Consument Witter dan wit 18 Donderdag 15 mei 2008 PZC Lange tijd waren witte schoenen not done. Behalve voor de tennissport en als je ging trouwen. Tegenwoordig is witter dan wit, hipper dan hip. Over de witte schoenenhype en andere schoenentrends. door Machteld Leistra Witte schoenen, ze zijn werkelijk alom aanwezig komende zomer. Het he le gezin moet aan de wit te schoen, zo lijkt het. Ze zijn er voor iedere gelegenheid. Sportief, chic, hooggehakt of juist heel plat. Voor naar een feest, voor op het strand, voor een dagje naar de stad of voor op het werk. Het is wit, wit en nog eens wit wat de klok slaat. Tot voor kort was wit schoeisel niet echt in geburgerd in het normale leven. ]e kon erin trouwen of je ging erin sporten. Dan had je het wel gehad. Ook kleefde er een behoor lijk vooroordeel aan. Witte schoenen heb ben altijd een hoog 'Johnny en Anita'- ge halte gehad. Witte pumps en witte laarzen in combina tie met een kort rokje waren ooit behoorlijk ordinair en mannen op witte schoenen wa ren helemaal niet te vertrouwen. Vooral niet op van die witte 'bordeelsluipers'. Volgens schoenenexpert Nicoline van Enter van trendbureau Y-trends is dit niet hele maal waar. „In de jaren zestig had je van die witte Courrège-laarsjes die heel chic waren. Ze stonden voor sober en clean. Inderdaad, de witte pumps uit de jaren tachtig waren ronduit ordinair, vooral met een tijgerleg ging en een roze strak truitje erbij." Deze zomer lijkt het wel of een beetje de draak wordt gestoken met al die vooroorde len over witte schoenen. Witte instappers (de befaamde bordeelsluipers dus), hoogge hakte witte pumps en spierwitte afzaklaar- zen uit de jaren tachtig. Alles wat we ooit zo verfoeiden, is nu opeens hipper dan hip. Ordinair met een knipoog dus. Volgens Van Enter is dat slechts één van de trends, aan de andere kant is wit in, omdat de nadruk in de schoenenmode steeds meer op de vorm komt te liggen. „Het wordt allemaal wat soberder. Er zijn veel bij zondere modellen. In wit komt die vorm echt goed tot zijn recht. De schoen wordt steeds meer gezien als mooi object." Ondanks het hipheidsgehalte kunnen witte schoenen toch niet altijd. Van Enter: „Het is eigenlijk net als met een te diep décolleté en rode lakpumps: draag ze niet naar je werk. Witte schoenen komen niet erg repre sentatief over tenzij je in de modebranche werkt. Het is ook een feit dat witte schoe nen je voeten groter doen lijken. Als je gro te voeten hebt, zou ik in ieder geval geen witte ballerina's dragen, want dan lijk je wel erg op Katrien Duck." De schoenenex pert is ook niet gecharmeerd van witte schoenen voor kinderen. „Dan krijg ik altijd visioenen van brave communicantjes. Bo vendien zijn witte schoenen niet erg prak tisch omdat ze snel vies worden." Het is echter niet allemaal wit wat er blinkt. Wie maar niet kan wennen aan al dat wit ter dan wit, of geen zin heeft om zijn schoe nen vaak te poetsen, wees gerust. Er zijn nog talloze andere mogelijkheden om hip geschoeid de wijde wereld in te stappen. Ook in schoenenland is kleur namelijk doorgedrongen. Het hoeft allemaal niet meer bruin, zwart, naturel of, juist, wit te zijn. Rood, blauw, geel, groen, fuchsia, oran je alle kleurvarianten zijn alom aanwezig. Ook metallic doet het erg goed bij de schoe nen. We zien veel gouden randjes, zilveren strepen of bronskleurige details, maar ook schoenen die helemaal in goud, zilver of bronskleurig leer zijn uitgevoerd. Inspiratie is ook gehaald uit het thema 'safa ri'. De schoenen hebben vaak een kroko- of slangenleer look of hebben gevlochten lede ren details. Ze zijn er in allerlei bruintinten, ivoor, naturel en zandkleuren. Ook zachte Fratelli Rosettie. foto's CPD poederachtige pastels zijn erg populair zoals oudroze, lichtblauw, parelmoer en zacht groen. De schoenen zijn steevast smaakvol ver sierd met stiksels, gaatjespatronen, een klein kwastje of een strikje. Het zijn bijna kleine kunstwerkjes. Sierlijke dunne band jes met mooie gespjes lijken een must. Hele maal nieuw is de ingebouwde plateauzool. De verhoging zit hem dus niet in de hak, maar in het voetbed, wat de pump nieuwe stijl een veel eleganter uiterlijk geeft. De hakhoogtes lijken eindeloos te variëren. Van ultrahoog tot super plat. Nieuw is de trechtervormige hak. Deze is breed van boven en loopt naar onder toe smal af. Net als een trechter dus. Ook de stevige rechte flamen- cohak is heel populair net als de smalle pumphakjes. De hakken zijn van hout of met hetzelfde leer als de schoen bedekt. De sleehak zien we nog hier en daar, maar dit model is toch wel een beetje op zijn retour. Qua modellen staat vrouwelijk bovenaan. Het heren model van afgelopen seizoen is nog een beetje aan het doorsudderen, maar krijgt toch ook iets vrouwelijks in de vorm van bijvoorbeeld een wat hoger hakje of een sierlijk gespje. Pumps en hooggehakte sandaaltjes zijn erg populair. Slingback (een bandje rond de enkels) is de trend. Platte ballerina's, sandaaltjes die door de vele bandjes een beetje Romeins aandoen en teenslippers zijn er ook weer in overvloed. De heren gaan voor casual chic met een vleugje sportief. Dat betekent veel retro sportschoeisel, instappers, lage vetermodel len met gaatjespatronen en puntige neuzen. www.ytrends.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18