit is gewijzigd, wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. In de nieuwe regeling gaat het principe op de helling waarbij al les bij een echtscheiding automa tisch door twee wordt gedeeld. Er fenissen en schenkingen maken niet langer onderdeel uit van het gemeenschappelijk bezit. Het be drag dat de ouders nalaten, valt voortaan automatisch toe aan de dochter of zoon. De nieuwe wetgeving scheelt de erflaters een gang naar de notaris, maar betekent voor een gehuwd paar meer administratieve romp slomp, zegt Florence Lohuis, advo caat bij Smeets Gijbeis Advocaten in Rotterdam, dat is gespeciali seerd in familierecht. „Je moet na melijk wel kunnen aantonen dat de erfenis daadwerkelijk van jou is. Dat betekent dat gedurende het huwelijk nauwkeurig moet wor den vastgelegd waar het vermogen vandaan komt en waaraan het is besteed." De huidige wet stamt uit de tijd dat echtelieden vroeg in het huwe lijksbootje stapten, samen een be staan opbouwden en veelal hun le ven lang bij elkaar bleven, zegt Lo huis. „Niet in gemeenschap van goederen trouwen, werd lange tijd gezien als een motie van wantrou wen tegen de partner." Reden voor de modernise ring is onder meer het ho ge aantal echtscheidingen en de veranderde levens loop van huwelijksparen. Mensen trouwen later en hebben vaak al een spaarcentje of bedrijf opge bouwd voordat ze de ware tegen het lijf lopen. Ook de ouders van bruid en bruidegom zijn over het algemeen welgestelder, al is het maar door de waardestijging van hun huis. De nieuwe wet heeft nog meer ge volgen. Nu is het zo dat bij een in vestering waarvoor privégeld van een van de partners is gebruikt - bijvoorbeeld bij de koop van een huis - hij of zij datzelfde bedrag te rugkrijgt wanneer het huwelijk strandt. Lohuis: „In de nieuwe con structie stijgt het ingebrachte ver mogen mee met de waardestijging van de woning. Stel: je koopt sa men een huis van vier ton, waar bij drie ton wordt gefinancierd met een hypotheek en één ton door één van de parmers wordt in gebracht. Nu nog krijgt de partner die ïoo.ooo euro terug bij een echt scheiding, in de toekomst is dat af hankelijk van de waardestijging bij voorbeeld twee ton." Ook wordt het moeilijker om schulden te verhalen op de ex-part- ner. Nieuw is eveneens dat de om vang van de gemeenschappelijke boedel wordt vastgesteld op het moment van de scheidingsaan- vraag. Nu gebeurt dat pas als het huwelijk formeel wordt ontbon den. Lohuis: „Dat voorkomt dat één van de partners de echtschei dingsprocedure onnodig blijft rek ken om de ander dwars te zitten. Of blijft dralen in de hoop nog een graantje mee te pikken van een erfenis die eraan zit te ko men." Het is overigens nog niet duidelijk wanneer de wijziging definitief wordt doorgevoerd. Eerst moeten de Tweede en Eerste Kamer nog hun flat geven. Ursul de Geer krijgt voorwaardelijke boete Ursul de Geer heeft van de poli tierechter een voorwaardelijke boete van so euro gekregen. De 62-jarige televisiemaker en thea terregisseur zette vorig jaar zijn vuilniszakken verkeerd op straat. Hij moet het bedrag betalen als hij binnen twee jaar opnieuw in de fout gaat. De Geer bekende eerder al de zakken naast de vuil container te hebben gezet omdat die vol was. Hij noemde het twee weken geleden 'bezopen' dat hij zich hiervoor voor de rechter moet verantwoorden. Britney Spears weer betrokken bij ongeluk Britney Spears is opnieuw be trokken geraakt bij een aanrij ding. De zangeres zou met haar witte Mercedes tegen haar voor ganger zijn aangereden bij een stoplicht in Beverly Hills. „Ik denk dat ze even was afgeleid", vertelde een getuige tegen het Amerikaanse tijdschrift People. „Ze tikte zo de auto voor zich aan." Er vielen geen gewonden. De 26-jarige Spears was vorige maand ook al betrokken bij een botsing. Toen reed de popster achterop een auto op een snel weg in Los Angeles. Daarbij raak te ook niemand gewond. Yolanthe moet voor de rechter verschijnen Yolanthe Cabau van Kasbergen moet zich volgende week don derdag voor de politierechter ver antwoorden voor het rammen van een flitspaal. Zij deed dat be gin dit jaar in Uithoorn in het ka der van het BNN-stuntprogram- ma Crazy 88. Volgens de recht- bankrol knalde de actrice en pre sentatrice met haar zwarte Che vrolet Chevy tegen de paal en reed daarna door. Daarbij zou ze gevaar en hinder hebben veroor zaakt voor de overige weggebrui kers. Ten tijde van het ongeval ALLEMENSEN kiezen. Yolanthe zag af van deel name omdat ze het eens was met de redactie dat het tijd werd voor een nieuw gezicht. Janzen versloeg collega's als Fatima Mo- reiro de Melo, Bridget Maasland en FHM's boeg- beeld Ancilla Tilia. Eerdere winnaressen waren Bridget Maasland, Sylvie Meis, Kat- ja Schuur man, Elle- mieke Vermo len en Georgina Verbaan. werd Cabau van Kasbergen (23) aangehouden en voor verhoor meegenomen naar het politiebu reau. Ze kreeg een boete, maar moet nu ook naar de rechter. Chantal Janzen Meest Sexy Vrouw zegt FHM Chantal Janzen is door FHM- magazine gekozen tot Meest Sexy Vrouw. Die eretitel ging de afgelopen twee jaar naar Yolanthe Cabau van Kasber gen. Het is de achtste keer dat de lezers van het mannen blad FHM de Meest Sexy Vrouw van Nederland Chantal Janzen. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19